Ի՞նչ է փնտրում Ադրբեջանը Սաուդյան Արաբիայում
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը Սաուդյան Արաբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպել է միապետության թագաժառանգ, փոխվարչապետ և պաշտպանության նախարար Մուհամեդ բեն Սալման Ալ Սաուդի հետ: Կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև ռազմական և ռազմատեխնիական համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:  Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ նախատեսվում է նաև Հասանովի հանդիպումը Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բեն Աբդուլազիզ Ալ Սաուդի հետ:
Սաուդական միապետության և Ադրբեջանի հարաբերությունները սկսվել են Ադրբեջանի անկախացմամբ. Սաուդյան Արաբիան առաջիններից մեկն է ճանաչել Ադրբեջանի անկախությունը, և երկու երկրները համապատասխանաբար դեսպանատներ ունեն Բաքվում և Էլ-Ռիյադում: Մինչև վերջին տարիները երկու երկրների հարաբերությունները աչքի չէին ընկնում իրենց «ջերմությամբ», թեև ընդհանուր առմամբ բնականոն բնույթ էին կրում: Իսկ վերջին շրջանում երկու երկրների հարաբերություններում էական առաջընթաց է գրանցվել: Ընդհանուր առմամբ, շեշտը դրվել է առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման վրա: Ավելին, ինչպես ադրբեջանցի վերլուծաբանները հաճախ սիրում են հիշեցնել, «Սաուդյան Արաբիան Ադրբեջանը համարում է իր հիմնական գործընկերը տարածաշրջանում»:
Ոմանք ադրբեջանա-սաուդական հարաբերությունների խորացումը բացատրում են իսլամական աշխարհում առաջատարի դիրքերի համար պայքարում շիական Իրանի և սուննիական Սաուդյան Արաբիայի վաղեմի մրցակցությամբ, ինչն էլ դրդում է միապետությանն ավելի խորացնել իր հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ՝ փորձելով հակազդել իրանական ջանքերին և կանխել շիական ճամբարում Ադրբեջանի ակտիվացումը, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը «ռեսուրսային» երկիր է համարվում:
Այս տեսակետն, իհարկե, ավելի քան տրամաբան ական և ընդունելի է, բայց ոչ ամբողջական: Վերջին տարիներին երկու երկրները զգալի ջանքեր են գործադրել «իսլամական գործոնը» ադրբեջանա-սաուդական հարաբերությունների էական տարր դարձնելու համար: Թերևս պատահական չէ, որ վերջին տարիներին նրանց համագործակցությունն ավելի ակնհայտ է դառնում ռազմական ոլորտում և միջազգային ամենատարբեր կազմակերպությունների շրջանակներում:
Չնայած ադրբեջանական կողմի պնդումներին առ այն, որ «Ադրբեջանը խաղաղասեր երկիր է» և «զգալի ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանում լարվածության թուլացման և բարիդիացիական մթնոլորտի հաստատման համար»՝ իրականում Բաքուն ամեն կերպ օգտագործում է իսլամական գործոնը իր ռազմական ներուժն ամրապնդելու և Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում «իսլամական միասնություն» ձևավորելու համար:
Հասկանալի է, որ «իսլամական գործոնի» առաջմղման տեսանկյունից Բաքվի շահերն ավելի քան հատվում են Էլ Ռիյադի հիմնական  քաղաքականության հետ, և պատահական չէ, որ Ադրբեջանն ու Սաուդյան Արաբիան սերտորեն համագործակցում են հատկապես իսլամական կազմակերպությունների շրջանակներում:
Հետևաբար, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի՝ Էլ-Ռիյադ կատարած այցից վստահորեն կարելի է ակնկալել երկու երկրների հարաբերությունների խորացում առնվազն երկու ուղղությամբ՝ ռազմական համագործակցություն և գործողությունների հետագա համակարգում իսլամական կազմակերպությունների շրջանակներում:
Սա, իհարկե, դեռ չի նշանակում, թե սաուդա-ադրբեջանական գործընկերությունն խորացումն անխոչընդոտ է ընթանալու: Վստահաբար կարելի է պնդել, որ այս հարաբերությունները չեն վրիպում նույն Իրանի ուշադրությունից, և թերևս պատահական չէ այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը փորձում է հնարավորինս զգույշ լինել հակաիրանական քայլեր ձեռնարկելիս:

Что же ищет Азербайджан в Саудовской Аравии?
Министр обороны Азербайджана Закир Гасанов в рамках своего официального визита в Саудовскую Аравию встретился с заместителем наследного принца Королевства Саудовской Аравии, заместителем премьер-министра, министром обороны Мухаммедом бен Салман Аль Саудом. Стороны обсудили вопросы, связанные с военным сотрудничеством. По данным азербайджанских СМИ, ожидается также встреча Гасанова с королем Саудовской Аравии Салманом бен Абдулазизом Аль Саудом.
Отношения между Азербайджаном и Саудовской Аравией начались сразу после обретения Азербайджаном независимости: Саудовская Аравия одной из первых признала независимость Азербайджана, и две страны открыли свои посольства - соответственно в Баку и Эль-Рияде. До последних лет отношения между двумя странами не отличались особой "теплотой", хотя в целом носили регулярный и партнерский характер. Но в последнее время в отношениях двух стран был достигнут значительный прогресс. В целом основной упор был сделан на развитии торгово-экономических отношений. Более того, как часто любят повторять азербайджанские аналитики, "Саудовская Аравия считает Азербайджан своим главным партнером в регионе".
Некоторые эксперты объясняют сближение этих стран давним соперничеством шиитского Ирана и суннитской Саудовской Аравии за господство в исламском мире, что и побуждает саудовскую монархию укреплять свои отношения с Азербайджаном, пытаясь противостоять иранским усилиям и предотвратить активное вовлечение Азербайджана в шиитский лагерь, а также учитывая тот факт, что Азербайджан является "ресурсной страной".
Эта точка зрения, конечно, разумна, но это еще не все.  В последние годы Азербайджан и Саудовская Аравия приложили много усилий для того, чтобы сделать "исламский фактор важным элементом своих отношений". Не случайно, что в последние годы сотрудничество между двумя странами становится очевидным в таких областях, как военная сфера и взаимодействие в рамках международных отношений (особенно исламских).
Несмотря на все уверения Азербайджана в том, что "Азербайджан является миролюбивой страной и прилагает немалые усилия к снижению напряженности и созданию добрососедского климата в регионе", в реальности Баку всячески использует "исламской фактор" для укрепления своего военного потенциала и формирования "исламского единства" в вопросе карабахского конфликта.
Понятно, что с точки зрения продвижения "исламского фактора" интересы Баку совпадают с основной политикой Эль-Рияда, и не случайно, что эти страны особо близко сотрудничают в рамках исламских организаций.
Соответственно, от визита министра обороны Азербайджана в Саудовскую Аравию стоит ожидать углубления сотрудничества между странами - по крайней мере по двум направлениям: военное сотрудничество и координация усилий в рамках исламских организаций.
Это, конечно, еще совсем не означает, что расширение азербайджано-саудовских отношений будет проходить беспрепятственно. С уверенностью можно сказать, что эти отношения не ускользают от внимания Ирана, и не случайно то, что Азербайджан всячески пытается быть осторожным и не предпринимать антииранских шагов.