Էրդողանը պատրաստ է ամեն ինչի՝ հանրաքվեին «Այո» արդյունք ունենալու համար
Թուրքիայում ընտրողների 55%-ը հակված է դեմ քվեարակելու սահմանադրական փոփոխություններին: Այս մասին են փաստում թուրքական «Net» ընկերության կողմից իրականացված հարցումները: Հատկանշական է, որ վերջին 2 ամիսների ընթացքում իրականացվել է 9 հարցում, որոնցից 7-ի դեպքում հարցվածների մեծամասնությունը դեմ է արտահայտվել սահմանադրական փոփոխություններին:
Ինչևէ, հասկանալի է, որ Թուրքիայի նման երկրում վերը նշված թվերը էական դեր և նշանակություն չունեն և ի զորու չեն փոխել խաղի կանոնները: Այսօր Թուրքիայի իշխանությունների առջև դրված է խնդիր՝ իրականացնել սահմանադրական փոփոխություններ, անցնել կառավարման նախագահական համակարգի: Իսկ այս ամենն արվում է իրականում մեկ նպատակով՝ ուժեղացնել Էրդողանի լիազորությունները, երկրում տեղի ունեցող զարգացումները դարձնել առավել վերահսկելի, իսկ որոշումների կայացման գործընթացն էլ՝ ավելի արագ և հիմնականում մեկ անձից կախված:
Իհարկե, այս ամենը շատ լավ գիտակցում է թե´ Թուրքիայի, թե´ միջազգային հանրությունը, որոնց համար խնդիրը հիմնականում կապված է ոչ այնքան համակարգի փոփոխության, այլ հստակ անձի լիազորությունների ընդլայնման հետ: Զուգահեռ դրան, Թուրքիայի իշխանություններն՝ ի դեմս Էրդողանի, էլ ավելի են սրում իրավիճակը ԵՄ հետ՝ օրինակ Գերմանիայի և Նիդեռլանդների իշխանություններին անվանելով «նացիստներ»: Այս կերպ Էրդողանն ու իր թիմակիցները փորձում են ցույց տալ, որ ԵՄ անդամակցությունը չունի այն գինը, որի համար արժե կանգ առնել սեփական իշխանության ամրապնդման ճանապարհին և ընթանալ ժողովրդավարացման ճանապարհով:
Պատահական չէ, որ Էրդողանն իր վերջին ելույթներից մեկում նշեց, որ սահմանադրական հանրաքվեից հետո Թուրքիան կարող է նոր հանրաքվե անցկացնել՝ ԵՄ-ին անդամակցության բանակցությունները շարունակելու նպատակահարմարության վերաբերյալ: Ամենահետաքրքրականն այն էր, որ Էրդողանը նշում է, որ եթե ԵՄ-ն ընդունի հանրաքվեի հնարավոր «Այո» արդյունքը, ապա դա կհեշտացնի իր գործը և կօգնի Թուրքիային ավելի արագ որոշում կայացնել ԵՄ հետ բանակցությունները շարունակելու նպատակահարմարության հետ կապված: Իսկ սա ոչ այլ ինչ է, քան ԵՄ-ին ուղղված սպառնալիքի հերթական դրսևորում:
Այսպիսով, պետք է փաստել, որ Էրդողանն այսօր փորձում է լուծել ընդամենը մեկ հարց՝ ընդլայնել սեփական լիազորությունները և դառնալ «սուլթան», ով վերահսկում է ամենքին ու ամեն ինչ: Իսկ այս նպատակին  հասնելու համար հարկավոր է հանրաքվեի արդյունքում ունենալ գերակշռող «Այո» արդյունք, ինչին հասնելու համար էլ կիրառվում են տարաբնույթ գործիքներ և միջոցներ:

Эрдоган готов ко всему, чтобы результатом референдума было "Да"
55% избирателей Турции проголосовали бы против конституционных поправок. Об этом говорят результаты исследования, проведенного компанией “Net”. Следует отметить, что в течение последних двух месяцев было проведено 9 опросов, в результате 7 из них большинство респондентов выступили против конституционных изменений в Турции.
Тем не менее, очевидно, что приведенные выше цифры в такой стране как Турция не играют значительной роли и не могут изменить правила игры. Сегодня перед правительством Турции поставлена задача - реализовать конституционные изменения и перейти к президентской системе. И все это делается с целью укрепления полномочий Эрдогана, а также с тем, чтобы сделать развитие в стране более контролируемым, а процесс принятия решений - более быстрым и зависящим от одного человека.
Конечно, это все очень хорошо осознает как общество Турции, так и международное сообществo, для которых проблемой является не столько изменение системы правления вТурции, сколько расширение полномочий одного лица. Параллельно с этим турецкие власти в лице Эрдогана идут к обострению ситуации с ЕС. Напомним: всего лишь несколько дней назад они назвали власти Германии и Нидерландов “нацистами”. Таким образом, Эрдоган и его команда пытаются показать, что членство в ЕС - не цена, которую стоит заплатить на пути укрепления собственной власти.
Неслучайно в одном из своих последних выступлений Эрдоган отметил, что после конституционного референдума в Турции, возможно, будет проведен новый референдум по вопросу о целесообразности  продолжения переговоров по членству в ЕС. Самым поразительным было его высказывание о том, что если ЕС признает возможным результат “Да” на референдуме по конституционным изменениям, то это облегчит работу Турции в вопросе быстрого принятия решения о целесообразности продолжения переговоров с ЕС. Это не что иное, как очередное проявление угрозы и шантажа в адрес ЕС.
Таким образом, следует отметить, что Эрдоган пытается решить сегодня только один вопрос - расширить свои полномочия и стать “султаном”, который управляет всем и вся. Для достижения этой цели результатом референдума должно быть “Да”, а в стремлении к этому используются различные и всевозможные инструменты и ресурсы.