Ալիևը չի բացառում Ադրբեջանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի բացառում երկրի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը: Այս մասին Ալիևը հայտարարել է РИА Новости-ին տված հարցազրույցում։
«Այս թեմայով խոսակցություններ վաղուց կան՝ և՛ փորձագիտական հանրության, և՛ տարբեր երկրների քաղաքական էլիտայի շրջանում։ Այսպես կասեմ սկզբունքորեն մենք այսօր շատ վստահ ենք զգում մեզ ներկայիս կարգավիճակում, որում գտնվում ենք։ Իհարկե, եթե Միությունը գրավիչ դառնա, այն շատերին կձգի։ Այնպես որ, ոչինչ բացառել պետք չէ, բայց ներկա փուլը հենց այսպես կգնահատեի», - ասել է Ալիևը։
Ադրբեջանի ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանը հետաքրքրությամբ հետևում է եվրասիական տիրույթում տեղի ունեցող գործընթացներին։

Президент Азербайджана о вступлении в ЕврАзЭС: ничего исключать нельзя
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью РИА Новости заявил, что нельзя исключать возможности вступления Азербайджана в ЕврАзЭС в будущем, но пока страна чувствует себя уверенно в своем нынешнем статусе.
"Разговоры на эту тему идут давно и в экспертном сообществе, и среди политических элит разных стран. Скажу так: мы в принципе сегодня чувствуем себя достаточно уверенно в том качестве, в котором мы находимся… Поэтому нам надо еще посмотреть, какие будут тенденции. Конечно же, если Союз станет привлекательным, то туда потянутся многие. Так что ничего исключать нельзя, но нынешний этап я бы охарактеризовал именно так", - заявил Алиев в интервью генеральному директору МИА "Россия сегодня" Дмитрию Киселеву.
Ильхам Алиев  отметил, что Азербайджан с интересом наблюдает за процессами на евразийском пространстве, где "есть сложности, в определенной степени претензии".