Լիտվան մտադիր է ցանկապատ կառուցել Կալինինգրադի հետ սահմանին
Վիլնյուսը մտադիր է ցանկապատ կառուցել Ռուսաստանի Կալինինգրադի մարզի հետ սահմանային վերահսկողությունն ուժեղացնելու նպատակով:
Լիտվայի ներքին գործերի նախարարի խոսքերով` այդ նպատակի իրականացման համար 2017-ին երկրի բյուջեից նախատեսվում է շուրջ 3.6 մլն եվրո հատկացնել: Ցանկապատի մոտակայքում սահմանի անվտանգության վերահսկման ժամանակակից համակարգ կտեղակայվի: Այն կառուցելու համար միջոցները կփոխանցվեն հաջորդ տարի:
Նշենք, որ մինչև հիմա Լիտվայի և Կալինինգրադի մարզի միջև պետական սահմանը գծանշված է եղել միայն հատուկ նշաններով և 13 մետր լայնությամբ սահմանային գծով:

Lithuania to Build Fence on Border with Russia's Kaliningrad
Lithuania's 2017 budget includes article about construction of a fence on the border with Russia's exclave of Kaliningrad, with 3.6 million euros set to be allocated for this purpose, the Lithuanian internal minister said on Saturday, as reported by Sputnik agency.
"The sum will be enough for the construction of the fence. A modernized system for border surveillance will be installed near the fence, resources for which will be mobilized next year," the minister was quoted as saying by Lietuvos Zinios news portal.
He added that the fence, expected to be 135-kilometer long, would help to prevent smuggling.The agency reminds that border between Lithuania and Russia's Kaliningrad runs for 255 kilometers and is marked only by special signs and a 13-meter control line.