Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումները դեռ երկար կքայքայեն բոլորի նյարդերը. Վիտալի Նաումկին (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Մարտի 11-ին Երևանում կայացավ «Վալդայ» միջազգային քննարկումների ակումբի արտագնա նիստը, որի թեման էր՝ «Փոփոխությունների ժամանակը. աշխարհը համաշխարհային անկանխատեսելիության դարաշրջանում»: Միջոցառման շրջանակներում «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի գիտական ղեկավար Վիտալի Նաումկինի հետ:
-        Պարոն Նաումկին, ինչպե՞ս կգնահատեք Ռուսաստանի դերակատարումը սիրիական ճգնաժամում:
-        Նախ, Ռուսաստանը, զորք մտցնելով Սիրիա, նպաստեց ահաբեկչության դեմ պայքարի ուժեղացմանը՝ առաջին հերթին հարվածներ հասցնելով ահաբեկիչների ենթակառուցվածքներին, նավթամթերքի մաքսանենգությանը, մարդկային ուժին: Երկրորդ, Ռուսաստանը շարունակում է մարդասիրական օգնության տրամադրումը, որն իրականացվում է ինչպես զինվորականների, այնպես էլ ռուսական քաղաքացիական կազմակերպությունների կողմից: Երրորդ, Հմեյմիմում կրկին զինվորականների կողմից ստեղծվել է հակամարտող կողմերի հաշտեցման կենտրոնը: Եվ վերջապես, հաջորդ փուլը մեկնարկել է 2016 թվականի դեկտեմբերից, երբ ստեղծվեց Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան եռյակը: Եվ ես հույս ունեմ, որ Աստանայում կայանալիք հաջորդ հանդիպումը կամրապնդի կրակի դադարեցման ռեժիմը և հիմք կդառնա քաղաքական կարգավորման համար:
-        Բազմաթիվ քննարկումներ եղան Ռուսաստանի առաջարկած Սիրիայի նոր Սահմանադրության նախագծի շուրջ: Ո՞րն է նախագծի ներկայացման հիմնական նպատակը և ինչպե՞ս են դրան վերաբերվում սիրիական կողմերը:
-        Սիրիայի Սահմանադրության ռուսական նախագծի հիմնական նպատակն է կողմերին դրդել՝ մտածել Սահմանադրության շուրջ: Մենք ոչ մեկին ոչինչ չենք պարտադրում:
Սիրիայում հակամարտող կողմերը տարբեր կերպ են ընդունում այս նախագիծը, այդ թվում նաև շատ քննադատական: Նրանք կարծում են, որ Սիրիայի Սահմանադրությունը պետք է մշակվի հենց սիրիացիների կողմից, և մենք էլ ենք դա ասում: Մենք չենք պարտադրում, մենք ընդամենն առաջարկում ենք մտածել շատ կարևոր հարցերի շուրջ. արդյո՞ք Սիրիան լինելու է աշխարհիկ պետություն, թե՝ ոչ, արդյո՞ք այն ապակենտրոնացված է լինելու, թե խիստ կենտրոնացված:
-        Սիրիական հակամարտությունը շարունակվում է արդեն 6 տարի: Ինչո՞ւ, այնուամենայնիվ, չի հաջողվում կարգավորել այս հակամարտությունը, և կարելի՞ է  արդյոք առաջիկա տարիներին դրական տեղաշարժ ակնկալել:
-        Սա շատ դաժան հակամարտություն է, կողմերի միջև առկա է սուր առճակատում, երկիրը պառակտված է, և նման պայմաններում խաղաղ գործընթացը կարող է  տարիներ տևել: Բայց այն սկսվել է, որոշակի քայլեր արվել են: Եվ, իհարկե, կարելի է սպասել կարգավորման: Բայց Սիրիայում մի կարևոր խնդիր կա՝ ահաբեկչության դեմ պայքարը: Այդ խմբավորումները դեռ երկար կքայքայեն բոլորի նյարդերը:

Наумкин: "Террористические группировки в Сирии еще долго будут всем портить нервы" (эксклюзив)
11 марта в Ереване состоялась выездная сессия Клуба "Валдай" - "Время перемен: мир в эпоху глобальной непредсказуемости". В рамках этой сессии ИАА "Армедиа" побеседовало с научным руководителем Института Востоковедения Российской Академии наук Виталием Наумкиным.
Господин Наумкин, как вы оцениваете роль России в сирийском конфликте?
- Первое: введением войск в Сирию Россия способствовала усилению борьбы против террористов, прежде всего ударами по их складам, инфраструктуре, контрабанде нефти, пунктам командования и по жилой силе. Второе - это оказание гуманитарной помощи, оно продолжает осуществляться как военными, так и российскими гражданскими организациями. Третье - это центр примирения в Хмеймим, который также был создан военными. И, наконец, следующий этап, который стартовал после декабря 2016 года, когда была создана тройка Россия-Турция-Иран. И я надеюсь, что следующая встреча в Астане закрепит национальный режим прекращения огня и создаст платформу для политического урегулирования.
Очень много дискуссий было вокруг российского проекта новой Конституции Сирии. Какова основная цель создания этого проекта? И как к нему относятся сами сирийские стороны?
- Основная цель – подтолкнуть стороны начать размышлять над этой Конституцией. Мы ее  никому не навязываем. Сирийские стороны по-разному воспринимают этот проект, в том числе и критически. Они считают, что Конституцию должны разрабатывать сами сирийцы, но мы тоже так  считаем. Мы не навязываем Конституцию, мы просто предлагаем подумать над серьезными вопросами: каким будет новое государство, будет ли оно светским или нет, будет ли оно децентрализованным или жестко централизованным?..
- Сирийский кризис продолжается уже шесть лет. Почему не удается урегулировать конфликт и можно ли в ближайшие годы ожидать решения конфликта?
- Это очень жесткий конфликт, имеется острое противоборство сторон; страна расколота, и мирный процесс может длиться годами. Но он начался, какие-то шаги сделаны. Конечно, можно ожидать урегулирования. Но там есть очень важный и сложный компонент – борьба с терроризмом. Эти группировки так просто не сдаются и будут еще долго всем портить нервы.