Ֆրանսիայում ահաբեկչությունների պատճառով գրանցվել է գործազրկության ռեկորդային աճ
Փորձագետները Ֆրանսիայում գործազրկության ռեկորդային աճը կապում են ոչ վաղ անցյալում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների հետ, հայտարարել է երկրի զբաղվածության նախարար Միրիամ էլ-Խոմրին
«Օգոստոսին գործազուրկների թիվն ավելացել է 1.4 տոկոսով կամ 50.000 մարդով, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է՝ սկսած 2013 թվականի հունվարից», - հայտարարել է նախարարը: Նրա խոսքերով՝ այդ աճն անոմալ է և կապված չէ տնտեսության ընդհանուր միտումների հետ: Նախարարն ընդգծել է, որ լուրջ խնդիրներ կան հատկապես զբոսաշրջության ու հյուրանոցային բիզնեսի ոլորտներում:
France Presse գործակալության տվյալներով՝ օգոստոսի վերջի դրությամբ Ֆրանսիայում գրանցված է 3.56 միլիոն գործազուրկ:

Во Франции из-за терактов отмечен рекордный рост безработицы
Эксперты связывают рекордный рост безработицы во Франции с недавними терактами, сообщило агентство AFP со ссылкой на министра труда Мириам эль-Хомри.
"В августе число безработных увеличилось на 1,4% или на 50 тыс. человек, что является рекордным показателем с января 2013 года", - заявила министр. Она назвала этот рост "аномальным", отметив, что он не связан с общими тенденциями в экономике, передает ТАСС. Особенно много проблем эль-Хомри видит в областях, на которые в наибольшей степени повлияли недавние теракты, в частности, туризм и гостиничный бизнес.