Հարցումը կանխատեսել Է Օլանդի պարտությունը Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններում
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը և նրա վարչապետ Մանյուել Վալսը չեն կարող նախագահականը ընտրությունների երկրորդ փուլ անցնելու հույս ունենալ: Այս մասին վկայում են Elabe ընկերության հարցման արդյունքները:
Այսպես, եթե ընտրությունները կայանային այժմ, առաջին փուլում հաղթանակ կտաներ «Հանրապետականներից» նախագահի թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը (30 տոկոս), իսկ երկրորդ տեղում եզրագծին կհասներ ծայրահեղ աջ «Ազգային ճակատի» առաջնորդ Մարին Լը Պենը (24 տոկոս):
Երրորդ տեղի հույս կարող Էր ունենալ Օլանդի կառավարությունից հեռացած և իր շարժումը հիմնած Էմանյուել Մակրոնը (16 տոկոս), իսկ չորրորդի՝ ձախ ուղղության քաղաքական գործիչ Ժան Լյուկ Մելանշոնը (16 տոկոս):
Օլանդը եզրագծին կհասներ միայն հինգերորդ տեղում՝ 7 տոկոս ձայներով: Ըստ որում Elabe-ում նշում են, որ սոցիալիստների հնարավոր այլընտրական թեկնածուները նույնպես չԷին կարող հաջողության հույս ունենալ:

Опрос спрогнозировал поражение Олланда на выборах президента Франции
Президент Франции Франсуа Олланд, ни его премьер-министр Манюэль Вальс не могут рассчитывать на попадание во второй тур президентских выборов. Об этом, как пишет Интерфакс, свидетельствуют опубликованные в среду результаты опроса компании Elabe.
Так, если бы выборы состоялись сейчас, в первом туре победу одержал бы кандидат в президенты от "Республиканцев" Франсуа Фийон (30%), а на втором месте финишировала бы лидер ультраправого "Национального фронта" Марин Ле Пен (24%).
На третье место мог бы рассчитывать покинувший правительство Олланда и основавший собственное движение Эмманюэль Макрон (16%), а на четвертое - политик левого толка Жан-Люк Меланшон (16%).
Олланд финишировал бы только на пятом месте с 7% голосов. При этом в Elabe отмечают, что возможные альтернативные кандидаты от социалистов тоже не могли бы рассчитывать на успех.