Վաշինգթոնը կրճատում է ՄԱԿ ֆինանսավորումը
Վաշինգթոնը հրաժարվել է ֆինանսավորել ՄԱԿ-ի՝ ազգաբնակչության գծով հիմնադրամը, որն օգնում է զարգացող և անցումային տնտեսությամբ երկրներին լուծել դեմոգրաֆիկական խնդիրներ: Այդ մասին փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Նշենք, որ ինչպես հայտնի է դարձել ավելի վաղ, ԱՄՆ մտադիր է հրաժարվել նաև ՄԱԿ այն հիմնադրամը ֆինանսավորելուց, որը զբաղվում է եղանակի գլոբալ փոփոխությունների հետևանքների վերացման ուղղությամբ:
Հատկացումների կրճատումն արտացոլված է ԱՄՆ հաջորդ տարվա բյուջետային ծրագրում, որը ներկայացվել է մարտի 16-ին:
Հիշեցնենք, որ Սպիտակ տան նոր ղեկավար Դոնալդ Թրամփը բազմաթիվ անգամներ հանդես է եկել ՄԱԿ քննադատող հայտարարություններով՝ նշելով, որ կազմակերպությունն ունի «ահռելի ներուժ», մինչդեռ այսօր իրենից ներկայացնում է «զրույցների և հաճելի ժամանցի ակումբ»:
Ներկա պահին ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներդրումները կազմում են տարեկան 10 մլրդ դոլար՝ ձևավորելով կազմակերպության բյուջեում ամենախոշոր մասնաբաժինը (20%):

США отказались финансировать Фонд ООН в области народонаселения
Вашингтон намерен прекратить финансирование Фонда ООН в области народонаселения, который оказывает содействие развивающимся странам и странам с переходной экономикой в поиске решений демографических проблем. Об этом сообщает ИА REGNUM.
Ранее также стало известно, что Соединённые Штаты планируют отказаться от финансирования фондов ООН по борьбе с последствиями глобального изменения климата. Кроме этого, Вашингтон на четверть сократит финансовое обеспечение миротворческих миссий ООН.
Урезание ассигнований на все эти цели предусмотрено в проекте бюджета США на следующий год, который был представлен 16 марта.
Напомним, что новый глава Белого дома неоднократно выступал с критикой ООН, отмечая, что организация имеет "огромный потенциал", но на сегодняшний день представляет собой "клуб для бесед и приятного времяпрепровождения".
В настоящее время отчисления США в ООН составляют около $10 млрд в год и формируют самую крупную часть бюджета международной организации — около 22%.