Թուրքիան «հետևողական» քայլեր է իրականացնում երկրի ներսում հնարավոր ռիսկերը բացառելու համար
Թուրքիայի ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը» (ԺԴԿ) վերադառնում է Թուրքիայի մեջլիսում իր բնականոն աշխատանքին: Նման որոշման պատճառը, սակայն, ոչ թե այն է, որ այդ կուսակցությունն այլևս որևէ խնդիր չունի իշխանությունների հետ, այլ ամենայն հավանականությամբ մտադիր է իր պայքարը շարունակել խորհրդարանում՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացըԱյլ հարց է, թե որքանով վերջինիս դա կհաջողվի
Քրդերի դեմ Թուրքիայի վարած քաղաքականությունը հատկապես սրվել է հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձից հետո: Այն բավական լավ «առիթ» կամ «հնարավորություն» դարձավ Թուրքիայի իշխանությունների համար երկրում որոշակի սահմանափակումներ մտցնելու, քրդերի հետ որևէ առնչություն ունեցող լրատվամիջոցները փակելու և ձերբակալություններ իրականացնելու համար: Նման գործողություններով Թուրքիայի իշխանությունները նպատակ են հետապնդում «չեզոքացնելու» առավել ակտիվ քուրդ գործիչների, ովքեր ուղղակի և անուղղակի կերպով կարող են խոչընդոտ հանդիսանալ քրդական գործոնի դեմ իրականացվող Թուրքիայի քաղաքականության համար: Իբրև թե Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) հետ կապեր ունենալու, նահանգներում տեղի ունեցած միջոցառումների և երթերի ժամանակ քուրդ զինյալների օգտին քարոզչություն տանելու համար, օրինակ, վերջերս ձերբակալվեցին Դիարբեքիրի, Սիիրթի, Թունջելի և մի քանի այլ քաղաքների քաղաքապետներ: Ձերբակալվեցին նաև քրդամետ ԺԴԿ կուսակցության 2 համանախագահներն ու մի քանի անդամներ: Ավելին՝ քրդական գործոնի դեմ պայքարը դուրս է եկել երկրի սահմաններից: Ահաբեկչության դեմ պայքարի պատրվակի ներքո Թուրքիան այսօր Սիրիայում և Իրաքում գործողություններ է իրականացնում քրդերի դեմ:
Թուրքիայի նման անկաշկանդ քաղաքականությունը կարող է առնվազն երկու հիմնական սցենարով զարգանալ, որոնցից երկուսն էլ, սակայնբացասական ազդեցություն կունենան թուրք հասարակության համար: Հավանականությունը, որ Թուրքիան դեռ ավելի կսրի քրդերի դեմ իրականացվող գործողությունները և բոլոր խողովակներով և միջոցներով կկարողանա նրանց լռեցնելբավականին մեծ է: Սա, բնականաբար, կպայթեցնի Թուրքիայում ժողովրդավարացման գործընթացի միֆըԵրկրորդ սցենարը քրդերի կոնսոլիդացումն ու ոտքի կանգնելն է, ինչը, սակայն, կարծես թե մոտ ապագայում Թուրքիային չի սպառնում, քանզի երկրի իշխանություններն արդեն բավական երկար ժամանակ է, ինչ «հետևողական» և բազմակողմանի գործողություններ են իրականացնում հնարավոր ռիսկերը բացառելու համար:
Թուրքիայի՝ քրդերի դեմ իրականացվող այսօրվա քաղաքականության որոշ էլեմենտներ հիշեցնում են 101 տարի առաջ Օսմանյան Թուրքիայի գործելաոճըԳուցե միջազգային հանրության անտարբերությունը և հստակ քայլեր չիրականացնելն են, որ Թուրքիայի իշխանությունների մոտ ստեղծել են անպատժելիության զգացողություն, իսկ Էրդողանն էլ մի քանի անգամ է, ինչ բարձրաձայնում է Օսմանյան Թուրքիան վերականգնելու ցանկության մասին՝ «ցնցելով ու ապշեցնելով» ողջ աշխարհին:

Турция совершает "последовательные" шаги для исключения возможных рисков
Оппозиционная прокурдская "Демократическая партия народов" (ДПН) возвращается в турецкий меджлис к своей постоянной деятельности. Причиной подобного решения, однако, является не то, что партия более не имеет каких-либо проблем с властями. Она, по всей вероятности, думает продолжить борьбу в парламенте, держа в центре своего внимания процесс конституционных реформ. Иной вопрос – насколько ей это удастся.
Политика Турции против курдов особенно обострилась после попытки переворота 15-го июля. Она стала довольно-таки хорошим "поводом" или "возможностью" для турецких властей ввести определенные ограничения внутри страны, закрыть СМИ, имеющие какое-либо отношение к курдам и осуществлять аресты. Подобными действиями турецкие власти преследуют цель "нейтрализовать" наиболее активных курдских деятелей, которые косвенно или прямо могут быть препятствием политике, осуществляемой Турцией против курдов. Недавно были, например, арестованы мэры Диарбекира, Сиита, Тунджела и некоторых других городов - якобы за связи с Курдской рабочей партией (PKK), за пропаганду в пользу курдских повстанцев в ходе имевших место в провинциях мероприятий и шествий. Были также арестованы два сопредседателя и несколько членов прокурдской ДПН. Более того, борьба с курдским фактором вышла за пределы границ страны. В рамках борьбы с терроризмом Турция сегодня в Сирии и Ираке осуществляет действия против курдов.
Подобная бескомплексная политика Турции может развиваться как минимум по двум основным сценариям, оба из которых, однако, будут иметь отрицательное влияние на турецкое общество. Вероятность того, что Турция еще более усилит осуществляемые против курдов действия и по всем каналам, всеми средствами сможет их заставить замолчать, достаточно высока. Это, естественно, взорвет миф о процессе демократизации Турции. Второй сценарий – консолидация и подъем курдов, что однако, в ближайшем будущем Турции вряд ли грозит, поскольку власти страны уже длительное время осуществляют "последовательные" и многосторонние действия для исключения возможных рисков.
Некоторые элементы нынешней политики Турции против курдов напоминают поведение Османской Турции 101-летней давности. Возможно, безразличие международной общественности и отсутствие четких шагов вызвали у Турции чувство безнаказанности. А Эрдоган уже несколько раз заявил о воссоздании Османской Турции, введя в "потрясение и шок" весь мир.