ԱՄՆ-ում Հռոմի պապի դեմ մահափորձ է նախապատրաստվել
Ամերիկացի դեռահաս Սանտոս Կոլոնը (Նյու Ջերսի) խոստովանել է, որ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի դեմ մահափորձ է փորձել կազմակերպել։ Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ Արդարադատության նախարարության մամլո ծառայությունը։
Նշվում է, որ դեռահասը պատրաստվել է պապի վրա «Իսլամական պետության» անունից հարձակում իրականացնել 2015 թվականի սեպտեմբերին Ֆրանցիսկոսի՝ Ֆիլադելֆիա այցի ժամանակ։
Արդարադատության նախարարության տվյալներով՝ Կոլոնը, ով այդ պահին եղել է ընդամենը 15 տարեկան, ցանկացել է օգտվել դիպուկահարի ծառայություններից։ Նա կապ է հաստատել մի մարդու հետ՝ կարծելով, որ նա դիպուկահար է, սակայն վերջինս եղել է Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի ծպտյալ աշխատակից։
Բացի այդ, Կոլոնը մտադիր է եղել պայթյուն իրականացնել քահանայապետի սպանության ենթադրյալ վայրից ոչ հեռու։
Դեռահասը ձերբակալվել է 2015 թվականին։ Նրան սպառնում է 15 տարվա ազատազրկում և 250 հազար դոլար տուգանք։

В США подросток признался в планировании убийства Папы Римского
Американский подросток Сантос Колон из штата Нью-Джерси признался в попытке организовать покушение на Папу Римского Франциска. Об этом сообщает gazeta.ru со ссылкой на пресс-службуминистерства юстиции США.
Отмечается, что подросток собирался совершить нападение на главу Римско-католической церкви от имени террористической группировки "Исламское государство" во время визита Франциска в Филадельфию, штат Пенсильвания, в сентябре 2015 года.
По данным минюста, Колон, которому на тот момент было всего 15 лет, хотел воспользоваться услугами снайпера. Уточняется, что юноша связался с человеком, который, как он думал, был снайпером, однако им оказался сотрудник ФБР под прикрытием.
Кроме того, в релизе ведомства говорится, что Колон намеревался устроить взрыв неподалеку от предполагаемого места убийства понтифика.