800 ընդդիմադիր. Ալիևի «ժողովրդավարության» ոսկե կանոնը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը բավական ծավալուն հարցազրույց է տվել МИА «Россия сегодня» պետական լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսիլյովին: Այն, որ հարցազրույցը նվիրված էր Ադրբեջանի անկախության 25-ամյակին, և զրուցակիցները ջանք ու եռանդ չէին խնայելու Ադրբեջանը գովաբանելու համար, բավական սպասելի էր:
Սակայն Ադրբեջանի ղեկավարը, ներկայացնելով Ադրբեջանում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակը, կարծես իր մեջ բացահայտել է ֆանտաստ գրողի բավական վառ երևակայություն: Ըստ Ալիևի՝ Արևմուտքը երկակի ստանդարտներ է կիրառում տարածաշրջանում «ժողովրդավարության օազիս» հանդիսացող Ադրբեջանի նկատմամբ՝ մեղադրելով այս կամ այն ազատության սահմանափակման մեջ:
Դրանով, սակայն, Ադրբեջանի առաջնորդը չի բավարարվել և փորձել է անգամ ներկայացնել իր կերտած «ադրբեջանական ժողովրդավարությունը»: Ըստ Ալիևի՝ Ադրբեջանն ապահովում է բոլոր ժողովրդավարական նորմերը, ընդ որում՝ առանց բացառության: Թվելով բոլոր ազատությունները՝ Ալիևը նշել է. «Հավաքների ազատությունը. հանրաքվեի նախօրեին ընդդիմությունը ցույց կազմակերպեց քաղաքի կենտրոնում: Այլ հարց է, որ դրան մասնակցեց 800 մարդ և հիմնականում նրանց ընկերներն ու հարազատներն էին: Որևէ սահմանափակում չի եղել: Մեզ մոտ մամուլի ազատություն է՝ հարյուրավոր թերթերը, ամսագրերը, հեռուստատեսությունը, մեծաթիվ ալիքները, համացանցն առանց գրաքննության են, և բնակիչների ավելի քան 75%-ն արդեն օգտվում է համացանցից»: Ժողովրդավարության «ադրբեջանական չափորոշիչներն» իրոք տպավորիչ են, սակայն դասական ժողովրդավարության հետ որևէ աղերս չունեն: Ավելին՝ բավական մեծ տարակուսանք է առաջացնում այն հանգամանքը, որ 9.7 միլիոնանոց երկրում միայն 800 (ոչ ավել, ոչ պակաս) ընդդիմադիր ունենալը, ըստ Ալիևի, բավական տրամաբանական և նորմալ է:
Մամուլի ազատության մասին Ալիևի պատկերացումները ևս քանակական ցուցանիշների հետ են միայն ասոցացվում: Անտեսվում է մի կարևոր հանգամանք՝ այլակարծությունը: Չնայած ի՞նչ այլակարծություն ակնկալել մի երկրում, որը ռեկորդի լուրջ հավակնորդ է (դեռ չի կարողացել առաջ անցնել մեծ եղբորից՝ Թուրքիայից) բանտերում պահվող քաղբանտարկյալների թվով, որոնց մեջ քիչ չեն նաև ընդդիմադիր լրագրողները, հրապարակախոսները: Ադրբեջանական իշխանությունները, ստեղծելով տոտալ վախի մթնոլորտ, բոլոր այլախոհներին կանգնեցրել են բարդ երկընտրանքի առջև՝ կա՛մ բանտ, կա՛մ ինքնակամ աքսոր:
Այս ամենի վերաբերյալ Ալիևը, սակայն, այլ կարծիք ունի. «Հակաիշխանական տրամադրություններ մեր երկրում ուղղակի չկան»: Ինչևէ, տպավորիչ է, բայց միաժամանակ սոցիումի վարքը բնորոշող բոլոր օրենքներին հակասող:
Սոցիոլոգների կողմից բազմիցս ապացուցված փաստ է, որ ցանկացած հասարակությունում բնակչության 20-25%-ը ունի որոշակի դժգոհություն կառավարության նկատմամբ, իսկ ընդհանուր բնակչության 5-10%-ը՝ հանդիսանում է բողոքի ակցիաների պոտենցիալ մասնակից: Բնականաբար ամեն երկրում այս ցուցանիշները մի փոքր բարձր (հատկապես զարգացող երկրներում) կամ ցածր են: Ալիևը սակայն, ջարդեց նաև սոցիոլոգիայի այս կանոնը. Ադրբեջանում 9.7 միլիոնից միայն 800 հոգի է բացասաբար տրամադրված կառավարության նկատմամբ: Թերևս բավական ծիծաղելի է:
Ալիև-Կիսիլյով «թոք-շոուն» իրոք կարելի է համարել բացառիկ, սակայն ոչ թե հիշարժան կամ կարևոր մտքերի, այլ ուղղակի մեկ րոպեի ընթացքում հնչած ռեկորդային քանակությամբ կեղծիքի և աբսուրդի տեսանկյունից:

800 оппозиционеров - золотое правило "демократии" Алиева
Президент Азербайджана Ильхам Алиев дал пространное интервью главному директору государственного информационного агентства МИА "Россия сегодня" Дмитрию Кисилеву. То, что интервью было посвящено 25-летию независимости Азербайджана и собеседники не жалели сил и труда для восхваления Азербайджана, было очень ожидаемо. Однако руководитель Азербайджана, представляя состояние демократии и ситуацию с правами человека в стране, дал волю буйному воображению писателя-фантаста. Согласно Алиеву, Запад применяет двойные стандарты по отношению к "оазису демократии" в регионе, когда обвиняет Азербайджан в ограничении тех или иных свобод.
Этим однако лидер Азербайджана не ограничился и попытался даже представить созданную им "азербайджанскую демократию". Если верить Алиеву, Азербайджан обеспечивает применение всех демократических норм и - без какого-либо исключения. Перечисляя их, Алиев по ходу отметил: "Свобода собраний: перед референдумом оппозиция организовала митинг в центре города. Иной вопрос, что на этом митинге участвовали 800 человек, в основном друзья и родственники организаторов. Не было никаких ограничений. У нас обеспечивается свобода прессы – сотни газет, журналов, телевидение, много каналов, интернет без цензуры, а 75% населения уже пользуется сетями". "Азербайджанские стандарты" демократии на самом деле впечатляющие, однако не имеют никакого отношения к классической демократии. Более того, большое недоумение вызывает то обстоятельство, что в стране с населением 9.7 миллионов человек есть только 800 (ни больше - ни меньше) оппозиционеров, что, согласно Алиеву, вполне логично и нормально.
Представления Алиева о свободе прессы также ассоциируются лишь с количественными показателями. Пренебрегается одно важное обстоятельство – инакомыслие. Хотя о каком инакомыслии можно говорить в стране, которая является серьезным претендентом на рекорд по числу содержащихся в тюрьмах политических заключенных, среди которых немало оппозиционных журналистов, публицистов? В этом вопросе Азербайджан пока уступает своему старшему брату – Турции. Азербайджанские власти, создав в стране атмосферу тотального страха, поставили всех диссидентов перед сложным выбором: либо тюрьма, либо добровольное изгнание.
Однако обо всем этом Алиев имеет иное мнение: "Антиправительственных настроений в нашей стране просто нет". Впечатляюще, но одновременно все это противоречит законам, характеризующим поведение социума.
Не единожды доказанным социологами фактом является то, что 20-25% процентов населения недовольны правительством, а 5-10% населения является потенциальным участником протестных акций. Естественно, эти показатели в зависимости от страны (особенно для развивающихся стран) немного отличаются в ту или иную сторону. Однако Алиев опроверг и это социологическое правило: в Азербайджане из 9.7 миллионов лишь 800 человек настроены отрицательно по отношению к правительству – и смех, и грех!
"Ток-шоу" Алиев-Кисилев на самом деле можно считать исключительным, однако не с точки зрения запоминающихся и важных мыслей, а из-за прозвучавшего рекордного количества фальши и абсурда.