ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Տավուշում ադրբեջանական դիվերսիոն ներթափանցման փորձի առնչությամբ
ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել այսօր Տավուշի մարզի Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում ադրբեջանական զորքերի ձեռնարկած դիվերսիոն ներթափանցման փորձիհետ կապված, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի երեք զոհ:
ԱԳՆ հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է.
«Խստագույնս դատապարտում ենք այսօր Հայաստանի պետական սահմանին Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն ներթափանցման փորձը, որը հանգեցրել է մարդկային կորուստների։ Մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում զոհվածների հարազատներին և ծառայակիցներին։
Այն պայմաններում, երբ դեռ հաղթահարված չէ ապրիլ ամսին Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով կարգավորման գործընթացին հասցված լրջագույն վնասը, Բաքուն նոր արկածախնդրության է դիմում՝ կոպտորեն խախտելով Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, հիմնահարցը խաղաղ միջոցներով կարգավորելու վերաբերյալ հանձնառությունը: Այսպես է Բաքուն պատասխանում Համբուրգում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահ երկրների արտգործնախարարների հնչեցրած հստակ պահանջին՝ անվերապահ պահպանել 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերը։
Միջազգային հանրությունը՝ եռանախագահների միջոցով, բազմիցս կոչ է արել հարգել զինադադարը հատկապես տոնական օրերին: Իրականացնելով ռազմական դիվերսիան Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների նախաշեմին` Բաքուն դեմ է դուրս գալիս համամարդկային արժեհամակարգին։
Միջազգային հանրությունը, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն, անհապաղ քայլերով պետք է սթափեցնեն իրենց կոչերը ու պահանջները հանդգնորեն արհամարհող, դրանց հակառակ գնացող, իրականության զգացումը կորցրած ադրբեջանական ղեկավարությանը»:

Заявление МИД Армении по поводу попытки диверсионного проникновения, предпринятого Азербайджаном
МИД Армении строжайшим образом осуждает попытку диверсионного проникновения, предпринятого сегодня Азербайджаном на государственной границе с Арменией, повлекшую за собой человеческие жертвы. Об этом говорится в заявлении МИД РА.
"Выражаем наши соболезнования родным и сослуживцам погибших.
В условиях, когда еще не преодолен серьезнейший ущерб, нанесенный процессу урегулирования карабахской проблемы в результате апрельской агрессии Азербайджана против Арцаха, Баку прибегает к новой авантюре, грубо нарушая достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности и обязательство по разрешению вопроса мирными средствами. Так Баку отвечает на озвученное в Гамбурге министрами иностранных дел стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ четкое требование о неукоснительном соблюдении соглашений о прекращении огня от 1994-1995 гг.
Международное сообщество посредством сопредседателей многократно призывало сохранять режим перемирия, особенно в праздничные дни. Осуществив военную диверсию в преддверии Нового года и Рождества, Баку идет против общечеловеческой системы ценностей.
Международное сообщество, в первую очередь страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, незамедлительными шагами должны отрезвить потерявшее чувство реальности азербайджанское руководство, которое дерзким образом игнорирует и идет против призывов и требований посредников", говорится в заявлении.