ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Տավուշում ադրբեջանական դիվերսիոն ներթափանցման փորձի առնչությամբ
ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել այսօր Տավուշի մարզի Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում ադրբեջանական զորքերի ձեռնարկած դիվերսիոն ներթափանցման փորձիհետ կապված, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի երեք զոհ:
ԱԳՆ հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է.
«Խստագույնս դատապարտում ենք այսօր Հայաստանի պետական սահմանին Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն ներթափանցման փորձը, որը հանգեցրել է մարդկային կորուստների։ Մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում զոհվածների հարազատներին և ծառայակիցներին։
Այն պայմաններում, երբ դեռ հաղթահարված չէ ապրիլ ամսին Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով կարգավորման գործընթացին հասցված լրջագույն վնասը, Բաքուն նոր արկածախնդրության է դիմում՝ կոպտորեն խախտելով Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, հիմնահարցը խաղաղ միջոցներով կարգավորելու վերաբերյալ հանձնառությունը: Այսպես է Բաքուն պատասխանում Համբուրգում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահ երկրների արտգործնախարարների հնչեցրած հստակ պահանջին՝ անվերապահ պահպանել 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերը։
Միջազգային հանրությունը՝ եռանախագահների միջոցով, բազմիցս կոչ է արել հարգել զինադադարը հատկապես տոնական օրերին: Իրականացնելով ռազմական դիվերսիան Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների նախաշեմին` Բաքուն դեմ է դուրս գալիս համամարդկային արժեհամակարգին։
Միջազգային հանրությունը, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն, անհապաղ քայլերով պետք է սթափեցնեն իրենց կոչերը ու պահանջները հանդգնորեն արհամարհող, դրանց հակառակ գնացող, իրականության զգացումը կորցրած ադրբեջանական ղեկավարությանը»:

MFA of Armenia Issued a Statement on a Sabotage Attempt by Azerbaijan
The Foreign Ministry of Armenia issued a statement on the sabotage attempt undertaken by Azerbaijan on the Armenian state border.
"We condemn in the strongest terms today’s diversionary incursion attempt by Azerbaijan on the state border with Armenia, which resulted in human losses. We express our deepest condolences to the relatives and fellow servicemen of the fallen soldiers.
While the most serious damage caused to the settlement process in the result of the Azerbaijani aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh) this April has not been overcome yet, Baku embarks on a new adventurism grossly violating the agreements reached at the Vienna and St. Petersburg summits and the commitment to settle the issue through peaceful means. This is how Baku responds to the Foreign Ministers of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries who urged in Hamburg to adhere strictly to the 1994/95 ceasefire agreements.
On numerous occasions the international community, via the Co-Chairs, has called to maintain the ceasefire, especially during the holidays. By undertaking military diversionary incursion on the Christmas and New Year’s Eve, Baku acts against the universal human values.
The international community, first and foremost the OSCE Minsk Group Co-Chair countries should take immediate steps to sober up the Azerbaijani leadership, who has lost the sense of reality, ignores and opposes with defiance to their calls and demands."