Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության հիմնական զարգացումները 2016թ-ին
2016 թվականին Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունն աչքի ընկավ ինչպես տարածաշրջանն ապակայունացնող գործողություններով, այնպես էլ մի շարք երկրների հետ համագործակցության զարգացման միտումներով: Ստորև հակիրճ ամփոփենք Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական զարգացումները մի քանի հիմնական ուղղություններով:
Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա
Տարածաշրջանային համագործակցության համատեքստում Ադրբեջանի համար կարևոր նշանակություն ունեցավ Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների հինգերորդ եռակողմ հանդիպումը, որի արդյունքում ստորագրվեց Թբիլիսյան հռչակագիրը՝ վերահաստատելով  ռազմավարական գործընկերությունը խորացնելու հանձնառությունը և աջակցություն հայտնելով Հարավային գազային միջանցքի նախագծի իրականացմանը: Ավելի ուշ տեղի ունեցավ այս երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպումը, որի ժամանակ Վրաստանը համագործակցություն առաջարկեց այն նախագծերում, որոնք իրականացվում են Վրաստանում ՆԱՏՕ օգնությամբ, իսկ ավելի ուշ համաձայնություն ձեռք բերվեց 2017թ.-ի ամռանը Վրաստանի տարածքում Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ համատեղ զորավարժության անցկացման մասին: Ձեռք բերված այս համաձայնությունը վերահաստատվեց նաև դեկտեմբերի 17-ին՝ Վրաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների հանդիպման ժամանակ:
Վրաստան-Ադրբեջան-Թուրքիա եռանկյան կառուցումն Ադրբեջանին և Թուրքիային հնարավորություն է տալիս մեծացնել իրենց ազդեցությունը Վրաստանի՝ հետևաբար նաև ողջ տարածաշրջանի վրա: Զուգահեռ, փորձ է արվում այս ձևաչափն անուղղակիորեն ծառայեցնել նաև Հայաստանի շրջափակմանը, տարածաշրջանային ծրագրերից վերջինիս մեկուսացման քաղաքականությանը: Սակայն Հայաստան-Վրաստան ռազմավարական գործընկերության միջոցով այդ եռանկյունուց բխող մարտահրավերները որոշ չափով հաջողվում է նվազեցնել:
Ադրբեջան-Ռուսաստան-Իրան
Այս տարվա ընթացքում Ադրբեջանը մեջ ջանքեր գործադրեց նաև Իրանի հանդեպ միջազգային պատժամիջոցների թուլացումից օգուտներ քաղելու և Ռուսաստան-Իրան-Ադրբեջան ձևաչափով համագործակցություն կառուցելու ուղղությամբ: Ռուսաստանի, Իրանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև Ադրբեջանի նախաձեռնությամբ Բաքվում կայացավ առաջին եռակողմ հանդիպումը:
Օգոստոսին կայացած այս հանդիպման ժամանակ քննարկվել են «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի, էներգետիկ համագործակցության, Կասպից ծովի կարգավիճակի հարցերը: Ադրբեջանը մեծ ակնկալիքներ ունի տրանսպորտային նախագծի իրականացումից, ինչը հնարավորություն կտա ստանալ տարեկան հարյուրավոր միլիոն դոլարների եկամուտ: Ավելին, դառնալով տարանցիկ կարևոր երկիր ՌԴ-ի և Իրանի միջև, Ադրբեջանը հույս ունի քաղաքական դիվիդենտներ ստանալ և մեծացնել իր կշիռը տարածաշրջանում:
Ադրբեջան-ՌԴ
Ռուսաստան-Ադրբեջան համագործակցությունը 2016թ.-ին, կարելի է ասել, ավելի շատ ռազմական բնույթ էր կրում: Այս ոլորտում Ռուսաստանի հետ ձեռք բերվեցին մի շարք համաձայնություններ, որոնք նաև ուղեկցվեցին  քաղաքական շանտաժներով, մասնավորապես՝ եթե ոչ Ռուսաստանից, ապա այլ երկրներից զենք գնելու հայտարարությունների տեսքով:
Այսպես, ռուս-ադրբեջանական բանակցությունների արդյունքում հայտարարվել է Ադրբեջանում ավիացիոն գործարանի բացման hեռանկարի մասին, որտեղ կիրականացվեն ռուսական արտադրության ինքնաթիռների և ուղղաթիռների արդիականացումը և սպասարկումը, իսկ «Вертолеты России» հոլդինգի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ի.Չեչիկովն էլ հայտարարել է Ադրբեջանում Ми-8/17 ուղղաթիռների վերանորոգման կենտրոնի բացման ծրագրի մասին: Ռազմատեխնիկական համագործակցության համատեքստում նույնպես ձեռք բերվեցին մի շարք պայմանավորվածություններ՝ կապված ռուսական սպառազինության մատակարարման հետ: Իսկ դեկտեմբերին Ադրբեջան կատարած իր այցելության ժամանակ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինը մի շարք երկկողմ հարցերի թվում քննարկել է նաև Ադրբեջանի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Չնայած պաշտոնական հաղորդագրության բացակայությանը՝ մի շարք աղբյուրներ նշում են, որ կողմերը քննարկել են նաև Հայաստանին «Իսկանդեր-Մ» օպերատիվ-մարտավարական համակարգեր վաճառելու հարցը: Պատահական չէ, որ այս հարցը կարող էր դառնալ երկկողմ քննարկման առարկա՝ հաշվի առնելով Հայաստանին «Իսկանդեր-Մ» վաճառելու հետ կապված Ադրբեջանում բարձրացած մեծ աղմուկը: Ադրբեջանցի խորհրդարանականներն անգամ երկրի իշխանություններից պահանջեցին վերանայել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները: Նման արձագանքի պատճառն այն էր, որ «Իսկանդեր-Մ» համակարգը Ռուասատանը վաճառեց Հայաստանին՝ վերականգնելով ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև ռազմական հավասարակշռությունը: Ինչ վերաբերում է նրան, թե արդյոք Ադրբեջանի դժգոհությունները կարող են Հայաստանի հետ հարաբերություններում Ռուասատանի դիրքորոշման մեջ փոփոխություններ մտցնել, ապա բավական է հիշել ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Պավլովսկու հայտարարությունը: Մի առիթով նա նշել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները ռազմավարական, դաշնակցային են, իսկ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները բնութագրվում են որպես ռազմավարական գործընկերություն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ Ռուսաստանի ունեցած հարաբերությունները ճիշտ չէ դիտել նույն մակարդակի վրա:
Ադրբեջան-Իրան
Իրանի հանդեպ միջազգային պատժամիջոցների թուլացումից հետո Ադրբեջանն ակտիվ աշխատանք ծավալեց Իրանի հետ հարաբերությունները սերտացնելու ուղղությամբ: Դեռ տարվա սկզբին Ադրբեջանի և Իրանի նախագահների հանդիպման ժամանակ երկու երկրների միջև ստորագրվեց 11 փաստաթուղթ, այդ թվում՝ մաքսային հարցերում փոխադարձ վարչական օգնության, էլեկտրաէներգիայի վաճառքի, ադրբեջանական և իրանական երկաթուղիների միացման, Աստարայի երկաթուղային կամրջի շինարարության ոլորտում համագործակցության մասին: Չնայած պատժամիջոցների չեղարկումից հետո Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը՝ Ադրբեջանում լուրջ դժգոհություններ առաջացան Իրանի և  Հայաստանի միջև ռազմավարական հարաբերությունների զարգացման, Հայաստանի և Իրանի միջև առանց վիզային ռեժիմի սահմանման հետ կապված: Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի պատգամավոր Գ.Հասանգուլիևը հակաադրբեջանական անվանեց Իրանի ներկա քաղաքականությունը և անգամ սպառնաց, որ եթե Իրանը չհարգի երկրում բնակվող «30 միլիոն ադրբեջանցիների» իրավունքները, ապա կբախվի տխուր հետևանքների։
Ադրբեջանի և Իրանի միջև խնդիրներ կան նաև Ադրբեջանի կողմից իրանական մշակութային ժառանգության յուրացման փորձերի հետ կապված: 2016թ-ին էլ Ադրբեջանը փորձեց Հիրքանի անտառները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում որպես ադրբեջանական գրանցել: Նշենք, որ այս անտառների 2 միլիոն հեկտարը գտնվում է Իրանում, իսկ 50 հեկտարը` Ադրբեջանի տարածքում:
Ադրբեջան-Իսրայել
Ադրբեջանն  2016թ-ին Իսրայելի հետ նունյպես ակտիվ համագործակցություն ծավալեց ռազմական, ռազմատեխնիկական և էներգետիկ ոլորտներում: Վերջին տարիներին Ադրբեջանի սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալրման գործընթացին իր ակտիվ մասնակցությունն են ունեցել իսրայելական խոշոր պաշտպանական ընկերություններն ու կազմակերպությունները։ Այս տարի հատկապես մեծ աղմուկ բարձրացավ Ադրբեջանում իսրայելական արտադրության տարբեր տեսակի ԱԹՍ-ների հետ կապված, որոնք ադրբեջանական կողմը կիրառեց ԼՂՀ դեմ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ։
Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև ձեռք է բերվել նաև համաձայնություն Իսրայելից «Երկաթե գմբեթ» հրթիռային պաշտպանության համակարգ գնելու մասին:
Ադրբեջանա-իսրայելական հարաբերություններում կարևոր նշանակություն ունի նաև էներգետիկ համագործակցությունը:  Իսրայելի նավթի մոտ 40%-ը մատակարարվում է Ադրբեջանից: Բացի տնտեսական բաղադրիչի շուրջ համագործակցությունից, Ադրբեջանի համար Իսրայելի հետ հարաբերությունները կարևորվում են նաև ԱՄՆ-ի հետ Իսրայելի սերտ հարաբերություններով՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ-ում ստվար հրեական համայնքի գոյությունը: Բացի այդ, Ադրբեջան-Իսրայել հարաբերությունների խորացումը դիտարկվում է Հայաստան-Իրան հարաբերությունների հակակշիռ:
Ադրբեջան-Թուրքիա
2016թ-ին, ինչպես և նախկինում, Թուրքիայի հետ Ադրբեջանի «եղբայրական» հարաբերությունները շարունակեցին զարգանալ: Դրանք հատկապես վառ դրսևորվեցին ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ: Թուրքիան փաստացի դարձավ միակ երկիրը, որը բացահայտ կերպով իր աջակցությունը հայտնեց Ադրբեջանի պատերազմական գործողություններին: «Մինչև չազատագրվեն օկուպացիայի տակ գտնվող ադրբեջանական հողերը, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղը, մենք` որպես 78 միլիոն քաղաքացի, շարունակելու ենք կանգնած մնալ Ադրբեջանի կողքին», - ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետը:
Ադրբեջան-ԵՄ հարաբերություններ
2016թ-ին ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերություններում բավականին հետաքրքիր զարգացումներ տեղի ունեցան:  Չնայած մարդու իրավունքների խախտումների, ակտիվիստների ձերբակալությունների հետ կապված Ադրբեջանին ուղղված մի շարք քննդատություններին՝ Եվրամիության Խորհուրդը Եվրահանձնաժողովին և Եվրոպական Միության միասնական արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիին տվեց մանդատ Ադրբեջանի հետ բանակցելու համապարփակ համաձայնագրի շուրջ։  Այս համաձայնագիրը նախատեսվում է դառնալ ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև փոխշահավետ համագործակցության և քաղաքական երկխոսության համար արդիականացված հիմք: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի նկատմամբ ԵՄ նման մեղմ ու շատ բաների վրա «աչք փակելու» քաղաքականությունը պայմանավորված է Ադրբեջանում վերջինիս շահերով, մասնավորապես էներգետիկ ոլորտում՝ ԵՄ կախվածությունը Ռուսաստանից թուլացնելու համար: Սրա վառ ապացույցն է մայիսի 17-ին ԵՄ-ի կողմից Տրանսադրիատիկ գազատարի (TAP) շինարարության մեկնարկի մասին հայտարարությունը: Այս գազատարով նախատեսում է ադրբեջանական գազի արտահանում Եվրոպա «Շահ դենիզ» հանքավայրից:
Ադրբեջան-ԱՄՆ
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ ԱՄՆ հարաբերություններին, ապա 2015թ-ի տարվա հարաբերական լարվածությունը շարունակվեց նաև 2016թ-ին, ինչը հիմնականում կապված էր Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների, մամուլի անազատության հետ: ԱՄՆ կոնգրեսի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը իր տարածած հայտարարության մեջ նշել է, որ Ադրբեջանի կառավարություննը ուժգնացրել է ճնշումներն այլախոհների, լրագրողների, ընդդիմության ներկայացուցիչների, կրոնական գործիչների և քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ։ Ադրբեջանը ԱՄՆ կողմից քննադատության է ենթարկվել նաև «Ազատություն» ռադիոկայանի փակվելու, երկրից մի քանի արտերկրյա կազմակերպություններ արտքսելու համար:
Այնուամենայնիվ, այս լարվածությունը բալանսավորվում է ԱՄՆ-ի՝ տարածաշրջանում ունեցած շահերով՝ իր ազդեցության լծակները չկորցնելու ձգտումով
Ադրբեջան-Հայաստան
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հանդեպ Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը, ապա Բաքուն շարունակում է իր թշնամական կեցվածքը՝ սպառնալով անգամ «գրավել Երևանը», ինչը, ռազմական հռետորաբանության ևս մեկ դրսևորում է:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ 2016թ-նն Ադրբեջանի համար արտաքին քաղաքական զարգացումների տեսակետից բավական ակտիվ տարի էր: Ադրբեջանը շարունակում է տարածաշրջանում իր դերակատարումը մեծացնելուն ուղղված գործողությունները՝ այդ թվում փորձելով մշակել նոր ձևաչափեր: Դրան զուգահեռ, Բաքուն չի հրաժարվում Հայաստանի և ԼՂՀ-ի հանդեպ իր ագրեսիվ կեցվածքից:

Основные векторы внешней политики Азербайджана в 2016-ом году
В 2016-ом году внешняя политика Азербайджана выделялась как дестабилизирующими регион действиями, так и тенденциями развития сотрудничества с рядом стран. Ниже кратко обобщим внешнеполитические события Азербайджана по некоторым основным направлениям.
Азербайджан-Грузия-Турция
В контексте регионального сотрудничества для Азербайджана важное значение имела пятая трехсторонняя встреча министров иностранных дел Азербайджана, Грузии и Турции, в результате которой была подписана Тбилисская декларация, подтвердившая обязательство углублять стратегическое сотрудничество и заявившая о поддержке в осуществлении проекта Южного газового коридора. Позднее имела место встреча министров обороны этих стран, во время которой Грузия предложила сотрудничество в тех проектах, которые осуществляются в Грузии при поддержке НАТО, а затем была достигнута договоренность о проведении совместных с Азербайджаном и Турцией военных учений летом 2017-го на территории Грузии. Данная договоренность была также подтверждена на встрече министров обороны Грузии и Азербайджана 17-го декабря.
Построение треугольника Грузия-Азербайджан-Турция дает возможность Азербайджану и Турции увеличить свое влияние на Грузию, а значит и на весь регион. Параллельно идет попытка косвенным образом использовать этот формат для блокады Армении - в политике ее изоляции от региональных программ. Однако существующее стратегическое партнерство между Арменией и Грузией в некоторой степени уменьшает вызовы, исходящие из названного треугольника.
Азербайджан-Россия-Иран
В течение этого года Азербайджан приложил большие усилия для получения выгод из ослабления международных санкций в отношении Ирана и в направлении построения сотрудничества в формате Россия-Иран-Азербайджан. По инициативе Азербайджана в Баку состоялась первая трехсторонняя встреча между президентами России, Ирана и Азербайджана.
На состоявшейся в августе этой встрече были обсуждены вопросы транспортного коридора "Север-Юг", энергетического сотрудничества, статуса Каспийского моря. Азербайджан имеет большие ожидания от осуществления транспортного проекта, что позволит ему получать сотни миллионов долларов дохода в год. Более того, став важной транзитной страной между РФ и Ираном, Азербайджан надеется получить и политические дивиденды, увеличив свой вес в регионе.
Азербайджан-РФ
Российско-азербайджанское сотрудничество в 2016-ом году, можно сказать, более носит военный характер. В этой области с Россией был достигнут ряд договоренностей, которые сопровождались также политическим шантажом, в частности, в виде угроз покупать вооружение из других стран, если Россия откажется его продавать Азербайджану.
Так, в результате российско-азербайджанских переговоров было объявлено о перспективе открытия авиационного завода в Азербайджане, где будут осуществлены модернизация и обслуживание самолетов и вертолетов российского производства, а заместитель генерального директора холдинга " Вертолеты России " И. Чечиков заявил о программе открытия центра по ремонту вертолетов Ми-8/17 в Азербайджане. В контексте военно-технического сотрудничества также был достигнут ряд договоренностей, связанных с поставками российского вооружения. А во время декабрьского визита вице-премьера России Дмитрия Рогозина в ряду других вопросов обсуждались также вопросы, касающиеся военно-технического сотрудничества РФ с Азербайджаном. Несмотря на отсутствие официального сообщения, ряд источников отмечает,что стороны обсуждали также вопрос продажи Армении оперативно-тактических систем "Искандер-М". Неслучайно, что этот вопрос мог стать предметом двухсторонних обсуждений, если учесть большой шум, поднятый в Азербайджане в связи с продажей Армении "Искандера-М". Азербайджанские депутаты даже потребовали от руководства страны пересмотреть отношения с Россией. Причиной подобной реакции было то, что систему "Искандер-М" Россия продала Армении, чтобы восстановить военное равновесие между РА и Азербайджаном. Чтобы ответить на вопрос "может ли недовольство Азербайджана внести изменения в отношениях Армении с Россией?" достаточно вспомнить заявление представителя МИД РФ Алексея Павловского. По одному поводу он заметил, что отношения между Россией и Арменией являются стратегическими, союзными, а с Азербайджаном отношения характеризуются как стратегическое партнерство, одновременно подчеркнув, что отношения России с Арменией и Азербайджаном неправильно рассматривать в одной плоскости.
Азербайджан-Иран
После ослабления международных санкций в отношении Ирана Азербайджан развернул активную работу в направлении сближения отношений с этой страной. Еще в начале года, во время встречи президентов Азербайджана и Ирана, между двумя странами были подписаны 11 документов, в том числе и по взаимной административной поддержке в таможенных вопросах, по продаже электроэнергии, по соединению азербайджанской и иранской железных дорог, по сотрудничеству в построении железнодорожного моста Астара. Несмотря на развитие отношений после снятия санкций с Ирана, в Азербайджане возникло серьезное недовольство, связанное с развитием стратегических отношений между Ираном и Арменией, с установлением безвизового режима между Арменией и Ираном. Депутат Милли меджлиса Азербайджана Г. Гасангулиев назвал нынешнюю политику Ирана антиазербайджанской и даже пригрозил, что если Иран не будет уважать права проживающих в стране "30 миллион азербайджанцев", то столкнется с серьезными последствиями.
Между Азербайджаном и Ираном есть также проблемы, связанные с попытками присвоения Азербайджаном культурного наследия Ирана. И в 2016-ом Азербайджан попытался зарегистрировать в ЮНЕСКО Гирканские леса как азербайджанские. Отметим, что 2 миллиона гектара этих лесов находится на территории Ирана и лишь 50 гектаров – в Азербайджане.
Азербайджан-Израиль
В 2016-ом Азербайджан развернул активное военное, военно-техническое и энергетическое сотрудничество и с Израилем. В последние годы активное участие в процессах комплектации Азербайджана вооружением и военной техникой принимали участие израильские крупные оборонные предприятия и организации. В этом году особенно большой шум был поднят после того, как азербайджанская сторона в четырехдневной апрельской войне против НКР стала применять различные виды БЛА израильского производства.
Между Азербайджаном и Израилем также достигнуто соглашение о покупке системы ракетной защиты "Железный купол".
В азербайджано-израильских отношениях важное значение имеет также энергетическое сотрудничество. Около 40% потребляемой Израилем нефти поступает из Азербайджана. Кроме серьезной составляющей экономического сотрудничества, отношения с Израилем для Азербайджана важны также из-за близких связей между Израилем и США, если учесть наличие большой еврейской диаспоры США. Кроме того, углубление азербайджано-израильских отношений рассматривается как противовес отношениям Армения-Иран.
Азербайджан-Турция
В 2016-ом, как и ранее, "братские" отношения Азербайджана с Турцией продолжили развиваться. Они особенно ярко проявились во время развязанной против НКР апрельской войны. Турция, фактически, стала единственной страной, которая явным образом заявила о своей поддержке военным действиям Азербайджана. "Пока не будут освобождены находящиеся под оккупацией азербайджанские земли, в том числе и Нагорный Карабах, мы как 78 миллионов граждан, будем продолжать оставаться рядом с Азербайджаном", - после четырехдневной апрельской войны заявил премьер-министр Турции.
Отношения Азербайджан-ЕС
В 2016-ом имели место достаточно интересные процессы в отношениях ЕС-Азербайджан. Несмотря на нарушения в области прав человека, на ряд критических замечаний в адрес Азербайджана, связанных с в арестами активистов, Совет Европы предоставил мандат Еврокомиссии и Верховному представителю Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерике Могерини по переговорам с Азербайджаном по вопросам всеобъемлющего соглашения. Предполагается, что это соглашение станет обновленной основой взаимовыгодного сотрудничества и политического диалога между ЕС и Азербайджаном. Очевидно, что подобное мягкое отношение ЕС к Азербайджану и "политика незамечания" многих вещей обусловлены интересами Европы в Азербайджане, в частности, в области энергетики - с целью ослабить зависимость ЕС от России. Ярким доказательством сказанного является заявление о начале строительства Трансатлантического газопровода (TAP). По этому газопроводу намечается поставка азербайджанского газа в Европу из месторождения "Шах Дениз".
Азербайджан-США
Что касается отношений Азербайджана с США, то относительная напряженность 2015-го года продолжилась также в 2016-ом, что в основном связано с нарушениями прав человека в Азербайджане, со свободой действий СМИ. Комитет по правам человека Конгресса США в распространенном заявлении отмечал, что правительство Азербайджана увеличило прессинг в отношении диссидентов, журналистов, представителей оппозиции, религиозных деятелей и гражданского общества. Со стороны США Азербайджан подвергся критике также в связи с закрытием радиостанции "Свобода", с выдворением из страны нескольких иностранных организаций.
Тем не менее, эта напряженность балансируется региональными интересами США, с его стремлением не утерять рычаги влияния.
Азербайджан-Армения
Что касается политики, проводимой в отношении Армении, то здесь Баку продолжает свое враждебное поведение, даже угрожая "завоевать Ереван", что является еще одним проявлением его воинственной риторики.
Обобщая сказанное, можем зафиксировать, что 2016-ый - с точки зрения внешнеполитических событий - для Азербайджана был достаточно активным годом. Азербайджан продолжает действия, направленные на увеличение своей роли в регионе, в том числе пытается выработать новые форматы. Параллельно этому Баку не отказывается от своей агрессивной позы в отношении Армении и НКР.