Ֆրանսիայում մտադիր են երկարացնել արտակարգ դրության ռեժիմը
Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած ահաբեկչության հետևանքով մտցված արտակարգ դրության ռեժիմը ամենայն հավանականությամբ կերկարացվի: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է BBC-ն հայտարարել է Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը:
Նրա խոսքերով՝ Ֆրանսիան պետք է պաշտպանի ժողովրդավարությունը հաջորդ տարի կայանալիք նախագահական ընտրությունների նախաշեմին:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի նոյեմբերի 13-ին Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների արդյունքում զոհվել էր 130 մարդ: Ահաբեկչությունների պատասխանատվությունը ստանձնել էր «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը:

Франция намерена продлить чрезвычайное положение
Премьер-министр Франции Мануэль Вальс заявил, что чрезвычайное положение, введенное в стране после терактов год назад, скорее всего, будет продлено, сообщает русская служба ББС.
В интервью Би-би-си Вальс сказал, что Франция должна защитить демократию в преддверии президентских выборов следующего года.
Режим ЧП был введен в стране на полгода после серии терактов в Париже 13 ноября, унесших жизни 130 человек.
Ответственность за нападения взяла на себя запрещенная во многих странах экстремистская группировка "Исламское государство".
Затем он был продлен до января 2017 года. Тогда Вальс заявил, что продлевать чрезвычайное положение будут столько раз, сколько это понадобится для безопасности страны.