Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը և ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները. հարցազրույց Տաճատ Սարգսյանի հետ
Խորհրդարանական ընտրությունները նաև երկրի արտաքին քաղաքականության կուրսի ընտրություն են: «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի  գերակայություններից մեկը ՀՀ արտաքին քաղաքականության լուսաբանումն ու վերլուծությունն է: Ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն կներկայացնի առաջադրված 9 քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ միևնույն հարցաշարով անցկացված հարցազրույցներ՝  ընթերցողի համար առավել հստակեցնելով քաղաքական այդ ուժերից յուրաքանչյուրի մոտեցումները ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակա ուղղությունների վերաբարյալ
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցազրույցը «Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության» նախագահ Տաճատ Սարգսյանի հետ:
- Պարոն Սարգսյան, կառանձնացնե՞ք Ձեր քաղաքական ուժի արտաքին քաղաքական 3 հիմնական գերակայությունները:
-         Ինչպես գիտեք, Հայաստանն անդամակցել է Եվրասիական տնտեսական միությանը: Կոմունիստական կուսակցությունը ողջունեց Հանրապետության իշխանությունների այդ քայլը՝ հիմնավորելով հետևյալ հանգամանքներով: Նախ, մտնելով ԵԱՏՄ, ավելի անվտանգ պայմաններ են ստեղծվում ՀՀ համար, ես ի նկատի ունեմ այն, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների բնակչությունը 170 մլն է, նաև այն, որ դարեր շարունակ Հայաստանը եղել է ռուս ժողովրդի  հետ: Մեր կարծիքն այն է, որ մենք եղել ենք, կանք և կմնանք ռուս ժողովրդի հետ: Երկրորդ, ԵԱՏՄ մտնելով վերականգնվում է Խորհրդային իշխանության տարիներին ԽՍՀՄ ձեռնարկությունների հետ կապերը: Երրորդ՝ ինչու չէ՞, նոր տնտեսական կապեր են ստեղծվում: Կան մարդիկ, ովքեր ասում են, որ ԵԱՏՄ մտնելով Հայաստանի վիճակը չի բարելավվել: Ես պետք է ասեմ, որ դա նոր միություն է, միգուցե ընդունված օրենքները որոշ չափով դեռևս չեն աշխատում, բայց հիմնականում դա հետևանքն է մեր իշխանությունների ոչ ճկուն քաղաքականության: Լինելով ԵԱՏՄ անդամ՝ Հանրապետության իշխանությունները պետք է հարաբերվեն նաև ԵՄ և այլ երկրների հետ, ինչն էլ, պետք է նշեմ, որ մեր իշխանությունների կողմից արվում է:
Մեր արտաքին քաղաքականության երրորդ գերակայությունը Ղարաբաղն է: ԼՂՀ-ն ճիշտ է, անկախացել է, ինքնուրույն պետություն է, սակայն արտաքին աշխարհի ճնշումը մեծացել է, գումարած դրան, Ադրբեջանը ձգձգում է և ցանկություն չունի ճանաչելու ԼՂՀ-ն։  Մեր արտաքին քաղաքականության վեկտորներից մեկը Ղարաբաղի անկախության պաշտպանության և հետագայում ճանաչման հարցն է:
-         Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքնորոշվել է, Ղարաբաղի հետագա կարգավիճակի հարցն ուղղակիորեն կապված է Ղարաբաղի ժողովրդից: Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքը պետք է որոշի իր հետագա ճակատագիրը: Ղարաբաղի հարցում ճնշումը շատ մեծ է, սակայն այնտեղ ապրում են 99 տոկոսվ մեր հայրենակիցները, ուստի այդ հարցը մենք պետք է առանց բացառության բոլոր վեկտորներով պահենք մեր ուշադրության կենտրոնում:
-         Ժողովրդի հիշողությունը կարճ չէ: Այն սերունդները, որոնք տեսել են կոտորածը, իրենց ներկայությամբ այսօր էլ վառ են պահում Եղեռնի «հետևանքները»: Դա բառի բուն իմաստով Ցեղասպանություն էր: Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վերականգնումն այնքան էլ հեշտ գործ չէ և պահանջում է հետևողական աշխատանք՝ և՛ քաղաքական, և՛ տնտեսական, միջազգային ակտիվ հարաբերությունների Եվրոպայի, Ռուսաստանի հետ ... Այդ բոլոր գործոնները պետք է նպաստեն Թուրքիայի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորմանը: Իհարկե, չկան մշտական բարեկամներ կամ թշնամիներ, բայց այնքան խորն է Թուրքիայի պատճառած վնասը, որ կարգավորման հասնելու համար մեծ ու քրտնաջան աշխատանք է պահանջվում:
-         ԵԱՏՄ անդամակցությամբ ՀՀ-ՌԴ և ՀՀ-ԵԱՏՄ անդամ երկրների հարաբերությունների հարցը լուծվում է: Ինչ վերաբերում է եվրոպական երկրներին կամ Միացյալ Նահանգներին, ՀՀ իշխանություններին ոչինչ չի խանգարում, որպեսզի բարիդրացիական քաղաքական և առևտրային հարաբերությունների մեջ լինեն և՛ ԱՄՆ, և՛ եվրոպական երկրների հետ: ,Ըստ էության, այդպես էլ արվում է:
-         Պետք է ասեմ, որ և՛ Վրաստանը, և՛ Իրանը մեզ համար բարեկամ երկրներ են, և երրորդ երկրների հետ հարաբերությունները չեն կարող ազդել մեր հարաբերությունների վրա: Հայաստանը շատ ճիշտ քաղաքականություն է վարում և՛ Իրանի, և՛ Վրաստանի հետ:
-         Հայաստանի իշխանությունների ու քաղաքական ուժերի համար առաջին խնդիրը պետք է լինի խաղաղության պահպանումը տարածաշրջանում: Այսօր մենք գտնվում ենք «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» կարգավիճակում: Մեր և տարածաշրջանի բոլոր երկրների առաջին խնդիրը պետք է լինի տարածաշրջանում խաղաղության պահպանումը:
-         Սփյուռքի հետ հարաբերությունները եղել են, կան ու կմնան ամենաբարձր մակարդակի վրա: Նրանք մեր հայրենակիցներն են: Այսօր շատ սերտ կապեր կան, այդ կապերն ամրապնդվում են նաև Սփյուռքի նախարարության, իշխանության նաև մյուս լծակների միջոցով: Աշխատանքի բազմատեսակ ու բազմաձև մեթոդներ գոյություն ունեն:
-         Բոլոր դեպքերում մենք դատապարտում ենք բոլոր առճակատումները, մեր կարգախոսն է՝ «խաղաղություն աշխարհի բոլոր ծայրերում, առանց բացառության»:
Մեր կուսակցության կարգախոսը, որով մենք կմասնակցենք Խորհրդարանական ընտրություններին հետևյալն է՝ «Հայրենիք, աշխատանք, սոցիալիզմ»: Եթե հաղթի կուսակցությունը, կհաղթի ժողովուրդը, քանի որ մեր ամենամտերիմ դաշնակիցը հայ ժողովուրդն է:

Armenian Communist Party and Its Foreign Policy Priorities: Interview with Tachat Sargsyan (EXCLUSIVE)
"Armedia’’ IAA presents an exclusive interview with the president of the Armenian Communist Party, Tachat Sargsyan.
- Will you, please, name the three main priorities of the foreign policy directions of your political power?
- As you know, Armenia has become a member of the Eurasian Economic Union. The Communist Party welcomed that step of our Republic’s government, taking into consideration the following factors. First, becoming a member state of the   (EAEU), safer conditions are ensured for the Republic of Armenia (RA), I mean the fact that the number of the EAEU population is 170 million and also the fact that for centuries Armenia has been with Russians. We think that we were, are and will be with Russians. Second, as an EAEU member, we regain the connections with the Soviet factories that we had during the Soviet government. Third, why not, new economic connections are gained.
There are people, who state that after becoming a member of the EAEU, the situation in Armenia has not become better. I should state that it is a new union, perhaps the existing laws do not work to a certain extent, which, however, is mainly the result of our governments non-flexible policy. As a member of the EAEU, the RA government should also have relations with the EU and other countries, which I should state, our government does.
Third prioprity of our foreign policy is Karabakh. It is true that NKR (Nagorno-Karabakh Republic) has become an independent state; however the pressure from the outside world has increased. Plus, Azerbaijan continuously delays and does not want to recognize NKR. One of the vectors of our foreign policy is the protection of Karabakh’s independence and it recognition in the future.
- The people of Karabakh have self-determined, further status of Karabakh is directly connected with the people of Karabakh. The people of Karabakh should determine their future fate themselves. The pressure on the Karabakh issue is high, however 99 percent of the population there is our compatriots, thus we should keep this issue, all its vectors without any exclusion, in the center of our attention.
- The memory of the people is not short. Those generations, who witnessed the massacre, keep “the consequences” of the Yeghern (Ed. synonymous with Armenian Genocide) vivid. It is Genocide by the full meaning of the word. The restoration of the relations with Turkey is not that easy and demands a consistent work both economic and political, international active relations with Europe, Russia… All these factors should contribute to the restoration of our relations with Turkey. Of course, there are not permanent friends and enemies; however the losses inflicted by Turkey are so huge that for restoration of the relations, huge and hard work is needed.
- The membership to the EAEU resolves the issue of the RA’s relationship with Russia and the EAEU member states. What refers to the European countries and the United States, nothing prevents the government of the RA from having friendly political and commercial relations both with the US and the European countries. In essence, this is what is done.
- I should state, that both Georgia and Iran are friendly states for us, and the relations with third countries cannot have an impact on our relations. Armenia conducts a very right policy both with Iran and Georgia.
- For the RA government and political forces, the preservation of the peace in the region should be number one priority. Today we are in a “no war, no peace” situation. The first issue for all the states in the region should be the preservation of peace in the region.
- The relations with Diaspora were, are and will be at the highest level. Today, there are close connections, which are made stronger by the Ministry of Diaspora and by other official leverages. There are diverse and varied methods of work.
- What are your approaches to the processes that are ongoing in the Middle East and the policy of Armenia towards them?
- In any case we condemn all confrontations; our slogan is “peace in every corner of the world without exceptions.” The slogan of our party in the parliamentary elections is “Homeland, work, socialism.” If the party wins, the people will win, as we are the closest ally of the Armenians.