Մերկելն ուզում է հաղթել ընտրություններում հայերի օգնությամբ
Գերմանիան պատրաստվում է 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին: Կանցլեր Անգելա Մերկելը, ով ղեկավարում է Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն կուսակցությունը, մտադիր է հերթական անգամ առաջադրել իր թեկնածությունը կառավարության ղեկավարի պաշտոնում: Եվ հենց նախընտրական քարոզչության լույսի ներքո 2005 թվականից Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնը զբաղեցնող Մերկելը հերթական սիրախաղն է սկսել մի կողմից Թուրքիայի, մյուս կողմից Գերմանիայի թուրքական համայնքի հետ, որը կազմում է երկրի բնակչության մոտ 5 տոկոսը:
Երկու դեպքում էլ թուրքամետ քայլեր ձեռնարկելիս Մերկելը ստիպված է հաշվի առնել այդ քայլերի առաջացրած հակազդեցության հնարավոր հետևանքները՝ ձգտելով չկորցնել Գերմանիայի հասարակության մնացյալ հատվածի աջակցությունը: Թերևս հենց այս հանգամանքով էլ պայմանավորված է սիրախաղի համար թեմաների կամ դաշտերի ընտրությունը: Ամենահարմար հարցը, ինչպես միշտ, Հայաստանն ու Հայոց ցեղասպանության հարցերն են:
Այս տեսանկյունից ամենևին պատահական չեն Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերի վերջին հայտարարությունները «հայ-թուրքական հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ նոր փորձեր ձեռնարկելու» անհրաժեշտության մասին: Դեսպանի կարծիքով «ստեղծված դժվար իրավիճակները չպետք է խոչընդոտեն նոր լուծումներ գտնելու, հարաբերությունները բարելավելու հարցում»:
Մինչև վերջերս միջազգային հանրությունը (առաջին հերթին, Ցյուրիխյան գործընթացի անմիջական մասնակից հանդիսացող Շվեյցարիան, ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, ՌԴ-ն` նաև պետական մակարդակով) հայտարարում էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում նախաձեռնության կամ հաջորդ քայլի պատասխանատուն Թուրքիան է, քանի որ հենց վերջինս է մեղավոր Ցյուրիխյան արձանագրությունների տապալման համար:
Իսկ Գերմանիայի արտգործնախարարի հայտարարությունը համահարթեցման տարրեր է պարունակում, ինչը ամենևին չի համապատասխանում իրավիճակին: Ավելին, հայ-թուրքական սահմանի վերաբացման համար Թուրքիայի նկատմամբ համապատասխան ճնշում գործադրելու փոխարեն Գերմանիայի դեսպանը խոսում է «միջազգային որոշ խմբերի համար սահմանի մասնակի վերաբացման հնարավորության մասին»:
Այս գործընթացն իրականում ավելի վաղ էր սկսվել: 2016 թվականի հունիսին Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից հետո, երբ անհրաժեշտ էր մեղմել Թուրքիայի ցասումը, Բեռլինը հայտարարեց, որ «Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևն իրավական ուժ չունի»: Եվ թեև սա հետքայլ կամ զիջում չէր, բայց սա այն լուծումն էր, որ երկու կողմերին էլ թույլ տվեց համապատասխան ձևակերպումներով պահել դեմքը: Սա, թերևս, թուրքամետ գործողությունների առաջին ազդանշաններից էր:
Հենց նույն նպատակին էր ծառայում Եվրախորհրդարանում նոյեմբերի 22-ին Մերկելի ելույթը, ով չնայած Թուրքիայում արձանագրված հետընթացին՝ կողմ արտահայտվեց Թուրքիայի հետ Եվրամիության անդամակցության շուրջ բանակցությունները շարունակելուն:
Չի բացառվում, որ առաջիկայում ականատես կլինենք նաև թուրքամետ այլ քայլերի: Օրինակ, Բեռլինը կարող է Անկարայի հետ քննարկել Սիրիայի հյուսիսում «անվտանգության գոտի» ստեղծելու թուրքական ծրագրի (ինչին Արևմուտքը երկար ժամանակ ընդդիմանում էր) նման որևէ գործողություն՝ միաժամանակ ձգտելով չհարուցել քրդերի դժգոհությունը:  Նույն տրամաբանությամբ չի կարելի բացառել, որ Գերմանիայի թուրք ընտրազանգվածի ձայները շահելու համար հնչեն նաև ադրբեջանամետ հայտարարություններ Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում:
Հասկանալի է, որ սա չի կարելի դիտարկել որպես Գերմանիայի դիրքորոշման փոփոխություն: Սա պայմանավորված է Մերկելի հեղինակության անկման ֆոնին Գերմանիայում կայանալիք ընտրություններով և Գերմանիայում բնակվող 3-4 միլիոն թուրքերի աջակցությունը ստանալու անհրաժեշտությամբ, ովքեր վերջին տարիներին ակտիվորեն մասնակցում են երկրի քաղաքական կյանքին: Սա արդեն սովորական դարձած պրակտիկա է, որը երկար չի ձգվի:

Меркель намерена выиграть выборы с помощью армян
Германия готовится к парламентским выборам 2017 года. Канцлер Ангела Меркель, которая возглавляет партию "Христианский демократический союз", намерена в очередной раз выдвинуть свою кандидатуру на пост главы правительства. И в свете предвыборной кампании Меркель начала очередной флирт с одной стороны с Турцией, а с другой – с турецкой общиной Германии, которая составляет около 5 процентов населения страны.
В обоих случаях при планировании протурецких шагов Меркель приходится учитывать возможные последствия этих шагов, и она старается не потерять поддержку остальных частей немецкого общества. Именно этим обстоятельством обусловлен выбор тем и полей для флирта. Самой удобной темой, как всегда, являются Армения и Геноцид армян.
С этой точки зрения последние заявления  посла Германии в Армении "о необходимости предпринимать новые попытки для урегулирования армяно-турецких отношений" не являются случайным. По мнению немецкого посла, "сложные ситуации не должны препятствовать нахождению новых решений, урегулированию отношений".
До недавнего времени международное сообщество (в первую очередь, страны, которые являлись непосредственными участниками Цюрихского процесса - Швейцария, США, Франция, Россия - также на государственном уровне) заявляло, что в процессе урегулирования армяно-турецких отношений ответственность за инициативу или за следующий шаг несет Турция, поскольку именно она  виновата в провале Цюрихских  протоколов.  А заявления немецкого посла содержат элементы выравнивания, что не соответствует ситуации. Более того, вместо того, чтобы оказывать необходимое давление на Турцию для открытия армяно-турецкой границы, посол Германии говорит о "возможности открытия границ для некоторых международных групп".
Между тем, вышеуказанный процесс начался еще раньше. В июне 2016 года после принятия Бундестагом резолюции о признании Геноцида армян, когда необходимо было унять гнев Турции, Берлин заявил, что "резолюция о Геноциде армян не имеет никакой юридической силы". И, хотя было бы неправильно назвать этот шаг уступкой со стороны Германии, но это именно та формулировка, которая позволила Турции сохранить лицо с соответствующими формулировками. Это стало одним из первых сигналов протурецких шагов официального Берлина.
Той же цели служило заявление Меркель в Европарламенте 22 ноября.  Несмотря на регресс демократии в Турции, она высказалась в пользу продолжения переговоров по вступлению Турции в ЕС.
Не исключено, что в ближайшем будущем мы станем свидетелями новых протурецких шагов немецких властей. Например, Берлин может обсудить с Турцией  что-то наподобие создания "зоны безопасности на западе Сирии" (чему Запад долгое время противился), одновременно стараясь не вызывать недовольство курдов. По той же логике нельзя исключить, что для того, чтобы заполучить голоса турецкого электората, могут зазвучать и проазербайджанские заявления на фоне карабахского конфликта.
Понятно, что это нельзя рассматривать как изменение позиции Германии. Это обусловлено предстоящими  в Германии выборами - на фоне спада репутации Меркель и необходимостью заполучить поддержку 3-4 миллионов турок, проживающих в Германии. Эта практика уже стала нормой, и она не будет длиться долго.