Էրդողանի հավակնությունները հասել են ՄԱԿ-ին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հավակնությունները գնալով ավելանում են ոչ միայն տարածաշրջանային խնդիրների հարցում, այլ նաև միջազգային: Այսպես, Էրդողանը, ով պարբերաբար քննադատում է ՄԱԿ-ին Անվտանգության խոհրդի մշտական անդամների թվում իսլամական երկիր չունենալու համար (ի նկատի ունի Թուրքիային), ՄԱԿ-ի հիմնադրման 71-ամյակին նվիրված իր շնորհավորական ուղերձում կոչ է արել ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանը տեղափոխել Ստամբուլ: Էրդողանի խոսքերով՝ դա մեծ ներդրում կունենա ՄԱԿ-ի առաքելության ու նպատակների կենսագործման հարցում:
Նշենք, որ Թուրքիան վերջին տարիներին բավականին ակտիվ քայեր է ձեռնարկում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանը Ստամբուլ տեղափոխելու ուղղությամբ: Այդ նպատակով Անկարան մասնավորապես սկսել է Ստամբուլ տեղափոխել ՄԱԿ-ի տարածաշրջանային գրասենյակները՝ Ազգաբնակչության ոլորտում ՄԱԿ-ի հիմնադրամի գրասենյակը, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի եվրոպական տարածաշրջանային բյուրոն, «ՄԱԿ-կանայք»(գենդերային հավասարության և կանանց իրավունքների և հնարավորությունների ընդլայնման) ենթակառուցվածքի տարածաշրջանային գրասենյակը: Թուրքիան այդ նպատակով ավելացնում է նաև ՄԱԿ-ի բյուջեում իր ներդրումների ծավալը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր նպատակն աշխարհում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդումն է: Ինչո՞վ է նպաստելու այդ առաքելության իրականացմանը կազմակերպության կենտրոնակայանի տեղակայումը մի երկրում, որը «Խաղաղության համաշխարհային ինդեքսում» 163 երկրների շարքում զբաղեցնում է 145-րդ հորիզոնականը, դժվար է ասել:
Նշենք, որ Թուրքիան խնդիրներ ունի հարևան 8 երկրներից առնվազն 4-ի հետ: Այսպես, Թուրքիան ռազմական գործողություններ է իրականացում Սիրիայի տարածքում առանց այդ երկրի օրինական իշխանության հետ դրանք համաձայնեցնելու: Ռազմական գործողությունների պաշտոնական առիթն ահաբեկչության դեմ պայքարն է: Սակայն արդեն երեկ Անկարայում հայտարարեցին նախագահ Ասադի զորքերի հետ առաջին բախումների մասին: Անկարան սիրիական հակամարտության սկզբից պահանջում է Սիրիայի նախագահի հրաժարականը՝ պնդելով, որ Ասադը բռնապետ է: Ընդունենք, որ Էրդողանի կողմից այս մեղադրանքն առնվազն տարօրինակ է հնչում: Իրաքի հետ Թուրքիայի հակասությունները ևս վերաբերում են այդ երկրի ներքին գործերին Թուրքիայի միջամտությանը: Մասնավորապես, Անկարան առանց Բաղդադի համաձայնության զորամիավորում է տեղակայել Իրաքի տարածքում, ինչը վերջինիս ինքնիշխանության խախտում է: Ի պատասխան Բաղդադի պահանջներին՝ հանել զորքերն Իրաքի տարածքից՝ Անկարան հայտարարում է, որ զորամիավորումն Իրաքում կմնա այնքան, ինչքան հարկավոր է:
Հայաստանի հետ Թուրքիան ընդհանրապես դիվանագիտական հարաբերություններ չունի. այն փակ է պահում երկու երկրների միջև սահմանը: Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանը փակել է Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու նպատակով, ինչը մշտապես քննադատության է արժանանում միջազգային հանրության կողմից:
Հունաստանի հետ հակասությունները վերաբերում են կիպրական խնդրին. 1974 թվականին Թուրքիան օկուպացրել է Կիպրոսի թուրքաբնակ հատվածը:
Իրանի հետ թերևս նման խնդիրներ չկան, սակայն այս երկու երկրների միջև հարաբերությունները ևս դժվար է բարեկամական համարել. Իրանը և Թուրքիան պայքարում են տարածաշրջանային գերիշխանության համար:
Հարկ է նշել, որ Թուրքիան հակասություններ և բարդ հարաբերություններ ունի ոչ միայն հարևան երկրների հետ. այժմ Թուրքիան բավականին լարված հարաբերություններ ունի ԱՄՆ-ի, Եգիպտոսի, Ավստրիայի, Գերմանիայի և Եվրաիմության հետ ընդհանրապես: Թուրքիան ոչ վաղ անցյալում ճգնաժամային հարաբերություններ ուներ Ռուսաստանի և Իսրայելի հետ, սակայն դրանք վերջին ժամանակներս կարգավորվում են:
Վերադառնալով Թուրքիայի ներքաղաքական իրավիճակին` նշենք, որ Թուրքիան արդեն մեկ տարի է գտնվում է փաստացի քաղաքացիական պատերազմի վիճակում. Անկարան երկրի հարավարևելյան նահանգներում ռազմական գործողություններ է իրականացնում քրդերի դեմ: Միևնույն ժամանակ, երկրում ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո աննախադեպ բռնաճնշումներ են սկսվել. հեղաշրջումից հետո աշխատանքից ազատվել են 100 հազարավոր մարդիկ, ևս 35 հազար մարդ ձերբակալվել է: Նշենք, որ Թուրքիան վերջին շրջանում միջազգային հանրության մոտ լուրջ մտահոգություն է առաջացնում երկրում ժողովրդավարական հետընթացի առումով: Freedom House-ի աշխարհում ազատության ամենամյա վարկանիշում Թուրքիան տարվա ամենամեծ հետընթաց արձանագրած երկրներից մեկն է համարվում: Թուրքիան  նաև մամուլի ազատության ցուցանիշով ամենամեծ հետընթաց արձանագրած երկրներից է: Եվրոպայում Թուրքիան մամուլի ազատության ցուցանիշով վերջին՝ 42-րդ տեղում  է, իսկ աշխարհում ՝ 159-րդ:
Նման պատկեր ունենալով՝ առնվազն անհեթեթ է թվում էրդողանի այս հայտարարությունը: Նշենք, որ ՄԱԿ-ի որոշ գրասենյակների տեղափոխումը Ստամբուլ այն ժամանակ ևս Թուրքիայում տիրող իրավիճակով պայմանավորված միջազգային դժգոհություն էր առաջացնում: Սակայն Էրդողանն այն ժամանակ, օգտվելով Եվրոպայում տնտեսական ճգնաժամից, Ստամբուլ ՄԱԿ-ի վարչությունների եվրոպական գրասենյակների տեղափոխման համար ֆինանսական գրավչություն ապահովեց: Այժմ Թուրքիան նման առավելություն չունի. երկրում քաղաքական անկայունության և անվտանգության հետ կապված խնդիրների պատճառով Թուրքիան այժմ գտնվում է տնտեսական բավականին բարդ իրավիճակում:

Erdogan's Ambitions have Reached to the UN
Turkish President Recep Tayyip Erdogan's ambitions are growing not only in regard with regional issues but also international. Thus, Erdogan, who regularly criticizes the UN, because there is no Islamic state among the permanent members of the  Security Council, in his message marking the 71st anniversary of the foundation of the UN called for the UN to move its headquarters to Istanbul. Erdogan said it will contribute to the realization of the UN mission and goals.
It should be noted, that the UN main aim is to strengthen world peace and security. It is difficult to say, how the deployment of the headquarters of the organization in the country, which is in the 145th place among 163 countries in the "World Peace Index", will contribute to the realization of this mission.
Turkey has problems with at least 4 from 8 neighboring countries. Thus, Turkey is carrying out a military operation in Syria without the consent of the legitimate government of that country. The official  reason of the military actions is fight against terrorism. But today Ankara announced the first clashes with the forces of President Assad in Ankara: from the first day of the Syrian conflict Ankara demands from the Syrian President to step down, insisting that Assad is a dictator(!).
Turkey's contradictions with Iraq also refer to Turkey's intervention in the internal affairs of that country: without Baghdad's consent Turkey deployed its troops in Iraq, which is a violation of the sovereignty of Iraq. In response to the requirements of Baghdad to withdraw its troops from Iraq, Ankara announced that troops will remain in Iraq as long as necessary.
Turkey has no diplomatic relations with Armenia. The border between the two countries is closed because of the issue of recognition of the Armenian Genocide in Ottoman Empire, as well as Karabakh conflict. Dispute with Greece is connected with the Cyprus problem: Turkey occupied Turkish part of Cyprus in 1974.
Although there aren't similar problems with Iran, relations between the two countries can hardly be considered friendly. Iran and Turkey are fighting for regional hegemony.
It should be noted, that Turkey has contradictions and complicated relations not only with neighboring countries: Turkey now has a strained relationship with the US, Egypt, Austria, Germany and the EU. Turkey recently had a crisis in relations with Russia and Israel, but lately they have been regulated.
Returning to internal political situation in Turkey, it should be noted, that it is more than a year in fact there is a civil war in Turkey - it carries out military operations against the Kurds in the southeastern provinces of the country. At the same time after the military coup attempt in the country the authorities launched an unprecedented repression: after the coup, 100 thousands of people were fired from work, another 35 thousand were arrested.
Turkey has recently raised serious concerns in the international community in terms of democratic regressions. In the annual index of the world's freedom by Freedom House- Turkey is one of the countries recording the biggest backward of the year. Turkey is the last in Europe in press freedom index, ranking 42th and it is in the 159th place in the world.