Ինչո՞ւ ձախողվեցին Կիպրոսի շուրջ բանակցությունները
Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը Կիպրոսի թուրքական հատվածի առաջնորդ Մուստաֆա Աքինջիի հետ Շվեյցարիայում ակտիվ բանակցություններ է վարում Կիպրոսի հարցով (բանակցման այս փուլը սկսվել է 17 ամիս առաջ): Թվում էր, որ առաջնորդները մոտ էին համաձայնությանը, երբ ՄԱԿ-ի մամլո խոսնակը Կիպրոսում՝ Ալիմ Սիդիքը, հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ հայտարարելով, որ. «Չնայած իրենց բոլոր ջանքերին, ղեկավարները չկարողացան հասնել տարածքային ճշգրտման անհրաժեշտ չափորոշիչներին, որը ճանապարհ կհարթեր բանակցությունների վերջին փուլի համար»:
Ի՞նչ է նշանակում «տարածքային ճշգրտում» և ինչպե՞ս են երկու կողմերի դիրքորոշումները բախվում: Կողմերը համաձայն չեն տարածքի տոկոսային այն բաժանմանը, որը պետք է մնա Կիպրոսի թուրքական հատվածի իրավասության տակ: Ըստ գերմանական Deutsche Welle-ի տեղեկության՝ Աքինջին պահանջում է կղզու 29,2 տոկոսը, իսկ կիպրոսցի հույներն առաջարկում են 28 տոկոսը: Բացի այդ, ինչպես նշում է New Europe կայքը, կան մի շարք տարաձայնություններ կոնկրետ քաղաքների և գյուղերի հետ կապված: Երկու կողմերն էլ, համաձայն Euroactive-ի, կարմիր գիծ են գծում, երբ խոսքը վերաբերում է Մորֆուի վերադարձին՝ մի քաղաք հյուսիս-արևմտյան Կիպրոսում, որը դե-ֆակտո գտնվում է Հյուսիսային Կիպրոսի վերահսկողության տակ:
Ինչպես հայտնի է, կղզին բաժանվեց երկու մասի, երբ 1974 թ. Թուրքական զորքերը մտան կղզու հյուսիսային մասը:
Մեկ այլ խնդիր է փախստականների թիվը: Կիպրոսի հունական կողմը ցանկանում է 80,000- 90,000 փախստականներին վերադարձի հնարավորություն տրվի, այն դեպքում, երբ թուրքական կողմը փորձում է նվազեցնել այդ թիվը 70.000 - 75,000-ի:
Մեկ այլ լուրջ խնդիր վերաբերում է, այսպես կոչված, Կիպրոսի երաշխիքին (Թուրքիան փորձում է վերադառնալ 1960 թ. –ի Պայմանագրի երաշխիքներին Կիպրոսի Հանրապետության, Հունաստանի, Թուրքիայի և Մեծ Բրիտանիայի միջև, որոնք արդարացնում են թուրքական ներխուժումը Կիպրոս): Սա բնականաբար խստագույն հակադրության է հանդիպում Հունաստանի կողմից:
Սրանք են այն հիմնական հարցերը, որ ձախողել են բանակցությունների ներկայիս փուլը և որի վրա հունական և թուրքական Կիպրոսի առաջնորդները պետք է դեռ շատ գլուխ ջարդեն:

Why Do Negotiations on Cyprus Failed?
During the last couple of days the Greek Cypriot leader, Mr. Nicos Anastasiades, and the Turkish Cypriot leader, Mr. Mustafa Akıncı have been engaged in active round of negotiations on the Cyprus issue ( this round of talks began 17 months ago) in Mont Pelerin, Switzerland.  It seemed that the leaders were close to reaching agreement, when the UN Spokesperson in Cyprus, Aleem Siddique, came up with a statement that reads: "Despite their best efforts, they have not been able to achieve the necessary further convergences on criteria for territorial adjustment that would have paved the way for the last phase of the talks."
What does "territorial adjustment" mean and how do the positions of the two sides collide? The sides disagree on the percentage of the territory that should remain under Turkish Cypriot jurisdiction. Akinci suggests 29.2 percent of the island, while the Greek Cypriots propose 28 percent, DW reports. Another source, "New Europe", citing to Cypriot daily "Politis," reports that while the leaders broadly agree on percentages, there are disagreements over towns and villages. As Euroactive reports, both sides had drawn a red line when it came to the return of Morphou, a town in the northwestern part of Cyprus, under the de facto control of Northern Cyprus.
As it is known, the island was divided into two parts when in 1974 the Turkish troops occupied northern part of the island.
Another issue at stake is the number of refugees. As Cyprus Mail reports Greek Cypriot side wants 80,000 to 90,000 refugees to have the chance of return, the Turkish side was trying to reduce this to 70,000 to 75,000.
Another major issue refers to the Turkey’s notion of a Cyprus guarantee (Turkey tries to go back to the 1960 Treaty of Guarantees between the Republic of Cyprus, Greece, Turkey and the UK, to justify the Turkish invasion of Cyprus). This is opposed by Greece.  Greek Foreign Ministry once made an official statement on the issue which reads:  "guarantees and occupation after the settlement of the Cyprian conflict would result in the situation, when the EU member would be a protectorate of the third country," Sputnik News reports.
Those were the major issues at stake that caused the failure of the current cycle of negotiations and on which the leaders of Greek and Turkish Cyprus should "reflect on the way forward."