Ֆրանսիայի նախկին վարչապետներն ընտրապայքարից դուրս մղեցին Սարկոզիին
Ֆրանսիայում աջակողմյանների և կենտրոնամետների փրայմերիզի առաջին փուլն ավարտվել է սենսացիայով: Մեծ առավելությամբ հաղթել է Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Ֆրանսուա Ֆիյոնը, ով երկրորդ փուլում կմրցակցի նույնպես նախկին վարչապետ Ալեն Ժյուպեի հետ, իսկ նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին պարտություն է կրել և դուրս մնացել նախագահի պաշտոնի համար ընտրարշավից` ցույց տալով ընդամենը երրորդ արդյունքը:
Ելույթ ունենալով կողմնակիցների առջև` Սարկոզին ընդունել է իր պարտությունն ու շնորհավորել Ֆիյոնին ու Ժյուպեին երկրորդ փուլ դուրս գալու կապակցությամբ: Սարկոզին հայտարարել է, որ կսատարի երկրորդ փուլում Ֆիյոնին, ով իր օրոք զբաղեցրել է վարչապետի պաշտոնը, և հայտնել, որ հեռանում է քաղաքականությունից:
«Ես իհարկե հարգում եմ Ժյուպեին, սակայն Ֆիյոնի քաղաքական դիրքորոշումն ինձ ավելի հոգեհարազատ է», - նշել է 61-ամյա Սարկոզին, - «Ֆիյոնն, ինձ թվում է, ավելի լավ է հասկանում Ֆրանսիային նետված մարտահրավերները, և ես հենց նրա օգտին կքվեարկեմ»:
«Ուզում եմ ասել կնոջս՝ Կառլային, և երեխաներիս, որ զգում եմ, թե որքան շատ փորձությունների միջով եմ ստիպել նրանց անցնել: Հեշտ չէ ապրել մի մարդու հետ, որն իր շուրջ այդքան շատ կրքեր է բորբոքում: Ուստի՝ ժամանակն է, որ ես ապրեմ ոչ թե քաղաքական, այլ անձնական կյանքի կրքերով»,- ավելացրել է Սարկոզին՝ հայտարարելով քաղաքականությունից հեռանալու որոշման մասին:
Հիշեցնենք, որ սա առաջին անգամը չէ, ինչ Սարկոզին խոստանում է լքել քաղաքականությունը: Նմանատիպ տեքստ նա արդեն արտասանել էր Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնը թողնելուց հետո, երբ պետության ղեկավար դարձավ Ֆրանսուա Օլանդը:
Ի դեպ, հաշվի առնելով Օլանդի և իշխող Սոցիալիստական կուսակցության ցածր վարկանիշը՝ 2017թ. կայանալիք նախագահական ընտրություններում, ամենայն հավանականությամբ, հաղթելու է ընդդիմության թեկնածուն:
Ուշագրավ է, որ նախընտրական արշավի մեկնարկից ի վեր դիտորդների մեծ մասը և հարցումների տվյալներն արձանագրում էին Ժյուպեի և Սարկոզիի առավելությունը` կանխագուշակելով նրանց մենամարտը երկրորդ փուլում:
Սակայն իրավիճակը կտրուկ փոխվեց բանավեճերի մեկնարկից հետո, որոնք հեռարձակվում էին հեռուստատեսությամբ: Բանավեճերի ավարտին Ֆիյոնն արդեն մեկ կետով առաջ էր անցնում Ժյուպեից և Սարկոզիից` նա ուներ 30 տոկոս, մրցակիցները` 29:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 27-ին տեղի կունենա ընտրապայքարի հաջորդ փուլը, որտեղ հաղթող թեկնածուն պետք է արդեն դեմ դիմաց դուրս գա «Ազգային ճակատ» ծայրահեղական կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենի հետ:

Саркози выбирает личные страсти, а не политические
Бывший президент Франции Николя Саркози, считавшийся одним из фаворитов, вопреки ожиданиям своих сторонников не прошел во второй тур праймериз правоцентристов во Франции. Согласно предварительным итогам голосования, Саркози получил 22,9% голосов, уступив своим соперникам - бывшим премьер-министрам Франсуа Фийону и Алену Жюппе, которые набирают соответственно 43,6% и 26,7% .
Николя Саркози признал поражение и выразил свою поддержку Франсуа Фийону, сообщает BBC.
''Я не сумел убедить большинство избирателей. Я уважаю и понимаю их волю выбрать для будущего иных политических деятелей, помимо меня. Хочу поздравить Франсуа Фийона и Алена Жюппе, которые вышли во второй тур - это выдающиеся деятели, которые делают честь французским правым'', - сказал 61-летний Саркози.
По словам Саркози, он очень уважает Жюппе, однако политическая позиция Фийона ему более близка. ''Франсуа Фийон, как мне кажется, лучше понимает стоящие перед Францией вызовы, поэтому я во втором туре праймериз проголосую за него'', - подчеркнул он.
По данным РИА Новости, Саркози заявил, что в дальнейшей намерен вести жизнь, более далекую от политики: ''Для меня пришло время обратиться к жизни, в которой больше личной страсти и меньше политической. Удачи Франции, удачи вам, соотечественники!''.
С начала предвыборной кампании подавляющее большинство наблюдателей и данные опросов отдавали преимущество Жюппе и Саркози, предрекая их схватку во втором туре. Фийон же наравне с Лэ Мэром был третьим-четвертым.
Ситуация изменилась с началом серии дебатов, которые в прямом эфире транслировали ведущие французские телеканалы. Фийон уверенно провел первую встречу, прекрасно проявил себя во второй, спокойно, грамотно и четко отстаивая свои убеждения, а после третьей и вовсе оказался лидером в опросах, обойдя Жюппе и Саркози на один пункт (30% у него, по 29% - у конкурентов).
Как передает Interfax, цель прошедших в воскресенье выборов - определить кандидата в президенты Франции от правоцентристов. В первом туре праймериз приняли участие шесть кандидатов от "Республиканцев" и один - от Христианско-демократической партии.
Кандидат, который одержит победу во втором туре 27 ноября, будет противостоять лидеру "Национального фронта" Марин Ле Пен. Правящая Социалистическая партия Франции сейчас слаба и не имеет серьезных шансов на успех.