Այաթոլլահ Համենեին ուսանողներին կոչ է արել իսլամը տարածել Եվրոպայում
Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Համենեին Եվրոպայում բնակվող մուսուլման ուսանողների կոչ է արել առավել ակտիվ դերակատարում ունենալ իսլամի առաջ մղման համար:
«Դուք որևէ արդարացում չունեք: Սիրելինե՛րս, այն, ինչ սպասվում է ձեզնից, ավելին է, քան գիտական, դավանաբանական կամ էթիկական ինքնակատարելագործումը», - նշել է Համենեին՝ Եվրոպայի ուսանողների իսլամական անսոցիացիաների 51-րդ ամենամյա հավաքին:
«Ակնկալվում է, որ դուք ազդեք ձեր շրջապատի վրա և ավելի շատ հետևորդներ ներգրավեք դեպի Աստծո ճանապարհ՝ խոսքի և գործի միջոցով»,- հոգևոր առաջնորդի խոսքերը մեջբերում է Iran.ru-n:

Khamenei Addresses Muslim Student Abroad
Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Seyyed Ali Khamenei urged Muslim students in Europe to make an impact on their surroundings and promote Islam, Vestnik Kavkaza reports.
"You have no excuses. What is expected from you, dear ones, is something more than scientific, religious, and ethical self-improvement," Ayatollah Khamenei said in his message to the 51st annual meeting of Islamic Associations of students in Europe.
"It is expected that you make an impact on your surroundings and attract more followers to the path of God through words and deeds," he is cited saying.
Ayatollah Khamenei added that it was the duty of all Muslims in the "asymmetric war" of the arrogant powers against the raised flag of pure Islam.