«Եվ-և»-ի քաղաքականությունն արդյունավետ կերպով կյանքի է կոչվում
ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ավարտված են։ Այդ մասին փետրվարի 27-ին հայտարարվեց Բրյուսելում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հանդիպման արդյունքում։
Նոր պայմանագիրը բավական հավակնոտ է և իր մեջ ներառում է բոլոր ոլորտներում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորացման ուղենիշեր։ Այս համաձայնագրով, փաստացի, Եվրամիությունն ու Հայաստանն ամրագրում են, որ շարունակելու են սերտ համագործակցել Հայաստանում բարեփոխումների առաջ մղման համար։ Համաձայնագրի անունը ևս վկայում է այդ մասին՝ Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիր։
Համաձայնագիրը քաղաքական մասով գրեթե կրկնում է Ասոցացման համաձայնագիրը և ունի տնտեսական մաս, որը բանակցվել է՝ հաշվի առնելով ՀՀ անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին։
Պայմանագրի հետագա ստորագրումն ու վավերացումն ավելի շատ ընթակարգային բնույթ են կրելու և կարող են որոշակի ժամանակ պահանջել։ Այն պետք է իրավական մի շարք շտկումների ենթարկվի, այնուհետև թարգմանվի ԵՄ անդամ բոլոր երկրների լեզուներով և հայերեն, որից հետո ԵՄ բոլոր 28 անդամները պետք է տան իրենց համաձայնությունը և հետո միայն պայմանագիրը կստորագրվի։
Եվրամիության ղեկավարներն, այդ թվում՝ Դոնալդ Տուսկն, իրենց հայտարարություններում արձանագրեցին, որ Հայաստանը Եվրամիության համար կարևոր գործընկեր է, և իրենք պատրաստ են խթանել Հայաստանում բարեփոխումների խորացմանը։
Այդ համատեքստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց Եվրամիությանը սահմանադրական բարեփոխումների և հատկապես Ընտրական օրենսգրքի համաձայնեցման ու խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստման գործընթացում ցուցաբերած աննախադեպ աջակցության համար։
Ելնելով ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ներկայիս մակարդակից և հետագա զարգացման հեռանկարներից՝ այսօր իսկ համոզվածությամբ կարելի է պնդել, որ Արևելյան գործընկերության երկրները՝ ըստ Ասոցացված համաձայնագիրը ստորարած լինելու կամ չլինելու դասակարգելը և Հայաստանին Ադրբեջանի ու Բելառուսի հետ միասին հետնապահների շարքին դասելը որևէ կերպ կենսունակ մոտեցում չէ։ Հայաստանը Եվրամիության համար կարևոր և վստահելի գործընկեր է, որի հետ հնարավոր եղավ մեկ տարվա ընթացքում բանակցել նոր համաձայնագիր և դրանով ամրագրել երկկողմ հարաբերությունների խորացման երկկողմ ցանկությունը։
Ինչպես Բրյուսելում նշել է Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները հիմնված են արժեքների վրա, և Հայաստանը երբևէ իր առջև չի դրել քաղաքակրթական ընտրություն կատարելու հարցը։ Նոր համաձայնագիրն այդ տեսանկյունից լիովին արտացոլում է ՀՀ կողմից որդեգրված «և-և»-ի սկզբունքն ինտեգրացիոն գործընթացներում։ Այն ենթադրում է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացում և խորացում՝ հաշվի առնելով ԵԱՏՄ-ին ՀՀ անդամակցությունը։
Հայաստանը նույնիսկ մեկ քայլ առաջ է գնացել՝ ամրագրելով, որ պատրաստ է իր դերակատարումն ունենալ ԵՄ-ԵԱՏՄ փոխգործակցությանը խթանելու հարցում՝ գիտակցելով բաժանարար գծեր չկառուցելու և կայունության կարևորությունը։
Հայաստանը շատ լավ է գիտակցում տարածաշրջանի կայունության, անվտանգության արժեքը։ Այդ պատճառով էլ կարևորում է Արևմուտքի հետ ոչ միայն քաղաքական և տնտեսական, այլև անվտանգային ոլորտներում համագործակցությունը։ ՆԱՏՕ հետ համագործակցությունը ՀՀ անվտանգության բաղադրիչ է։ Հայաստանն արդեն իսկ 4 Անհատական գործողությունների ծրագիր է կյանքի կոչել ՆԱՏՕ-ի հետ, այժմ համաձայնեցման փուլում է գտնվում 5-րդը։ Ամենից շատ կարևորվում է ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը պաշտպանական բարեփոխումների և կրթության ոլորտում։
Այս համատեքստում հատուկ կարևորություն ունի ՆԱՏՕ գլխավոր քրատուղարին Հայաստան հրավիրելու որոշումը։ Հայաստանի կողմից բազմիցս թե՛ քաղաքական, թե՛ փորձագիտական տարբեր մակարդակներով ընդգծվել է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հանդեպ իրականացվող շրջափակման քաղաքականությունը զգալիորեն սահմանափակում է ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցության հնարավորություննեը, ի վերջո դա ոչ թե  Հայաստան-Թուրքիա երկկողմ փակ սահման է, այլև փակ սահման է Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև։ Գլխավոր քարտուղարի այցը Հայաստան հնարավորություն կտա տեղում ծանոթանալ իրավիճակին և քննարկել այդ հարցերը։
Բացի այդ, ինչպես Բրյուսելում նշել է Սերժ Սրագսյանը, Հայաստանը հետաքրքրված է գլոբալ անվտանգությամբ և անվտանգություն սպառող երկրից աստիճանաբար ցանկանում է վերածվել անվտանգություն մատակարարողի։ ՀՀ ակտիվ ներգրավվածությունը ՆԱՏՕ մի շարք խաղաղապահ առաքելություններում թերևս դրա լավագույն ապացույցն է։
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ ՀՀ նախագահի Բրյուսելյան այցը կարևոր հանգրվան էր ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործընթացում, որը ցույց տվեց, որ «և-և»-ի քաղաքականությունը հաջողվում է արդյունավետ կերպով կյանքի կոչել, և այն ընկալելի ու ընդունելի է բոլոր կողմերի համար։

"And-And" Policy of Armenia Is Effectively Being Carried Out
The EU-Armenia negotiations on the new Framework Agreement are concluded. On February 27, Armenian President Serzh Sargsyan announced this in Brussels after meeting the European Council leader Donald Tusk.
The new agreement is ambitious and includes guidelines for all areas of EU cooperation. With this agreement, in fact, the EU and Armenia affirm that they will continue to cooperate for the promotion of reforms in Armenia. The agreement’s name also indicates this: Comprehensive and Enhanced Cooperation Agreement.
The political part of the agreement is almost the same as that of the Association Agreement, while the economic part was negotiated in the light of Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union.
Signing the agreement and subsequent ratification procedures may require some time. The document should undergo a series of legal amendments, and then be translated into the languages ​​of all EU member states and Armenian, after which all 28 EU members should give their consent before signing the agreement.
EU leaders, including Donald Tusk, stressed in their statements that Armenia is an important partner for the EU, and they are ready to promote the deepening of the reform.
In this context, the President thanked the EU for its support in the process of constitutional reform, especially the unprecedented coordination of the preparation of parliamentary elections and the Electoral Code.
Based on the current level of Armenia-EU relations and prospects of further development, we can confidently assert today that dividing the Eastern Partnership countries into ones that signed the Association Agreement or those that did not, or classifying Armenia together with Azerbaijan and Belarus, is not a viable approach at all. Armenia is an important and reliable partner for the European Union, with which it was possible to negotiate a new agreement within a year, and thus fix the mutual desire to deepen bilateral relations.
As the President said in Brussels, EU-Armenia relations are based on values, and Armenia has never put forward the question of making a political choice. The terms of this new agreement fully reflects the adopted "and-and" principle of integration processes. It includes the development and deepening of Armenia’s relations with the EU, taking into account its accession to the Eurasian Economic Union.
Armenia has even gone one step further, stating that it is ready to boost its contribution towards the cooperation between the EU and the Eurasian Economic Union.
Armenia knows well the value of ensuring the security of the region. That is why it is important to cooperate with the West not only in political and economic but also in the security areas. Cooperation with NATO is the security component of Armenia, which has already implemented 4 Individual Partnership Action Plans with NATO and the 5th one is being agreed right now. Most important is the cooperation with NATO in defense reform and education.
This is especially important in the context of inviting NATO's secretary general to Armenia. Both by political and expert levels it has been stressed that NATO member Turkey's policy of blockading  Armenia considerably limits the opportunities of cooperation with NATO. In the end it is not a bilateral closed border between Armenia and Turkey, but also closed border between Armenia and NATO. Secretary General's visit to Armenia will make the chance to get acquainted with the situation and discuss these issues.
In addition, as it was noted in Brussels by Serzh Sargsyan, Armenia is interested in global safety and from security consumer it wants to become a security provider. Its active involvement in a number of NATO peacekeeping missions, is perhaps the best proof of the above mentioned.
In conclusion we can say that the Armenian President's visit to Brussels was an important step in the development of Armenia-EU relations, which showed that "and-and" policy could be effectively implemented, and it is understandable and acceptable to all parties.