Հայ գրատպությանը նվիրված ցուցահանդես՝ Չեխիայի ազգային գրադարանում
Հոկտեմբերի 12-ին Չեխիայի ազգային գրադարանում բացվել է «Հայ գրքարուեստը դարերու ընդմէջէն» խորագրով ցուցահանդեսը` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25 և Ամստերդամում տպագրված Ոսկան Երևանցու առաջին հայալեզու Աստվածաշնչի 350-ամյակներին:
Ցուցահանդեսը բացվել է Հայաստանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության մշակույթի նախարարությունների միջև մշակութային համագործակցության ծրագրի շրջանակում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված է մոտ 75 ցուցանմուշ` հայ հնատիպ գրքերի եզակի նմուշներ, ժամանակակից չեխական գրականության նմուշների հայերեն տպագրություններ, հայ գրողների գործերը չեխերեն թարգմանությամբ: Կկայանա համատեղ հրատարակված ցուցահանդեսի ծավալուն պատկերագրքի շնորհանդեսը:
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հոկտեմբերի 25-ը և կեզրափակվի Կարլի համալսարանի լարային նվագախմբի համերգով (դիրիժոր` Հայկ Ութիջյան): Ծրագրում կհնչեն Կոմիտաս Վարդապետի ստեղծագործությունները` Զարե Սահակյանցի մշակմամբ: Ցուցահանդեսին զուգահեռ կանցկացվեն դասախոսություններ տարբեր թեմաներով:

An exhibition dedicated to the Armenian book-printing art opened at the Czech National Library on Wednesday to mark the 25th anniversary of Armenia’s independence and the 350th anniversary of the first Armenian language Bible.
The exhibition features 75 unique samples of Armenian books and Armenian editions of modern Czech literature, as well as Armenian writers’ works in the Czech language.
According to a press release by the Ministry of Culture, the organizers are also planning to hold a presentation of a joint illustrated book.
The exhibition will run through October 25. A concert by the Charles University’s string ensemble (conductor: Hayk Utijyan) will conclude the event.