ԼՂՀ ՊՆ-ն՝ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին վերջին զարգացումների մասին
Դատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին վերջին շրջանում տեղ գտնող զարգացումներից, տպավորություն է ստեղծվում, որ հակառակորդն ընտրել է առաջնագծում իրավիճակն աստիճանաբար և նպատակային սրելու մարտավարություն: Դա արտահայտվում է ինչպես հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման դեպքերի քանակական աճով, այնպես էլ դրանցում կիրառվող զինատեսակների որակական հատկանիշներով:
Հատկանշական է, որ ապրիլյան քառօրյա առճակատումը սանձազերծած ադրբեջանական կողմը, որը վերահաս պարտությունից խուսափելու նպատակով ստիպված էր իր իսկ խնդրանքով և երրորդ կողմի միջնորդությամբ մարտագծում վերահաստատել 1994-ի մայիսին եռակողմ համաձայնությամբ ձեռքբերված հրադադարը, կրկին անցել է սադրիչ գործողությունների ոչ միայն սահմանին, այլև քարոզչական դաշտում:
Անցած օրերի ընթացքում հակառակորդը կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքեր, այդ թվում` «ԴՇԿ» տիպի գնդացիր, «Սև նետ» և «Իստիգլալ» դիպուկահար զինատեսակներ ու ՀԱՆ – 17 տիպի նռնականետ, այսօր տարածել է տեղեկություն առ այն, թե իբր հայկական կողմն առաջնագծում կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում է, որ ադրբեջանական կողմի տարածած ապատեղեկատվությունը ոչ այլ ինչ է, քան իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված պարզամիտ քարոզչական հնարք:

Исходя из развития ситуации в последний период на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск, складывается впечатление, что азербайджанская сторона избрала тактику постепенного и целевого обострения обстановки на передовой. Как передает Panorama.am, об этом говорится в заявлении министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
"Это выражается как в количественном росте случаев нарушения ВС Азербайджана режима перемирия, так и в качественных характеристиках применяемого противником оружия", – указывается в заявлении.
"Примечательно, что развязавшая четырехдневную апрельскую конфронтацию азербайджанская сторона, которая во избежание надвигающегося поражения была вынуждена запросить и при посредничестве третьей стороны вновь вернуться достигнутому трехсторонним соглашением от мая 1994 года перемирию, вновь перешла к провокационным действиям – при этом не только на линии соприкосновения войск, но и на пропагандистском поле.
В течение минувших дней противник, применяя стрелковое оружие различного калибра, в том числе пулемет "ДШК", а также снайперские винтовки "Истиглал" и "Черная стрела" и гранатомет АГС-17, сегодня распространил информацию о том, якобы армянская сторона на передовой применила 60-миллиметровые минометы.
Минобороны НКР со всей ответственностью заявляет, что распространенная азербайджанской стороной дезинформация – не что иное, как примитивный пропагандистский трюк, нацеленный на дестабилизацию ситуации", – подчеркивается в заявлении.