Իսրայելի պաշտպանության նախարարը կոչ է արել հրեաներին լքել Ֆրանսիան
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը կոչ է արել Ֆրանսիայում բնակվող հրեաներին լքել այդ երկիրը։ Այս մասին հայտնում է Haaretz-ը։
«Հավանաբար եկել է ժամանակը՝ Ֆրանսիայի հրեաներին ասելու. «Դա Ձեր երկիրը չէ, դա Ձեր հողը չէ, հեռացե՛ք Ֆրանսիայից և եկե՛ք Իսրայել»»,-հայտարարել է նա իսրայելական «Մեր տունն Իսրայելն է» կուսակցության ժողովի ժամանակ։
Լիբերմանի այս հայտարարությունը կապված է 2017 թվականի հունվարի 15-ին նշանակված Մերձավոր Արևելքի խաղաղության հարցերով միջազգային համաժողովի հետ, որը կանցկացվի համաժողովի նախաձեռնող Ֆրանսիայում։ Համաժողովի մասնակից պետք է դառնան մոտ 70 պետություններ ու միջազգային կազմակերպություններ։

Emil Salman / haaretz.com
Israeli Defense Minister Avigdor Lieberman on Monday called on French Jews to leave their country to protest a Paris-hosted conference planned for next month aimed at restarting Palestine-Israel peace talks, Daily Sabah informs referring to Yedioth Ahronoth.
The Israeli government has repeatedly stated in recent months that it would not participate in the conference, which is scheduled to be held on January 15 with the participation of representatives from 70 countries.
Speaking at a meeting of his right-wing Yisrael Beiteinu party, Lieberman reportedly said: "Perhaps it's time to tell the Jews of France, 'This isn't your country, this isn't your land. Leave France and come to Israel'."