Եվրոպա-Թուրքիա ջերմ հարաբերությունների միֆն աստիճանաբար ցրվում է
ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները հերթական անգամ վատթարացման ակտիվ փուլ են մտել, և այս անգամ պատճառը ոչ միայն Թուրքիայում ժողովրդավարության պակասն է, այլև մի շարք ներեվրոպական բարդությունները։ Միգրացիոն ճգնաժամի ժամանակ կնքված գործարքը, որը ստիպեց ԵՄ-ին աչք փակել մի շարք հարցերի վրա, այլևս կորցրել է իր ազդեցությունը, և Էրդողանի սադրիչ քայլերը սկսել են պատասխան ստանալ։
Իսկ որո՞նք են Եվրոպայում Թուրքիայի նկատմամբ անհանդուրժողականության աճի հիմնական պատճառները:
Նախ, պետք է նշել, որ այս օրերին եվրոպական մի շարք երկրներում նախընտրական շրջան է, իսկ աջակողմյան ուժերը, որոնք հանդես են գալիս հակամիգրացիոն դիրքերից, ունեն հանրային բավականին լայն աջակցություն: Ուստի, խնդիր է առաջանում մեղմել այդ ազգայնական տրամադրությունները, ընդառաջ գնալ հանրային պահանջներին։ Դրա վառ դրսևորումը դարձավ իրենց երկրում թուրքական իշխանությունների քարոզչական միջոցառումների անցկացման արգելքը, որ սահմանվեց Գերմանիայի, Նիդեռլանդների  կողմից: Հետաքրքիր է, որ այս ալիքի տրամաբանական շարունակությունը դարձավ Դանիայի վարչապետի «խնդրանքը» Թուրքիայի իր գործընկերոջը հետաձգել մարտի 20-ին նախատեսված այցը և սպասել ավելի հարմար պահի: Նշենք, որ Դանիան այն երկիրն է, որը մշտապես Թուրքիայի հետ առնչվող հարցերում չեզոքություն է պահպանել:
Երկրորդ, Եվրոպայում այսօր տիրող բավականին անհանգիստ իրավիճակում Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումներն առավել քան աչքի են զարնում: Հեղաշրջման փորձից հետո խոսքի ազատության սահմանափակումներ, բռնաճնշումներ, քրդերի դեմ իրականացվող գործողություններ, անգամ Եվրոպայի քաղաքացիների ձերբակալություն, սեփական իշխանությունն ուժեղացնելու համար սահմանադրական փոփոխությունների իրականացում. զարգացումներ, որոնց վրա Եվրոպան աչք է փակել, իսկ հիմա այս կերպ է արձագանքում՝ արգելելով Թուրքիայի իշխանություններին իրենց տարածքում քարոզչություն իրականացնել՝ ի նպաստ իրենց այս քաղաքականության շարունակման:
Երրորդ, հաշվի առնելով Ռուսաստանի հետ պահպանվող լարվածությունը, Թրամփի ընտրվելուց հետո ԱՄՆ հետ հարաբերություններում անորոշության առաջացումը, Brexit-ը և դրանից բխող տրամադրությունները, ահաբեկչական գործողությունները` Եվրոպան այսօր ինչ-որ հարցի շուրջ կոնսոլիդացվելու խնդիր ունի: Իսկ այսօրվա պայմաններում, երբ Թուրքիան իր գործողություններով, Եվրոպային ուղղված ամենաբարձր մակարդակով հնչող վիրավորանքներով (Թուրքիայի մի շարք պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ երկրի նախագահը, Գերմանիայի ու Նիդեռլանդների իշխանություններին անվանեցին «նազիստներ») նյարդայնացնում է Եվրոպային, հենց ինքն էլ դառնում է այն սուբյեկտը, որի դեմ հնարավոր է կոնսոլիդացվել:
Այսպիսով, կարելի է փաստել, որ Թուրքիա-Եվրոպա թվացյալ ջերմ հարաբերությունների միֆն աստիճանաբար ցրվում է, և անգամ միգրանտների գործարքը, որ ԵՄ-ն կնքեց Թուրքիայի հետ և որի կարևորությունը հաշվի առնելով՝ եվրոպական շատ երկրներ տուրք էին տալիս Թուրքիայի շանտաժներին, այսօր ի զորու չէ այլևս աշխատել ի օգուտ Թուրքիայի:

The Myth of the Warm Relations Between the EU and Turkey Is Broken
The EU-Turkey relations have again entered an active phase of deterioration and this time the reason is not only the lack of democracy in Turkey, but also a number of inter-European difficulties. The deal signed during the migrant crisis, which made the EU close its eyes on lots of issues, has already lost its influence and Erdogan’s provocative steps are now receiving their response.
Which are the main reasons for the growth of intolerance in Europe towards Turkey?
First of all it should be mentioned that in several European countries it is pre-election period and the right-wing forces, which have anti-migration stance, are greatly supported by the society. Thus, a question rises to mitigate those nationalistic moods, meet the public demands. A vivid manifestation of this is the ban for the Turkish authorities to carry out campaign in Germany and the Netherlands. It is interesting that a logical continuation of this wave became the "request" of the Danish Prime Minister to his counterpart to cancel his visit planned for March 20 and wait for proper time. It should be mentioned that Denmark is the country, which has always maintained neutrality on the issues concerning Turkey.
Second, at the presence of quite turbulent situation in Europe, the developments in Turkey become more than vivid. The limitations on the freedom of speech, repressions, activities carried out against Kurds, even imprisonment of the citizens of Europe, constitutional changes for the sake of strengthening the power of Erdogan - developments that sharpened especially after the military coup attempt and which were as if not noticed by Europe, now receive this kind of response, banning the Turkish authorities campaign in their countries.
Third, taking into consideration the maintenance of the tension with Russia, the uncertainty of the relations with the US after the election of Trump, Brexit and the moods coming from it, terrorist attacks, Europe now has a problem to consolidate around an issue. And at this moment, when Turkey with its actions, with insults directed towards Europe at the highest level (several Turkish officials, including the President of the country called the authorities of Germany and the Netherlands "Nazis") make Europe nervous thus becoming the object around which it is possible to consolidate.
Thus it can be said that the myth of the warm relations between the EU and Turkey is gradually being broken and the migrant deal, that the EU signed with Turkey and taking into consideration the importance of which many European countries were yielding to the blackmails of Turkey, today is not able to work for the sake of Turkey.