Թուրքիան շարունակում է մնալ «Եվրոպայի հիվանդ մարդը»
Թուրքիայի խորհրդարանն արդեն իսկ հավանություն է տվել նախագահական համակարգին անցում ենթադրող սահմանադրական փոփոխությունների դրույթին, իսկ ավելի վաղ ընդունվել էին նաև մի շարք այլ դրույթներ, որոնք բավականին շատ քննարկումների ու քննադատության առիթ էին դարձել: Թուրքիայի խորհրդարանի քվերակությունները ցույց են տալիս, որ Էրդողանը, առնվազն այս պահի դրությամբ, հաջողել է:
Հատկանշական է, որ Թուրքիայի ներկայիս նախագահը սահմանադրական փոփոխություններ իրականացնելու և երկրում նախագահական համակարգ ստեղծելու նպատակ է հետապնդել դեռևս իր վարչապետ եղած ժամանակվանից։ Նպատակին հասնելու համար այս տարիների ընթացքում նա դիմել է տարաբնույթ միջոցների՝ ընդհուպ մինչև բռնաճնշումներ և ձերբակալություններ: Իսկ երկրի ներսում փոփոխությունների շուրջ առաջացած հակազդեցությունները կապված էին ոչ այնքան համակարգի փոփոխության, որքան այն նախաձեռնող անձի ու նրա անցած ճանապարհի հետ: Հանրության մի ստվար զանգված տեսել ու զգացել է բռնապետության միտումներ, որոնք նախագահական համակարգի անցնելու դեպքում՝ հաշվի առնելով Էրդողանի լիազորությունների ընդլայնումը, մեծ հավանականությամբ, կավելանան:
Ինչ վերաբերում է այս օրերին խորհրդարանում սահմանադրական փոփոխությունների շուրջ ծավալվող քննարկումներին և դրանց ընթացքին, ապա պետք է փաստել, որ դրանք չեն արտահայտում հասարակության լայն հատվածի տեսակետը: Այն, որ այս գործընթացի հետ կապված հանրության շրջանում լուրջ հակազդեցություն չկա, որը կխանգարեր Էրդողանի պլաններին, նրա «շնորհիվ» է, որ վերջինիս հաջողվել է գտնել միջոցներ՝ շեղելու սեփական հանրության ուշադրությունը: Այդ միջոցների թվին են պատկանում ահաբեկչության, գյուլենականների դեմ պայքարը, ինչպես նաև քրդական Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության դեմ իրականացվող գործողությունները՝ «վհուկների որսը»:
Թեև այս պահի դրությամբ Էրդողանին հաջողել է հասնել իր նպատակին, սակայն թե արդյո՞ք սահմանադրական փոփոխությունների այս ողջ գործընթացը հարթ կընթանա ոչ միայն խորհրդարանում, այլ, ընդհանրապես, Թուրքիայի ներսում, բարդ է կանխատեսել: Այնուամենայնիվ, մեկ բան հստակ է: Երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունները փաստում են, որ Թուրքիան շարունակում է «հետևողականորեն» շեղվել ժողովրդավարացման գործընթացից, որը պետք է ուղի հարթեր դեպի ԵՄ ընտանիք: Այսօր, այնուամենայնիվ, անկախ նրանից, որ վերջին սուլթանից 95 տարի է անցել, Թուրքիան շարունակում է մնալ «Եվրոպայի հիվանդ մարդը» և, կարծես, Եվրոպայում դրա գիտակցումն ամբողջանում է:

Turkey Continues to Be "Europe’s Ill Man"
The parliament of Turkey has approved the last article of the Constitutional changes that allows a partisan president. Earlier the Parliament had also adopted the provision of passing to Presidential system, as well as other articles that have been much discussed and criticized. The voting of the Parliament shows that at least now Erdogan has succeeded.
It is noteworthy that the current president of Turkey had plans for making Constitutional changes and passing to Presidential system still when prime minister. To fulfill his aims during these years he has resorted to various means – even to repressions and arrests. It should be mentioned that the resistance in the country against these changes were connected not so much with the change of the system, but with the person that initiated the changes and the path he passed. A large segment of the Turkish society has seen and felt tendencies of tyranny, which, in case of passing to Presidential system, taking into consideration the expansion of Erdogan’s powers, most probably, will increase.
As for the discussions on constitutional changes in the Turkish Parliament and its whole process, then it should be state that they do not reflect the views of the large segment of the society. The fact that there is no serious public resistance towards this process that would hinder Erdogan’s plans is due to the fact that the latter was able to find means to deviate public attention. Among those means is the fight against terrorism, the supporters of Gulen, as well as the actions carried out against the HDP deputies.
Though at this moment Erdogan has succeeded in reaching his aims, whether the whole process inside Turkey will go smoothly is difficult to predict. Nevertheless, one thing is clear. The events taking place in the country show that Turkey continues to "consistently" deviate from the democratic process, which should have paved a way for integration to the EU family. Today, however, despite the fact that 95 years passed after the last Sultan, Turkey remains to be "Europe’s ill man" and it seems that now Europe almost fully realizes this.