Թուրքիան շարունակում է մնալ «Եվրոպայի հիվանդ մարդը»
Թուրքիայի խորհրդարանն արդեն իսկ հավանություն է տվել նախագահական համակարգին անցում ենթադրող սահմանադրական փոփոխությունների դրույթին, իսկ ավելի վաղ ընդունվել էին նաև մի շարք այլ դրույթներ, որոնք բավականին շատ քննարկումների ու քննադատության առիթ էին դարձել: Թուրքիայի խորհրդարանի քվերակությունները ցույց են տալիս, որ Էրդողանը, առնվազն այս պահի դրությամբ, հաջողել է:
Հատկանշական է, որ Թուրքիայի ներկայիս նախագահը սահմանադրական փոփոխություններ իրականացնելու և երկրում նախագահական համակարգ ստեղծելու նպատակ է հետապնդել դեռևս իր վարչապետ եղած ժամանակվանից։ Նպատակին հասնելու համար այս տարիների ընթացքում նա դիմել է տարաբնույթ միջոցների՝ ընդհուպ մինչև բռնաճնշումներ և ձերբակալություններ: Իսկ երկրի ներսում փոփոխությունների շուրջ առաջացած հակազդեցությունները կապված էին ոչ այնքան համակարգի փոփոխության, որքան այն նախաձեռնող անձի ու նրա անցած ճանապարհի հետ: Հանրության մի ստվար զանգված տեսել ու զգացել է բռնապետության միտումներ, որոնք նախագահական համակարգի անցնելու դեպքում՝ հաշվի առնելով Էրդողանի լիազորությունների ընդլայնումը, մեծ հավանականությամբ, կավելանան:
Ինչ վերաբերում է այս օրերին խորհրդարանում սահմանադրական փոփոխությունների շուրջ ծավալվող քննարկումներին և դրանց ընթացքին, ապա պետք է փաստել, որ դրանք չեն արտահայտում հասարակության լայն հատվածի տեսակետը: Այն, որ այս գործընթացի հետ կապված հանրության շրջանում լուրջ հակազդեցություն չկա, որը կխանգարեր Էրդողանի պլաններին, նրա «շնորհիվ» է, որ վերջինիս հաջողվել է գտնել միջոցներ՝ շեղելու սեփական հանրության ուշադրությունը: Այդ միջոցների թվին են պատկանում ահաբեկչության, գյուլենականների դեմ պայքարը, ինչպես նաև քրդական Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության դեմ իրականացվող գործողությունները՝ «վհուկների որսը»:
Թեև այս պահի դրությամբ Էրդողանին հաջողել է հասնել իր նպատակին, սակայն թե արդյո՞ք սահմանադրական փոփոխությունների այս ողջ գործընթացը հարթ կընթանա ոչ միայն խորհրդարանում, այլ, ընդհանրապես, Թուրքիայի ներսում, բարդ է կանխատեսել: Այնուամենայնիվ, մեկ բան հստակ է: Երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունները փաստում են, որ Թուրքիան շարունակում է «հետևողականորեն» շեղվել ժողովրդավարացման գործընթացից, որը պետք է ուղի հարթեր դեպի ԵՄ ընտանիք: Այսօր, այնուամենայնիվ, անկախ նրանից, որ վերջին սուլթանից 95 տարի է անցել, Թուրքիան շարունակում է մնալ «Եվրոպայի հիվանդ մարդը» և, կարծես, Եվրոպայում դրա գիտակցումն ամբողջանում է:

Турция продолжает оставаться "больным человеком Европы"
Турецкий парламент уже одобрил те положения конституционных реформ, которые предполагают переход к президентской форме правления, а ранее был принят еще ряд положений, который стал предметом многих обсуждений и критики. Голосование в турецком парламенте показывает, что Эрдогану, как минимум на данный момент, удается проводить его удачно для себя.
Знаменательно, что нынешний президент Турции преследовал цель осуществить конституционные реформы и создать в стране президентскую форму правления еще в бытность свою премьер-министром. Для достижения своей цели в течение этих лет он обращался к различным средствам, вплоть до репрессий и арестов. А противостояния вокруг реформ внутри страны были связаны не столько с изменением формы правления, сколько с предпринявшей реформы личностью и его прошедшим путем. Большой сегмент общества увидел и почувствовал диктаторские тенденции, которые, в случае перехода к президентской форме правления, учитывая расширение полномочий Эрдогана, с большой вероятностью усилятся.
Что касается обсуждений в парламенте Турции конституционных реформ и их хода, необходимо зафиксировать, что они не отражают точку зрения широких слоев общества. То, что в обществе нет серьезного противодействия этим процессам, что могло бы помешать планам Эрдогана, связано с тем, что последнему удалось найти средства для отвлечения внимания собственного общества. В число этих средств входят борьба против терроризма, гюленистов, в том числе и действия, предпринимаемые против курдской Народно-демократической партии – "охота на ведьм".
Хотя и на данный момент Эрдогану удалось достичь своей цели, однако пройдет ли столь же гладко весь процесс конституционных реформ не только в парламенте, но и по всей Турции - предсказать трудно. Тем не менее, ясно: идущие в стране процессы показывают, что Турция продолжает "последовательно" отклоняться от процессов демократизации, которые должны были расчистить ее путь в семью ЕС. Сегодня, независимо от того, что с момента правления последнего султана прошло 95 лет, Турция продолжает оставаться "больным человеком Европы" и, кажется, осознание этого в Европе кристаллизуется.