Եվրոպական Հանձնաժողովի մամուլի խոսնակ. ընտրությունների արդյունքներն արտացոլում են Հայաստանի ժողովրդի կամքը
www.politika.rs
Եվրոպական Հանձնաժողովի մամուլի խոսնակ Մայա Կոչիյանչիչը հանդես է եկել հայտարարությամբ Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ: Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է.
«Ս.թ. ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ: Ընտրությունների միջազգային դիտորդական առաքելության նախնական եզրակացության համաձայն՝ ընտրությունները լավ կազմակերպված էին և ընդհանուր առմամբ առկա էր հարգանք հիմնարար ազատությունների նկատմամբ: Այդուհանդերձ, ընտրությունների վրա ստվեր է գցել արժանահավատ տեղեկատվություն առ այն, որ եղել են քվեներ գնելու դեպքեր, քաղաքացիական ծառայողների և մասնավոր հատվածի աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումներ, որն էլ իր հերթին հանգեցրեց ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահության պակասի խորացմանը: Այնուամենայնիվ, ընտրությունների արդյունքներն արտացոլում են Հայաստանի ժողովրդի կամքը:
Չնայած որ աննախադեպ քանակի միջազգային և տեղական դիտորդների համար ստեղծվել էր աշխատանքային նպաստավոր միջավայրը, միջազգային ոչ-կառավարական կազմակերպությունները չէին հրավիրվել դիտորդություն իրականացնելու՝ ի հակադրումն 1990 թվականի ԵԱՀԿ Կոպենհագենյան փաստաթղթի: Ընտրությունների միջազգային դիտորդական առաքելությունը  ողջունեց բարեփոխումների իրավական շրջանակը, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների ներմուծումը, որին իր աջակցությունն է տրամադրել Եվրոպական միությունը՝ ՀՀ իշխանությունների հետ համատեղ հաջողությամբ իրականացված ծրագրի միջոցով: Չնայած որոշ ոչ նշանակալի տեխնիկական խնդիրների առկայության՝ դիտորդներն արձանագրել են քվեատուփերի լցոնման, բազմակի քվեարկության, քվեների հաշվարկի և աղյուսակավորման վերաբերյալ  իրավախախտումների ավելի քիչ դեպքեր:
Եվրոպական միությունը հետամուտ է Հայաստանի կայուն, ժողովրդավար և բարեկեցիկ ապագային: Ընտրական գործընթացների ամփոփումից հետո ակնկալում ենք աշխատել ժողովրդավարության սկզբունքներին համապատասխան  ընտրված նոր Խորհրդարանի և Կառավարության հետ՝  ամրապնդելու քաղաքական երկխոսությունն ու շարունակելու ԵՄ օժանդակությունը սոցիալ-տնտեսական ոլորտի բարեփոխումներին, այդ թվում՝  հիմք ընդունելով վերջերս նախաստորագրված ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչպես  նաև Եվրոպական հարևանության վերանայված քաղաքականության ու Արևելյան գործընկերության ավելի լայն շրջանակը»:

European Commission Spokesperson:EU Looks Forward to Working with the Democratically Elected New Parliament
www.politika.rs
The Spokesperson of the European Commission has issued a statement of April 2 Parliamentary Elections of Armenia, which reads as follows:
"Parliamentary elections took place in Armenia on 2 April. According to the preliminary conclusions of the International Election Observation Mission (EOM), the elections were well-administered and fundamental freedoms were generally respected. However, the elections were tainted by credible information about vote-buying, and pressure on civil servants and employees of private companies, which contributed to an overall lack of public confidence and trust in the elections. The election result nevertheless reflects the overall will of the Armenian people.
Whilst an unprecedented number of international and domestic observers were provided an enabling environment in which to carry out their work, international non-governmental organisations were not invited to observe, in contradiction to the 1990 OSCE Copenhagen Document. The International EOM welcomed the introduction of new technologies, which the European Union supported through a project successfully implemented alongside the Armenian authorities, as well as reforms of the legal framework. Despite some minor technical problems, fewer irregularities concerning ballot box stuffing, double voting, counting and tabulation of results were recorded by observers.
The European Union is committed to a stable, democratic and prosperous future of Armenia. Once the electoral process has been completed, we look forward to working with the democratically elected new Parliament and Government to strengthen our political dialogue and continue our support to economic and social reform including on the basis of the recently initialled EU–Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and within the larger framework of revised European Neighbourhood Policy and the Eastern Partnership."