Եվրոպա-Թուրքիա ջերմ հարաբերությունների միֆն աստիճանաբար ցրվում է
ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները հերթական անգամ վատթարացման ակտիվ փուլ են մտել, և այս անգամ պատճառը ոչ միայն Թուրքիայում ժողովրդավարության պակասն է, այլև մի շարք ներեվրոպական բարդությունները։ Միգրացիոն ճգնաժամի ժամանակ կնքված գործարքը, որը ստիպեց ԵՄ-ին աչք փակել մի շարք հարցերի վրա, այլևս կորցրել է իր ազդեցությունը, և Էրդողանի սադրիչ քայլերը սկսել են պատասխան ստանալ։
Իսկ որո՞նք են Եվրոպայում Թուրքիայի նկատմամբ անհանդուրժողականության աճի հիմնական պատճառները:
Նախ, պետք է նշել, որ այս օրերին եվրոպական մի շարք երկրներում նախընտրական շրջան է, իսկ աջակողմյան ուժերը, որոնք հանդես են գալիս հակամիգրացիոն դիրքերից, ունեն հանրային բավականին լայն աջակցություն: Ուստի, խնդիր է առաջանում մեղմել այդ ազգայնական տրամադրությունները, ընդառաջ գնալ հանրային պահանջներին։ Դրա վառ դրսևորումը դարձավ իրենց երկրում թուրքական իշխանությունների քարոզչական միջոցառումների անցկացման արգելքը, որ սահմանվեց Գերմանիայի, Նիդեռլանդների  կողմից: Հետաքրքիր է, որ այս ալիքի տրամաբանական շարունակությունը դարձավ Դանիայի վարչապետի «խնդրանքը» Թուրքիայի իր գործընկերոջը հետաձգել մարտի 20-ին նախատեսված այցը և սպասել ավելի հարմար պահի: Նշենք, որ Դանիան այն երկիրն է, որը մշտապես Թուրքիայի հետ առնչվող հարցերում չեզոքություն է պահպանել:
Երկրորդ, Եվրոպայում այսօր տիրող բավականին անհանգիստ իրավիճակում Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումներն առավել քան աչքի են զարնում: Հեղաշրջման փորձից հետո խոսքի ազատության սահմանափակումներ, բռնաճնշումներ, քրդերի դեմ իրականացվող գործողություններ, անգամ Եվրոպայի քաղաքացիների ձերբակալություն, սեփական իշխանությունն ուժեղացնելու համար սահմանադրական փոփոխությունների իրականացում. զարգացումներ, որոնց վրա Եվրոպան աչք է փակել, իսկ հիմա այս կերպ է արձագանքում՝ արգելելով Թուրքիայի իշխանություններին իրենց տարածքում քարոզչություն իրականացնել՝ ի նպաստ իրենց այս քաղաքականության շարունակման:
Երրորդ, հաշվի առնելով Ռուսաստանի հետ պահպանվող լարվածությունը, Թրամփի ընտրվելուց հետո ԱՄՆ հետ հարաբերություններում անորոշության առաջացումը, Brexit-ը և դրանից բխող տրամադրությունները, ահաբեկչական գործողությունները` Եվրոպան այսօր ինչ-որ հարցի շուրջ կոնսոլիդացվելու խնդիր ունի: Իսկ այսօրվա պայմաններում, երբ Թուրքիան իր գործողություններով, Եվրոպային ուղղված ամենաբարձր մակարդակով հնչող վիրավորանքներով (Թուրքիայի մի շարք պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ երկրի նախագահը, Գերմանիայի ու Նիդեռլանդների իշխանություններին անվանեցին «նազիստներ») նյարդայնացնում է Եվրոպային, հենց ինքն էլ դառնում է այն սուբյեկտը, որի դեմ հնարավոր է կոնսոլիդացվել:
Այսպիսով, կարելի է փաստել, որ Թուրքիա-Եվրոպա թվացյալ ջերմ հարաբերությունների միֆն աստիճանաբար ցրվում է, և անգամ միգրանտների գործարքը, որ ԵՄ-ն կնքեց Թուրքիայի հետ և որի կարևորությունը հաշվի առնելով՝ եվրոպական շատ երկրներ տուրք էին տալիս Թուրքիայի շանտաժներին, այսօր ի զորու չէ այլևս աշխատել ի օգուտ Թուրքիայի:

Миф о теплых отношениях между Европой и Турцией постепенно развеивается
Oтношения между Турцией и ЕС вступили в активную фазу ухудшения, и на этот раз причина не только в отсутствии демократии в Турции, но и в ряде внутриевропейских проблем. Сделка, заключенная в ходе миграционного кризиса, которая заставила ЕС закрыть глаза на определенные вопросы, потеряла свое воздействие, и провокационные шаги Эрдогана начинают получать ответы.
А каковы основные причины роста нетерпимости в отношении Турции в Европе?
Во-первых, следует отметить, что в ряде европейских стран сейчас предвыборный период, и правые силы, которые выступают с антимигрантскими позициями, имеют достаточно широкую общественную поддержку. Поэтому существует необходимость решить проблему националистических настроений и удовлетворить общественные потребности. Ярким проявлением этого стал запрет на проведение кампании со стороны турецких властей в Германии и Голландии. Интересно, что логическим продолжением этой волны стала "просьба" премьера Дании, обращенная к турецкому коллеге - отменить свой визит и ждать более удобного времени. Следует отметить, что Дания является страной, которая всегда оставалась нейтральной в вопросах, касающихся Турции.
Во-вторых, в довольно неспокойной ситуации в Европе последние развития в Турции уже бросаются в глаза европейцев. Ограничения на свободу выражения после попытки переворота в Турции, репрессии, операции против курдов, аресты граждан Европы, конституционные изменения для укрепления эрдогановской власти - если раньше на все это Европа закрывала глаза, то теперь уже реагирует, например, посредством запрета проводить компанию турецких властей на территории тех или иных европейских стран.
В-третьих, учитывая продолжающуюся напряженность в отношениях с Россией, возникновение неопределенности в отношениях с США после избрания Трампа, Brexit, терроризм, можно сказать, что перед Европей сегодня стоит проблема консолидации вокруг какого-либо вопроса. И теперь, когда Турция своими действиями, выпадами и оскорблениями на самом высоком уровне (ряд чиновников из Турции, в том числе президент, назвали власти Германии и Голландии нацистами) раздражает Европу, она становится субъектом, против которого можно консолидироваться.
Таким образом, можно констатировать, что миф о теплых отношениях Турции и Европы, кажется, развеивается, а сделка по мигрантам, которую ЕС подписал с Турцией (а учитывая важность этой сделки, многие европейские страны поддавались на шантаж Турции), сегодня больше не работает в пользу Турции.