Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցությունը և ՀՀ արտաքին քաղաքական գերակայությունները. հարցազրույց Արտակ Զաքարյանի հետ
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հարցազրույցը Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցության անդամ, ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի հետ:
Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունն արտաքին քաղաքականության ոլորտում պետության գործունեության համար սահմանել է ուղենիշներ և գերակայություններ, որոնք  նպատակ ունեն ապահովել հարևան երկրների հետ բարիդրացիական և կայուն հարաբերությունների հաստատումն ու պահպանումը, միջազգային հանրությանը բնականոն ինտեգրումը, նրանում Հայաստանի դերի մեծացումը, աշխարհի մյուս երկրների հետ փոխշահավետ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ կապերի զարգացումը:
Ինչպես բազմիցս նշվել է ամենաբարձր մակարդակում, Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը  Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման հետ կապված մեծապես պայմանավորված է Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշմամբ: Մեր նպատակն է, որ Արցախի վերջնական կարգավիճակը որոշվի փաստացի կայացած հանրապետության բնակչության կողմից: Այս սկզբունքից մենք չենք հրաժարվելու: Մեր մոտեցումը հստակ է. մենք սատարելու ենք արդար լուծմանը միտված խաղաղ բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջ տանելու բոլոր ջանքերին:
Միևնույն ժամանակ, անընդհատ և մշտապես կատարելագործելու ենք մեր պաշտպանական կարողությունները, որպեսզի ադրբեջանական կողմի մտքով երբևէ չանցնի, որ կարող է լինել նաև լուծման այլ ճանապարհներ: Մենք շարունակելու ենք աշխատանքները կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցություններում Արցախի Հանրապետությունը` որպես լիիրավ կողմ ներգրավելու ուղղությամբ:
2009թ-ին Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների՝ առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացը սկսելիս ՀՀ քաղաքական ղեկավարությունը լիովին պատկերացնում էր հետագա զարգացումների բոլոր հնարավոր տարբերակները: Թուրքիային տրված էր հնարավորություն բացել իր իսկ կողմից փակված սահմանը` կարգավորելով հարաբերությունները: Սակայն այդ հնարավորությունը, ցավալիորեն, Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայության պատճառով, չօգտագործվեց:
Դեռ ավելին, Թուրքիան շարունակում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում ժխտողականության և պատմության խմբագրման քաղաքականությունը: Այս ամենի լույսի ներքո, ՀՀ Նախագահը  2015 թվականին որոշում կայացրեց Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովից հետ կանչել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները:
Ներկայումս գնդակը Թուրքիայի դաշտում է: Եթե ապագայում Թուրքիան անդրադառնա բանակցված արձանագրությունների վարվերացմանը, գուցե մեզ մոտ ևս որոշակի զարգացումներ լինեն:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցին, ապա դա կենդանի գործընթաց է: Երեք տասնյակ պետություններ արդեն իսկ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: Մենք շարունակվելու են ջանքերը ցեղասպանության հանցագործությունների կանխարգելման ու դատապարտման, ինչպես նաև դրանց հետևանքների վերացմանն առնչվող խնդիրները միջազգային հանրության օրակարգում պահելու համար:
Ինչպես բազմիցս է նշվել, ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը մշտապես կառուցվել է  փոխլրացման, տարածաշրջանում ներգրավված խոշոր տերությունների և միջազգային կազմակերպությունների շահերի համադրման վրա: Մեր պետականության կայացման անցած տարիների ընթացքում, ՀՀ-ն իր արտաքին քաղաքական ինտեգրացիոն գործընթացները պայմանավորել է տարբեր համակարգերում փոխներդաշնակ ընդգրկման համատեքստում. անդամակցելով ՀԱՊԿ-ին՝ ՀՀ-ն միաժամանակ զարգացրել է իր գործընկերային հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ: Լինելով ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկեր երկիր, մենք Ռուսաստանին դիտարկում ենք որպես մեր երկրի ռազմավարական դաշնակից պետություն:
ՌԴ-ի հետ ՀՀ-ն սերտ փոխգործակցում է անվտանգության, տնտեսական զարգացման և կայունության ապահովման համատեքստում: Մենք նոր մակարդակի ենք բարձրացնելու Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր ռազմավարական գործընկերությունը։
ՀՀ արտաքին քաղաքականության համայնապատկերում իր ուրույն տեղն ու դերն ունեն հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ: Այս երկկրողմ հարաբերությունների օրակարգը ներառում է ամենատարբեր ոլորտներ՝ քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, անվտանգության և այլն։ Այս բոլոր ոլորտներում մեր գործակցությունը բնութագրվում է որպես արդյունավետ: Ամերիկյան նոր վարչակարգի օրոք աշխատելու ենք նոր թափ հաղորդել Միացյալ Նահանգների հետ մեր բարեկամական գործընկերությանը:
Մենք նաև մեծապես կարևորում և մեր գործունեության մեջ հատուկ շեշտադրում ենք կատարում եվրոպական երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը և այդ հարաբերությունների զարգացման հնարավոր պոտենցիալի բացահայտմանը: Շարունակելու ենք զարգացնել հարաբերությունները Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Հունաստանի, եվրոպական մյուս երկրների հետ՝ հիմնվելով մեր ընդհանուր քաղաքակրթական արժեհամակարգի վրա։
Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությամբ առավել լայն հնարավորություններ բացվեցին մեր երկրի տնտեսական զարգացման համար: Այդ առումով օժանդակելու ենք մեր գործարարներին Եվրասիական տնտեսական միության ընձեռած հնարավորություններն ամբողջությամբ իրացնելու համար:
Մեր երկրում բարեփոխումներ իրականացնելու ճանապարհին առանցքային է ԵՄ հետ համագործակցությունը։ Շարունակելու ենք խորացնել ԵՄ-ի հետ մեր փոխգործակցությունը՝ նոր իրավական շրջանակում:
Վերջին տարիներին հայ-վրացական հարաբերություններում առկա է բարձր մակարդակի շփումների ակտիվացում: Հայաստանի և Վրաստանի միջև հարաբերությունների ամուր հիմքը պայմանավորված է երկու ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամությամբ: Երկկողմ հարաբերությունների հիմքում ընկած է երկուստեք հետաքրքրություն և կարևորություն ներկայացնող արդիական օրակարգի ձևավորումը և առկա խնդիրների շուրջ օպերատիվ կարգավորման արդյունավետ մեխանիզմների գործածումը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ-Իրան հարաբերություններին, ապա թե' Իրանը և թե' ՀՀ-ն շահագրիռ են անելու առավելագույնը առկա հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման համար:  Այս ուղղությամբ կատարվող քայլերը գործնական են. ինչպես գիտենք, 2016 թվականի ավարտին Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցան հայ-իրանական բարձր մակարդակի բանակցություններ, որոնց ավարտին ստորագրվեցին Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև մի շարք ոլորտներում երկկողմ համագործակցության խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր:
Սահմանված են երկկողմ օրակարգի ամենատարբեր հարցերի շուրջ ծրագրեր, առկա է երկկողմանի հանձնառություն այդ ծրագրերի իրականացման համար: Երկկողմանիորեն կարևորվում է քաղաքական խորհրդատվությունների պարբերական անցկացումը, առևտրատնտեսական, էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, կրթության, առողջապահության, մշակույթի, գործարար շրջանակների միջև կապերի խթանման հետ կապված հարցերը: Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ձեռք է բերված պայմանավորվածության, համաձայն որի շարունակում է իրականացվել գազի և էլեկտրաէներգիայի փոխանակումը: Մենք նոր թափ ենք հաղորդելու Իրանի և Վրաստանի հետ մեր հարաբերություններին, հատկապես շեշտը դնելով տնտեսական ողջ ներուժի իրագործման վրա, և շարունակելու ենք ամրապնդել ու զարգացնել մեր հարաբերությունները գործընկեր երկրների հետ:
Տարածաշրջանային խաղաղության, կայունության և անվտանգության ապահովման համար մենք կարևորում ենք հակամարտությունների խաղաղ կարգավորումը: Այս համատեքստում իր ուրույն տեղն ունի Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը` որպես տարածաշրջանում կայունության պահպանման գործում կարևոր գործոն:
Անվտանգության համակարգերի բարեփոխման շարունակականությունն ու ժամանակակից պահանջներին համապատասխանեցումը, արտաքին մարտահրավերների կանխարգելմանն ու համարժեք պատասխանի ապահովմանն ուղղված քայլերը ներառել են և ներառելու են քաղաքական, դիվանագիտական, իրավական, տնտեսական, տեղեկատվական, անհրաժեշտության դեպքում՝ ռազմական և այլ համալիր միջոցառումներ:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած պարտավորությունների և նպատակների իրականացումը շարունակելու է մնալ առաջնային: Հայաստանը հետևողականորեն իր ներդրումն է բերելու ՀԱՊԿ-ի հետագա ամրապնդման գործում: Միաժամանակ շարունակվելու են խորանալ գործընկերային հարաբերությունները Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ՝ հետապնդելով ՀՀ ԶՈՒ մարտունակության բարձրացման, զինված ուժեր - հասարակություն համագործակցության խորացման, պաշտպանական համակարգի շարունակական բարեփոխման նպատակներ:
ՀՀ-Սփյուռք գործակցության ոլորտները բազմաթիվ են և բազմավեկտոր: Հարաբերությունների կառուցման հիմքում առանցքային խնդիր է հանդիսանում հայապահպանության հարցը: Կարևորվում է Սփյուռքի ներգրավմամբ ներդրումային քաղաքականության խթանման հարցը: Պետական մակարդակով արվում է հնարավորը այս հարցում Սփյուռքի լիարժեք ներուժի ներգրավման համար:
Սփյուռքն իր դերն ունի նաև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման գործընթացում: Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության առաջնային խնդիրներից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային հանրության լիիրավ անդամ դառնալու հարցի լուծումն է:
Եվ, իհարկե, ՀՀ-Սփյուռք հարաբերություններում իր ուրույն տեղն ունի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը` որպես անցյալի հանդեպ արդարության վերականգնման և նոր ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված կարևոր հարց:
Անշուշտ, մեր ուշադրության կենտրոնում են մնալու նաև աշխարհասփյուռ հայության ինքնակազմակերպման, ազգային ինքնության պահպանության և երիտասարդության ներգրավման ուղղություններով տարվող աշխատանքները: Այսօր չենք կարող մեզ թույլ տալ բավարարվել առկա ձեռքբերումներով: Պետք է սահմանենք նոր նշաձողեր: Մեզ պատմական առիթ է ընձեռվել հանդես գալու բազմապատիկ ուժով՝ օգտագործելով Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքի հնարավորությունները:
Հայաստանի Հանրապետության համար խիստ անհանգստացնող են Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումները: Մեր անհանգստությունը մեծապես պայմանավորված է Սիրիայում առկա զարգացումներով և մեր համայնքի ճակատագրով: Հայաստանի Հանրապետությունը կարողացել է ընդունել հազարավոր հայերի և ցուցաբերել հնարավոր աջակցություն: Կատարվում է ամենը` Հայաստանի հասարակությանը սիրիահայերի հնարավորինս արագ ինտեգրումն ապահովելու համար: Պետականորեն լուծված են սիրիահայերի կրթության, առողջության, սոցիալական խնդիրները:
Մենք լիահույս ենք Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումների արագ և արդյունավետ հանգուցալուծման: Մենք շարունակելու ենք մերձավոր արևելքում մեր բարեկամ երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացմանն ուղղված աշխատանքները՝ հենված փոխադարձ շահերի, քաղաքական և տնտեսական համագործակցության վրա, ինչպես նաև հումանիտար նշանակության խնդիրների շուրջ:

Republican Party of Armenia and Its Foreign Policy Priorities: Interview with Artak Zakaryan (EXCLUSIVE)
"Armedia’’ IAA presents an exclusive interview with the representative of Republican Party of Armenia, the head of the Committee of Foreign Affairs of the RA National Assembly, Artak Zakaryan.
Will you, please, name the three main priorities of the foreign policy directions of your political power?
-      The Republican Party of Armenia has set priorities and guidelines for the country’s foreign policy, the aim of which is to ensure good relations with neighboring countries and establishing and maintaining stable relations, natural integration with the international community, the increase of the role of Armenia in it, development of mutually beneficial political, economic, cultural and other contacts with other countries of the world.
- As it has many times been mentioned from the highest level, the position of the Republic of Armenia on the solution of Karabalkh conflict greatly depends on the free self-determination of Karabakh people. Our aim is that the final status of Karabakh is determined by the people of the de-facto established country. We will not quit this principle. Our approach is clear – we will support the efforts of the OSCE MG Co-Chairs to carry out peaceful negotiation process for reaching a just solution.
At the same time we will periodically improve our defense capabilities, so that the Azerbaijani side does not think that there can also be other ways for solution. We will work in the direction of engaging Artsakh Republic in the negotiations as a full party.
-      In 2009 when initiating the process of the settlement of Armenian-Turkish relations without preconditions, Armenian authorities fully imagined all the variants of further development. Turkey was given an opportunity to open the border closed by it and settle the relations. However, that opportunity, unfortunately, was not used because of the absence of political will of the Turkish authorities.
Moreover, Turkey continues its denial policy of the Armenian Genocide and the policy of editing the history. Taking into consideration all this in 2015 the RA President decided to call back the protocols of October 10, 2009 signed in Zurich from the RA National Assembly – protocols "Establishing Diplomatic Relations Between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey" and "Developing Relations Between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey".
Now the ball is in Turkey’s court. If in the future Turkey refers to the ratification of the negotiated protocols, maybe certain developments also take place here.
As for the international recognition of the Armenian Genocide, this is a live process. Thirty countries have already recognized the Armenian Genocide. We will continue our efforts in keeping the issues of prevention of condemnation of the crime of genocide, as well as the issue of the elimination of their consequences on the international agenda.
-  As it has been mentioned for many times, the foreign policy of Armenia was formed based on complementary approach, on the coordination of the interests of the major powers and international organizations involved in the region. During the years of the establishment of our statehood, the RA has conditioned its foreign policy integration processes by being engaged in mutually harmonious different systems. By becoming a member of the CSTO the RA has at the same time developed its partnership relations with NATO. Being a partner country for NATO, we consider Russia as our strategic ally.
Armenia cooperates with Russia in the context of ensuring security, economic development and stability. We will bring our strategic partnership with Russia at a new level.
Relations with the US have their place in Armenia’s foreign policy. The agenda of the bilateral relations includes different fields – political, economic, humanitarian, security, etc. In all these fields our cooperation is described as effective. During the new American administration, we will give a new impetus to our relations with the US.
We also attach great importance to the development of bilateral relations with individual European countries, as well as to the disclosure of the possible potential of the development of those relations. We will continue developing our relations with France, Germany, Greece, other European countries based on our common civilizational values.
The membership to the Eurasian Economic Union opened new opportunities for the economic development of our country. In this regard we will support our partners in fully implementing all the opportunities given by the Eurasian Economic Union.
In the process of implementing reforms in our country cooperation with the EU is of great importance. We will continue deepening our cooperation with the EU based on the new legal framework.
-  During the recent years activation of high-level contacts in Armenia-Georgia relations has been registered. The strong basis of the relations between Armenia and Georgia is conditioned by the centuries’ long friendly relations between the two nations. The basis of the bilateral relations is the creation of a relevant agenda of mutually interesting and important issues, as well as the using effective mechanisms for operative solution of the existing problems.
As for the RA-Iran relations, then both Iran and Armenia are eager to do their best for the development and strengthening of the relations. Practical steps are being done in this direction. At the end of 2016 high level Armenian-Iranian negotiations took place at the RA Presidential palace, as a result of which several documents were signed between Armenia and Iran for deepening bilateral cooperation on different field.
There is a bilateral agenda on different issues, there is a mutual commitment on implementing those projects. The both sides attach importance to constantly held political consultations, to trade-economic, energy, transportation, agriculture, education, health issues, to the issues of promoting contacts between business circles.
There is an agreement between Armenia and Iran, according to which the sides continue exchange of gas and electricity. We will give a new impetus to our relations with Iran and Georgia especially putting the main emphasis on the realization of the full economic potential and we will continue strengthening and developing our relations with partner countries.
-  We attach great importance to peaceful settlement of conflicts for ensuring peace, stability and security in the region. In this context settlement of Karabakh conflict has its special place as an important factor for ensuring stability in the region.
The continuation of reforms of the security systems and their compliance with modern requirements, steps for the prevention of foreign challenges and for ensuring relevant response have included and will include political, diplomatic, legal, economic, informative, in case of necessity also military and other means.
The implementation of the commitments and the aims of the Republic of Armenia assumed in the framework of CSTO will remain priority. Armenia will consistently contribute to the strengthening of CSTO. At the same time Armenia will continue deepening its relations with NATO to increase the military capability of the RA Armed Forces, to deepen armed forces – society cooperation, to reform the defense system.
-  The spheres of Armenia-Diaspora cooperation are various and multi-vector. Preservation of the Armenian identity is a key issue in the formation of the basis of this cooperation. An importance is attached to the promotion of investments by the engagement of the Diaspora.
Diaspora has also its role in the process of the recognition of the right to self-determination of Artsakh people. One of the main priorities of Armenia-Artsakh-Diaspora cooperation is that Nagorno-Karabakh Republic becomes a full member of the international community.
Of course, the process of the recognition of the Armenian Genocide has also its great role in the RA-Diaspora cooperation as an issue for restoring the historical justice and preventing new genocides.
Of course, works carried out towards the self-organization of the Armenian Diaspora, the preservation of their national identity and engagement of youth will remain at the center of our attention. We cannot be satisfied with the existing achievements. We should set new benchmarks. We have a historic opportunity to come up with a multiple power, using the possibilities of Armenia, Artsakh and Diaspora.
What are your approaches to the processes that are ongoing in the Middle East and the policy of Armenia towards them?
- The processes taking place in the Middle East are worrying for the Republic of Armenia. Our concern is mainly conditioned by the current developments in Syria and the fate of our community. The Republic of Armenia was able to receive thousands of Armenians and provide them with proper support. All possible is being done to ensure quick integration of Syrian Armenians with the society of Armenia. The country has solved educational, health and social issues for Syrian Armenians.
We hope that the developments in the Middle East will quickly and effectively be solved. We will continue the work to activate our bilateral relations with our friendly countries in the Middle East based on mutual interests, political and economic cooperation as well as issues of humanitarian importance.