Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը և ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները. հարցազրույց Տաճատ Սարգսյանի հետ
Խորհրդարանական ընտրությունները նաև երկրի արտաքին քաղաքականության կուրսի ընտրություն են: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի  գերակայություններից մեկը ՀՀ արտաքին քաղաքականության լուսաբանումն ու վերլուծությունն է: Ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն կներկայացնի առաջադրված 9 քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ միևնույն հարցաշարով անցկացված հարցազրույցներ՝  ընթերցողի համար առավել հստակեցնելով քաղաքական այդ ուժերից յուրաքանչյուրի մոտեցումները ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակա ուղղությունների վերաբարյալ
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցազրույցը «Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության» նախագահ Տաճատ Սարգսյանի հետ:
- Պարոն Սարգսյան, կառանձնացնե՞ք Ձեր քաղաքական ուժի արտաքին քաղաքական 3 հիմնական գերակայությունները:
-         Ինչպես գիտեք, Հայաստանն անդամակցել է Եվրասիական տնտեսական միությանը: Կոմունիստական կուսակցությունը ողջունեց Հանրապետության իշխանությունների այդ քայլը՝ հիմնավորելով հետևյալ հանգամանքներով: Նախ, մտնելով ԵԱՏՄ, ավելի անվտանգ պայմաններ են ստեղծվում ՀՀ համար, ես ի նկատի ունեմ այն, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների բնակչությունը 170 մլն է, նաև այն, որ դարեր շարունակ Հայաստանը եղել է ռուս ժողովրդի  հետ: Մեր կարծիքն այն է, որ մենք եղել ենք, կանք և կմնանք ռուս ժողովրդի հետ: Երկրորդ, ԵԱՏՄ մտնելով վերականգնվում է Խորհրդային իշխանության տարիներին ԽՍՀՄ ձեռնարկությունների հետ կապերը: Երրորդ՝ ինչու չէ՞, նոր տնտեսական կապեր են ստեղծվում: Կան մարդիկ, ովքեր ասում են, որ ԵԱՏՄ մտնելով Հայաստանի վիճակը չի բարելավվել: Ես պետք է ասեմ, որ դա նոր միություն է, միգուցե ընդունված օրենքները որոշ չափով դեռևս չեն աշխատում, բայց հիմնականում դա հետևանքն է մեր իշխանությունների ոչ ճկուն քաղաքականության: Լինելով ԵԱՏՄ անդամ՝ Հանրապետության իշխանությունները պետք է հարաբերվեն նաև ԵՄ և այլ երկրների հետ, ինչն էլ, պետք է նշեմ, որ մեր իշխանությունների կողմից արվում է:
Մեր արտաքին քաղաքականության երրորդ գերակայությունը Ղարաբաղն է: ԼՂՀ-ն ճիշտ է, անկախացել է, ինքնուրույն պետություն է, սակայն արտաքին աշխարհի ճնշումը մեծացել է, գումարած դրան, Ադրբեջանը ձգձգում է և ցանկություն չունի ճանաչելու ԼՂՀ-ն։  Մեր արտաքին քաղաքականության վեկտորներից մեկը Ղարաբաղի անկախության պաշտպանության և հետագայում ճանաչման հարցն է:
-         Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքնորոշվել է, Ղարաբաղի հետագա կարգավիճակի հարցն ուղղակիորեն կապված է Ղարաբաղի ժողովրդից: Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքը պետք է որոշի իր հետագա ճակատագիրը: Ղարաբաղի հարցում ճնշումը շատ մեծ է, սակայն այնտեղ ապրում են 99 տոկոսվ մեր հայրենակիցները, ուստի այդ հարցը մենք պետք է առանց բացառության բոլոր վեկտորներով պահենք մեր ուշադրության կենտրոնում:
-         Ժողովրդի հիշողությունը կարճ չէ: Այն սերունդները, որոնք տեսել են կոտորածը, իրենց ներկայությամբ այսօր էլ վառ են պահում Եղեռնի «հետևանքները»: Դա բառի բուն իմաստով Ցեղասպանություն էր: Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վերականգնումն այնքան էլ հեշտ գործ չէ և պահանջում է հետևողական աշխատանք՝ և՛ քաղաքական, և՛ տնտեսական, միջազգային ակտիվ հարաբերությունների Եվրոպայի, Ռուսաստանի հետ ... Այդ բոլոր գործոնները պետք է նպաստեն Թուրքիայի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորմանը: Իհարկե, չկան մշտական բարեկամներ կամ թշնամիներ, բայց այնքան խորն է Թուրքիայի պատճառած վնասը, որ կարգավորման հասնելու համար մեծ ու քրտնաջան աշխատանք է պահանջվում:
-         ԵԱՏՄ անդամակցությամբ ՀՀ-ՌԴ և ՀՀ-ԵԱՏՄ անդամ երկրների հարաբերությունների հարցը լուծվում է: Ինչ վերաբերում է եվրոպական երկրներին կամ Միացյալ Նահանգներին, ՀՀ իշխանություններին ոչինչ չի խանգարում, որպեսզի բարիդրացիական քաղաքական և առևտրային հարաբերությունների մեջ լինեն և՛ ԱՄՆ, և՛ եվրոպական երկրների հետ: ,Ըստ էության, այդպես էլ արվում է:
-         Պետք է ասեմ, որ և՛ Վրաստանը, և՛ Իրանը մեզ համար բարեկամ երկրներ են, և երրորդ երկրների հետ հարաբերությունները չեն կարող ազդել մեր հարաբերությունների վրա: Հայաստանը շատ ճիշտ քաղաքականություն է վարում և՛ Իրանի, և՛ Վրաստանի հետ:
-         Հայաստանի իշխանությունների ու քաղաքական ուժերի համար առաջին խնդիրը պետք է լինի խաղաղության պահպանումը տարածաշրջանում: Այսօր մենք գտնվում ենք «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» կարգավիճակում: Մեր և տարածաշրջանի բոլոր երկրների առաջին խնդիրը պետք է լինի տարածաշրջանում խաղաղության պահպանումը:
-         Սփյուռքի հետ հարաբերությունները եղել են, կան ու կմնան ամենաբարձր մակարդակի վրա: Նրանք մեր հայրենակիցներն են: Այսօր շատ սերտ կապեր կան, այդ կապերն ամրապնդվում են նաև Սփյուռքի նախարարության, իշխանության նաև մյուս լծակների միջոցով: Աշխատանքի բազմատեսակ ու բազմաձև մեթոդներ գոյություն ունեն:
-         Բոլոր դեպքերում մենք դատապարտում ենք բոլոր առճակատումները, մեր կարգախոսն է՝ «խաղաղություն աշխարհի բոլոր ծայրերում, առանց բացառության»:
Մեր կուսակցության կարգախոսը, որով մենք կմասնակցենք Խորհրդարանական ընտրություններին հետևյալն է՝ «Հայրենիք, աշխատանք, սոցիալիզմ»: Եթե հաղթի կուսակցությունը, կհաղթի ժողովուրդը, քանի որ մեր ամենամտերիմ դաշնակիցը հայ ժողովուրդն է:

Коммунистическая партия Армении и внешнеполитические приоритеты РА (эксклюзив)
Парламентские выборы - это также выбор внешнеполитического курса страны. Один из приоритетов ИАА "Армедиа" - освещение и анализ внешней политики РА. В преддверии намеченных на 2-ое апреля парламентских выборов ИАА "Армедиа" публикует интервью с представителями всех девяти политических сил, которым будут заданы одни и те же вопросы, что позволит нашим читателям лучше понять подходы политических сил относительно внешнеполитических приоритетов РА.
Представляем интервью ИАА "Армедиа" с председателем Коммунистической партии Армении Тачатом Саргсяном.
- Господин Саргсян, представьте, пожалуйста, три основных приоритетных внешнеполитических направления Вашей политической силы.
- Как Вы знаете, Армения стала членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Коммунистическая партия приветствовала этот шаг властей нашей республики. Во-первых, членство в ЕАЭС создает более безопасные условия для РА. Я имею в виду то, что численность населения стран-членов ЕАЭС составляет 170 миллионов человек, и то, что в течение веков Армения была с русским народом. Во-вторых, вступая в ЕАЭС, мы восстанавливаем связи с предприятиями СССР времен советской власти. В-третьих, - почему бы нет? – создаются новые экономические связи. Есть люди, кто говорит, что, вступая в ЕАЭС, Армения не улучшила свое состояние. Я должен сказать, что это новый союз, возможно, принятые законы в определенной степени еще не работают, однако в целом это является следствием негибкой политики наших властей. Будучи членом ЕАЭС, республиканские власти должны также устанавливать контакты с ЕС и другими странами, что, должен отметить, нашими властями делается.
Третьим приоритетом нашей внешней политики является Карабах. НКР, конечно, стала независимой, является самостоятельным государством, однако давление со стороны внешнего мира усилилось, более того, Азербайджан затягивает (вопрос) и не имеет желания признать НКР. Одним из векторов нашей внешней политики является защита независимости Карабаха и вопрос его дальнейшего признания.
- Народ Карабаха самоопределился. Вопрос будущего статуса Карабаха напрямую связан с народом Карабаха. Народ Карабаха сам должен определить свою будущую судьбу. По карабахскому вопросу давление очень высоко, однако там на 99 процентов живут наши соотечественники, следовательно этот вопрос мы - без всяких исключений - должны держать в центре нашего внимания.
- Считаете возможным восстановление армяно-турецких отношений в ближайшей перспективе? Что в данном направлении является залогом прогресса? И какие необходимо делать шаги для международного признания Геноцида армян?
- Память народа не коротка. Поколения, видевшие погромы, своим присутствием и сегодня хранят "последствия" Егерна. Это в прямом смысле слова – Геноцид. Восстановление отношений с Турцией является не совсем простой задачей и требуется последовательная работа, а также активные политические и экономические международные связи с Европой, Россией... Все эти факторы должны способствовать урегулированию наших отношений с Турцией. Конечно, нет вечных друзей или врагов, однако ущерб, нанесенный Турцией, является столь глубоким, что для достижения урегулирования потребуется большая кропотливая работа.
- Членством в ЕАЭС решается вопрос отношений РА с РФ и странами-членами ЕАЭС. Что касается европейских стран и Соединенных Штатов, то здесь ничего не мешает властям РА, чтобы они были в добрососедских политических и экономических отношениях и с США, и с европейскими странами. По сути, так и делается.
- Каким Вы видите развитие отношений с соседними РА странами, в частности, с Грузией и Ираном? Какие необходимо делать шаги в данном направлении?
- Должен сказать, что и Грузия, и Иран являются для нас дружественными странами, и отношения с третьими странами не могут влиять на наши отношения. Армения ведет очень правильную политику как с Ираном, так и с Грузией.
- Каковы взгляды Вашей политической силы на вопросы региональной безопасности?
- Для властей и политических сил Армении первоочередной задачей должно быть сохранение мира в регионе. Сегодня мы находимся в состоянии "ни мира, ни войны". Нашей и задачей всех стран региона должно быть сохранение мира в регионе.
- Каким Вы видите развитие сотрудничества РА-Диаспора? Каковы должна быть приоритеты общей повестки отношений?
- Отношения с Диаспорой были, есть и останутся на самом высоком уровне. Они - наши соотечественники. Сегодня существуют очень тесные связи, эти связи укрепляются также министерством Диаспоры, а также иными рычагами власти.
- Каковы Ваши подходы к процессам на Ближнем Востоке и к политике Армении в них?
- Во всех случаях осуждаем всякую конфронтацию. Наш девиз - "мир во всех пределах мира без исключений". Девиз нашей партии, с которым мы будем участвовать на парламентских выборах, следующий: "Родина, труд, социализм". Если партия победит, то тем самым победит народ, поскольку наш самый близкий союзник – это армянский народ.