Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուներից ո՞ւմ կաջակցի հայկական համայնքը
Ֆրանսիայում 2017 թվականի գարնանը կկայանան նախագահական ընտրություններ: Եվ թերևս ամենակարևոր հարցերից մեկը, որը կորոշի հայկական համայնքի դիրքորոշումը կամ դիրքորոշումներն այս ընտրություններում, թեկնածուների վերաբերմունքն է հայերին և Հայաստանին առնչվող ամենակարևոր խնդիրներին։
Ընթացիկ քարոզարշավում Ֆրանսիայի ծայրահեղ աջ «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լե Պենը չնայած դեռևս հայերի կամ հայերին առնչվող հարցերի մասին որևէ հայտարարություն չի արել՝ իր տեսակետները հստակեցնելու համար: Սակայն իր քաղաքական գործունեության ընթացքում Լե Պենը պարբերաբար անդրադառձել է Հայկական հարցին: Հիշեցնենք, որ Լե Պենը 2015 թվականին Եվրախորհրդարանում Թուրքիային Ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչ անող բանաձևը նախաձեռնողների թվում էր: Միևնույն ժամանակ, նա պարբերաբար հանդես է գալիս հակաթուրքական հայտարարություններով, սակայն ֆրանսահայ համայնքը բավականին զգուշավորությամբ է վերաբերվում նրան:
Նախորդ քարոզարշավի ժամանակ Լե Պենը հայտարարել էր. «Ինձ վրդովեցնում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը»: Նա դատապարտել էր այն ժամանակ գործող նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին Հայկական հարցը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու համար: Նա նաև անդրադարձել էր հայ-թուրքական հարաբերություններին. «Ֆրանսիական խորհրդարանը գործ չունի միջամտելու հայ-թուրքական պատմությանը»: Ֆրանսահայ համայնքի համար ահազանգ է նաև այն հանգամանքը, որ Լե Պենը հանդես է գալիս երկրում ազգային փոքրամասնություններին՝ ֆրանսիական հասարակությանն ասիմիլացնելու կոչերով:
Առավել հայամետ դիրքորոշում ունի Հանրապետական կուսակցության թեկնածու Ֆրանսուա Ֆիյոնը: Նա հայամետ հայտարարություններ արեց հատկապես ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո: Nouvelles d'Armеnie պարբերականը Ֆրանսիայի հայ համայնքի խնդիրների հետ կապված մի շարք հարցերով դիմել էր նրան: Մասնավորապես, հայկական պարբերականի հարցերից մեկը վերաբերել է ապրիլի 24-ը պաշտոնապես որպես ազգային հիշատակի օր ընդունելուն, մյուսը՝ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության դեմ հայ համայնքի տարած պայքարին Ֆրանսիայի իշխանությունների հնարավոր աջակցությանը։ Երկու հարցերի շուրջ էլ Ֆրանսուա Ֆիյոնը բավական դրական պատասխան է տվել, ինչպես նաև հանձն է առել Փարիզում հայկական հիշողության և քաղաքակրթության կենտրոն հիմնել։ Բացի այդ հարկ է նշել, որ Ֆիյոնի թիմում ընդգրկված են այնպիսի հայամետ գործիչներ, ինչպիսիք են Գի Տեսյեն, Անրի Նովելին, Վալերի Բուայեն:
Վերջին շրջանում իր հայամետ հայտարարություններով աչքի է ընկնում նաև Սոցիալիստական կուսակցությունից նախագահի թեկնածու Բենուա Ամոնը, ով ի դեպ, նախագահի միակ թեկնածուն էր, ով ընդունել էր հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ ամենամյա ընթրիքի հրավերը (Ծայրահեղ աջ և ծայրահեղ ձախ կուսակցությունների առաջնորդներից (Մարին Լը Պեն և Ժան Լյուկ Մելանշոն) բացի, հրավեր են ստացել նախագահի բոլոր թեկնածուները, բայց ներկայացել է միայն մեկը՝ սոցիալիստ Բենուա Ամոնը, Ֆիյոնը վերջին պահին մերժել էր հրավերը): Ամոնի հայամետ դիրքորոշման վերջին արտահայտումը եղավ Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսակ Մանուշյանի արձանի պղծման քննադատությունը:
Ըստ հարցումների ընտրապայքարում առաջատար համարվող Մանուել Մակրոնի դիրքորոշումը հայերի հանդեպ դեռևս հստակ չէ: Հայտնի է, որ նախագահի թեկնածուն իր շուրջն ունի մեծ թվով հայասեր մարդիկ, օրինակ՝ Լիոնի քաղաքապետը՝ Ժերար Քոլլոնը։ Բացի այդ, Մակրոնը հետաքրքրություն է ցուցաբերել՝ հանդիպելու հայերին:
Ամեն դեպքում հարկ է ընդգծել, որ ընտրապայքարը նոր է սկսվել և դեռևս ոչ բոլոր թեկնածուների դիրքորոշումներն են հստակ հայկական համայնքին հուզող հարցերի շուրջ:

Кого хотят видеть президентом Франции армяне этой страны?
Президентские выборы во Франции пройдут весной 2017 года. Кого на этот раз поддержит полумиллионная армянская община страны, пока не ясно.
Во время нынешней кампании лидер французской ультраправой партии "Национальный фронт" Марин Ле Пен до сих пор не сделала никаких заявлений по поводу армян или армянского вопроса, чтобы разъяснить свою точку зрения. Однако Ле Пен периодически касалась этого вопроса во время своей политической карьеры. Напомним, что в 2015 году Ле Пен была в числе инициаторов резолюции Европарламента, которая содержала призыв к Турции признать Геноцид армян. В то же время Ле Пен периодически выступает с антитурецкими заявлениями. Однако французское общество очень осторожно относится к ней. Так, во время предыдущей кампании Ле Пен заявила: "Меня возмущает признание и осуждение геноцида армян”. Тогда глава французских крайне правых обвинила действующего президента Николя Саркози в использовании армянского вопроса в политических целях. Лидер "Нацфронта", будучи кандидатом в президенты, четко обозначила свою позицию словами: "Нужно сначала заняться теми вопросами, которые нас касаются, а французскому парламенту нечего вмешиваться в армяно-турецкую историю". Еще одним сигналом для армян Франции является тот факт, что Ле Пен выступает за ассимиляцию этнических общин страны с французским обществом.
Наиболее проармянские позиции у кандидата от Республиканской партии Франсуа Фийона. Он сделал проармянские заявления особенно после апрельской четырехдневной войны. Журнал Nouvelles d'Armеnie задал ему ряд вопросов об армянской общине Франции. Один из вопросов был связан с официальным признанием 24-го апреля Национальным днем памяти, а другой - с поддержкой французских властей борьбы против турецкой политики отрицания Геноцида. На оба вопроса Франсуа Фийон ответил положительно, а также согласился основать в Париже центр памяти и цивилизации Армении. Также стоит отметить, что в команде Фийона - такие проармянские деятели, как Ги Тессье, Анри Новелли, Валери Буайе.
В последнее время своими проармянскими заявлениями выделяется также кандидат от Социалистической партии Бенуа Амон, который был единственным кандидатом в президенты, присутствовавшим на ежегодном ужине армянской общины (за исключением лидеров крайне-правой и крайне-левой партий (Марин Ле Пен и Жан-Люка Меланшона), приглашение получили все кандидаты в президенты, Фийон отклонил приглашение в последнюю минуту). Последним выражением проармянской позиции Амона была  критика по поводу  осквернения памятника французского национального героя, армянина Мисака Манушяна.
Отметим, что пока не ясна позиция по интересующим армян вопросам кандидата Эммануэля Макрона, который, согласно опросам, является одним из лидеров президентской гонки во Франции. Известно, что в окружении кандидата есть большое количество проармянских деятелей, таких как мэр Лиона Жерар Коллон; Макрон также хочет встретиться с армянской общиной. В любом случае, следует подчеркнуть, что борьба только началась, и пока позиции кандидатов в президенты Франции по всем вопросам, интересующим армянскую общину, не прояснены...