Ադրբեջանը գործի է դրել Լապշինի արտահանձնումից «շոու» սարքելու իր ողջ գործիքակազմը
Մինսկում Ադրբեջանի պահանջով ձերբակալված հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնումն Ադրբեջան տեղի ունեցավ թե՛ միջազգային ընթացակարգերի, թե՛ իրավունքի լուրջ խախտումներով: Չիրազեկելով ո՛չ Ռուսաստանին և Իսրայելին, որոնց քաղաքացի է հանդիսանում Լապշինը, և ո՛չ էլ անգամ փաստաբաններին, բելառուսական իշխանությունները նրան ուղարկեցին Բաքու: Նման շտապողականությունը թերևս կարելի է բացատրել վերջին շրջանում Մինսկի նկատմամբ մեծացող միջազգային ճնշամբ: Թե՛ Իսրայելը, թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ Հայաստանը հնարավոր խողովակներով աշխատանքներ էին իրականացնում (անգամ կոորդինացված) անօրինական այդ քայլը կանխելու համար: Մինչդեռ ամեն կերպ ադրբեջանական պատվերն ավարտին հասցնել ցանկացող Մինսկի պահվածքից թերևս կարելի է ենթադրել, որ այս ամենն ինչ-որ գործարքի մաս է կազմում, և վաղ թե ուշ մեզ հայտնի կառնա, թե Լապշինի դիմաց ինչ է ստացել կամ ստանալու Մինսկը:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա Լապշինի անձը Բաքվի համար էական կարևություն չի ներկայացնում: Այստեղ խնդիրը հենց Արցախ այցելած անձի արտահանձնում կազմակերպելն էր՝ նման «նախադեպ» ստեղծելու համար: Իհարկե, ամեն երկիր չէ, որ կգնա միջազգային իրավունքի նորմերի նման կոպտագույն խախտումների, սակայն Ալիևին հաջողվեց գտնել անհրաժեշտ «դաշնակցի»՝ իր ծրագիրը կյանքի կոչելու համար: Հատկանշական է, որ մինչև Բելառուսը 13 երկիր ընդհանրապես արհամարհել էր Լապշինին արտահանձնելու Բաքվի պահանջը:
Այժմ Ադրբեջանը գործի է դրել Լապշինի արտահանձնումից «շոու» սարքելու իր ողջ գործիքակազմը: Ադրբեջանական քարոզչամեքենան խնդիր ունի Լապշինի գործը դարձնել «նախադեպ» և ահաբեկել բոլոր նրանց, ովքեր այցելել են Արցախ կամ նման մտադրություն ունեն: Ավելին, չենք կարող բացառել, որ այդ արշավում ներգրավեն նաև Լապշինին՝ ստիպելով հանդես գալ տարաբնույթ հայտարարություններով (Բաքվի այդ ձեռագրին հաճախ ենք ականատես եղել):
Ստեղծված իրավիճակում հայկական կողմերի հիմնական ջանքերը պետք է ուղղվեն նրան, որ Լապշինի գործով Բաքվի ահակեբումներն արդյունք չտան: Ավելին՝ պետք  է ստեղծենք հակառակ նախադեպ և Լապշինի հետ կապված միջադեպն օգտագործենք դեպի Արցախ միջազգային այցելություններն առավել ակտիվացնելու համար՝ ներգրավելով նաև հեղինակավոր տարբեր գործիչների: Այդ պարագայում մենք կարող ենք խոսել ոչ միայն այն մասին, որ «Լապշինի գործը» չհասավ նպատակին, այլ հակառակը՝ հարված հասցրեց Ադրբեջանին: Միևնույն ժամանակ պետք է շարունակենք ակտիվ աշխատանքը միջազգային իրավապաշտպան կառույցների հետ՝ «Լապշինի գործն» ուշադրության կենտրոնում պահելու համար:
Ինչ վերաբերում է Լապշինի ճակատագրին, թերևս կարող ենք ենթադրել, որ որոշ ժամանակ անց, երբ Լապշինի գործի շուրջ ստեղծված «շոուն» կորցնի իր ակտուալութունը, Բաքուն կարտահանձնի Լապշինին Իսրայել կամ Ռուսաստան: Չպետք է մոռանալ, որ  Լապշինի արտահանձնումը և կալանավորումը ոչ միայն լարվածության պատճառ է այդ պետությունների հետ Ադրբեջանի հարաբերություններում, այլ նաև ուղղակի հարված է թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ Իսրայելի միջազգային հեղինակությանը:

Шоу вокруг дела Лапшина: Азербайджан использует весь свой политический инструментарий
Экстрадиция арестованного в Минске по просьбе Азербайджана известного блогера Александра Лапшина была проведена с серьезными нарушениями международных процедур и международного законодательства. Не проинформировав должным образом ни Россию, ни Израиль, гражданином которых является Лапшин, ни даже его адвокатов, белорусские власти отправили его в Баку. Такую спешку можно объяснить, наверно, растущим в последнее время международным давлением на официальный Минск. И Израиль, и Россия, и Армения по всем возможным каналам проводили работу (иногда и координированную), чтобы предотвратить этот незаконный шаг. Между тем по поведению Минска, всеми способами пытающегося довести "заказ" Азербайджана до логического завершения, можно сделать вывод, что вся эта ситуация - часть сделки, и рано или поздно мы точно узнаем, что получит Минск взамен Лапшина.
Что касается Азербайджана, то личность Лапшина не представляет важности для этой страны. Здесь проблема заключается в выдаче, в экстрадиции лица, который посетил Карабах - и такая процедура призвана создать "прецедент". Конечно, не каждая страна может пойти на такое грубое нарушение международного права, однако Алиев сумел найти необходимого "союзника", дабы претворить свой "проект" в жизнь. Следует отметить, что до Беларуси 13 стран вообще отказались выполнить просьбу Баку об экстрадиции Лапшина.
Сейчас Азербайджан использовал все свои инструменты, чтобы превратить экстрадицию Лапшина в "шоу". Азербайджанская пропагандистская машина стремится превратить дело Лапшина в "прецедент", который станет "угрозой" для тех, кто посещал Карабах или имеет такое намерение. Более того, мы не можем исключить, что эта кампания включит в себя и самого Лапшина, которого заставят выступить с теми или иными заявлениями (такой почерк Баку мы видим очень часто).
В нынешней ситуации основные усилия армянских сторон должны быть направлены на то, чтобы угрозы Баку, связанные с делом Лапшина, не привели к тем или иным результатам. Более того, должен заработать "антипрецедент" - используя дело Лапшина, надо активизировать поток гостей в Карабах, причем для этого использовать и визиты в Арцах известных деятелей. В этом случае мы можем говорить не только о том, что "дело Лапшина" не достигло своей цели, но еще и о том, что оно нанесло удар по Азербайджану. В то же время мы должны продолжать активно работать с международными правозащитными организациями, чтобы держать "дело Лапшина" в эпицентре их внимания.
Что касается судьбы самого блогера, то можно предположить, что спустя некоторое время, когда утихнет актуальность шоу вокруг "дела Лапшина", Баку выдаст блогера Израилю или России. Мы не должны забывать, что арест и экстрадиция Лапшина - не только причина напряженности в отношениях Азербайджана с этими странами, но это еще и - прямой удар по международному авторитету и России, и Израиля.