Ադրբեջանը նոր հնարք է կիրառում գրաքննությունը խստացնելու համար
Ադրբեջանական ընդդիմադիր meydan.tv-ի եթերում տեսանյութ է հրապարակվել՝ հավաքված ադրբեջանական ATV հեռուստաալիքի «Փնտրում եմ քեզ» հաղորդման աշխատանքային կադրերից: Տեսանյութը մասնավորապես վերաբարում է վերջինիս հաղորդավարուհուն, ով հաղորդման նկատմամբ հեղինակային իրավունքերի պատճառով, վիճելով հեռուստաընկերության ղեկավարության հետ, հեռացել էր:
Որքան էլ տարօրինակ է հնչում, հաղորդավարուհուն «դիմակազերծող» տեսանյութն ուշադրություն է հրավիրել հենց ATV հեռուստաընկերության վրա. վերջինիս արխիվային կադրերը հայտնվել են իշխանությունների նկատմամբ թշնամական համարվող meydan.tv-ի եթերում: Բաքվի իշխանություններն այժմ անկասկած զբաղված են պարզելով, թե ինչ է կապում այս երկու հեռուստաալիքներին, և հաշվի առնելով այս հարցում ադրբեջանական պրակտիկան` կարելի է վտահությամբ ասել, որ արտերկրից գործող meydan.tv-ի հետ կապի բացահայտման դեպքում ադրբեջանական իշխանությունները համապատասխան քայլեր կձեռնարկեն ATV-ի դեմ:
Ադրբեջանում վերջին տասնամյակում աստիճանաբար ավելի է ուժեղանում քննդատական լրատվամիջոցների նկատմամբ անհանդուրժողականությունը, ինչը արտահայտվում է լրագրողների նկատմամբ հետապնդումներով: Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի գործադիր նախագահ Ջոել Սայմոնի խոսքերով՝ Ադրբեջանը վերածվել է լրագրողների համար Եվրոպայում ամենամեծ բանտի:
Ադրբեջանական իշխանություններն իհարկե պնդում են, որ երկրում նման խնդիր չկան և մամուլի ազատությունը միանգամայն պահպանվում է, սակայն բավական է հիշել վերջին տարիների միջազգային հնչեղություն ստացած ադրբեջանցի մի շարք լրագրողների (Խադիջա Իսմայելովա, Ռաուֆ Մերկադիրով) ձերբակալությունները, որպեսզի այդ պնդումները հօդս ցնդեն: «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության Մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքսում Ադրբեջանը 178 երկրների շարքում զբաղեցնում է 163-րդ հորիզոնականը: Freedom house-ի մամուլի ազատության 2015 թվականի վարկանիշային աղյուսակում Ադրբեջանը 199 երկրների շարքում 189-րդն էր:
Ադրբեջանական իշխանությունները խստացնում են երկրում առանց այդ էլ բավականին խիստ գրաքննությունը: Այսպես, նախատեսվում է փոփոխություններ կատարել «Ռազմական դրության մասին» օրենքում և թույլ տալ ռազմական գրաքննություն կիրառել երկրում ռազմական դրություն սահմանելու ժամանակ։
Ռազմական գրաքննության դեպքում ԶԼՄ-ները տեղեկատվությունը հրապարակելուց առաջ պարտավորվում են համաձայնեցնել այն պետական մարմինների հետ, վերահսկողություն է սահմանվում նաև նամակագրության, հեռուստատեսության, հեռախոսազրույցների վրա՝ պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկատվության տարածումը կանխելու համար։
Նոր օրինագծով նախատեսվում է ռազմական դրություն հայտարարել օտար պետության կամ պետությունների կողմից Ադրբեջանի տարածքի փաստացի բռնազավթման, Ադրբեջանին պատերազմ հայտարարելու, իրական զինված հարձակման վտանգի, շրջափակման, ինչպես նաև շրջափակման իրական վտանգի ստեղծման դեպքում։
Ադրբեջանական իշխանությունների հռետորաբանությունը հաշվի առնելով՝ Ադրբեջանը ցանկացած պահի կարող է ռազմական դրություն հայտարարել երկրում: Այս օրինագծով իշխանությունները, կարելի է ասել, իրավական հիմք են ստեղծում իրենց անվտանգության համար երկրում մամուլի և խոսքի ազատությունն ընդհանրապես արգելելու համար:

Азербайджан вводит военную цензуру
На оппозиционном и враждебном азербайджанским властям Мeydan.tv был распространен видеосюжет, собранный из архивных кадров телеканала АТВ. Речь идет о рабочих съемках телепередачи "Ищу тебя" канала ATV. В этом видеосюжете были представлены сцены, изобличающие телеведущую, сообщает haqqin.az. Как ни странно это звучит, однако "изобличающие" телеведущую кадры могут навредить именно телеканалу ATV.
Так, в данном случае внимание привлекло то, что кадры со съемок телепередачи "Ищу тебя" кто-то из руководства телеканала ATV слил враждебному азербайджанскому правительству телеканалу Мeydan.tv. Учитывая азербайджанскую практику в этом вопросе, бакинские власти, несомненно, сейчас выясняют, что связывает эти два телеканала, чтобы понять, какие шаги предпринять против.
В Азербайджане давно существуют традиции нетерпимости к критическим СМИ и критике в целом, однако за последние годы репрессии сильно усилились. По словам исполнительного директора Комитета защиты журналистов Джоэла Саймона, Азербайджан стал крупнейшей тюрьмой журналистов в Европе. Конечно, азербайджанские власти утверждают, что в стране таких проблем нет и свобода прессы обеспечивается, однако достаточно вспомнить аресты ряда журналистов, получивших международную огласку (Хадиджа Исмаилова, Рауф Миркадыров), чтобы эти утверждения испарились. Отметим, что в мировом индексе свободы прессы организации "Репортеры без границ" Азербайджан занимает 163 место из 178 стран. А согласно рейтингу свободы прессы Freedom House 2015 года, Азербайджан занимает 189 место среди 199 стран.
Отметим, что при таких обстоятельствах азербайджанские власти ужесточают итак уже довольно жесткую цензуру в стране. Так, в Азербайджане планируют внести изменения в закон "О военном положении" и разрешить военную цензуру. Военная цензура - предварительное согласование сообщений и материалов средствами массовой информации с органами военного управления и государственными органами и должностными лицами, а также осуществление контроля за перепиской, телерадиовещанием, телефонными и радио переговорами с целью недопущения распространения сведений, содержащих государственную тайну, передает Аpa.az.
Отметим, что согласно новому законопроекту, в случае фактической оккупации части территорий Азербайджана, объявления войны Азербайджану иностранным государством или государствами, опасности реального вооруженного нападения, блокады, а также в случае создания реальной опасности блокады в стране объявляется военное положение.
При азербайджанской интерпретации карабахского конфликта азербайджанские власти могут объявить военное положение в стране в любой момент. Этим законопроектом, можно сказать, власти создают правовую основу для своей долговечности, запретив свободу слова и прессы в стране навсегда...