Ռուսաստանի դեսպանին սպանած ոստիկանը նախկինում ապահովելիս է եղել Էրդողանի անվտանգությունը
Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպանին սպանած թուրք ոստիկանն ավելի վաղ ապահովելիս է եղել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անվտանգությունը, հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները:
Hurriyet թերթի փոխանցմամբ՝ 22-ամյա Մևլութ Մերթ Ալթընթաշը, որը ոչնչացվել է ոստիկանության կողմից սպանությունը կատարելուց հետո, ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո առնվազն 8 անգամ ծառայություն է իրականացրել այն միջոցառումներում, որոնց մասնակցել է Էրդողանը:
Դրանց ժամանակ, ճիշտ է, նա չի մտել Էրդողանի անձնական անվտանգությունը ապահովող թիմի մեջ, սակայն մասնակցել է նախագահի անվտանգության ապահովման ոստիկանական գործողություններին:

Убийца российского посла в Турции ранее охранял Эрдогана
Турецкий полицейский, застреливший посла РФ в этой стране Андрея Карлова, не менее восьми раз обеспечивал безопасность президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана с момента попытки государственного переворота в июле этого года, пишет Интерфакс со ссылкой на местные СМИ.
По данным газеты Hurriyet 22-летний Мевлют Мерт Алтынташ, который был ликвидирован сотрудниками полиции после совершения убийства, с 15 июля восемь раз нес службу на мероприятиях, в которых участвовал Эрдоган.
В ходе подобных событий, Алтынташ не входил в команду, которая занималась личной охраной Эрдогана, однако участвовал в полицейских операциях по обеспечению безопасности турецкого президента.