Ի՞նչ է փնտրում Ադրբեջանը Սաուդյան Արաբիայում
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը Սաուդյան Արաբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպել է միապետության թագաժառանգ, փոխվարչապետ և պաշտպանության նախարար Մուհամեդ բեն Սալման Ալ Սաուդի հետ: Կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև ռազմական և ռազմատեխնիական համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր:  Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ նախատեսվում է նաև Հասանովի հանդիպումը Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բեն Աբդուլազիզ Ալ Սաուդի հետ:
Սաուդական միապետության և Ադրբեջանի հարաբերությունները սկսվել են Ադրբեջանի անկախացմամբ. Սաուդյան Արաբիան առաջիններից մեկն է ճանաչել Ադրբեջանի անկախությունը, և երկու երկրները համապատասխանաբար դեսպանատներ ունեն Բաքվում և Էլ-Ռիյադում: Մինչև վերջին տարիները երկու երկրների հարաբերությունները աչքի չէին ընկնում իրենց «ջերմությամբ», թեև ընդհանուր առմամբ բնականոն բնույթ էին կրում: Իսկ վերջին շրջանում երկու երկրների հարաբերություններում էական առաջընթաց է գրանցվել: Ընդհանուր առմամբ, շեշտը դրվել է առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման վրա: Ավելին, ինչպես ադրբեջանցի վերլուծաբանները հաճախ սիրում են հիշեցնել, «Սաուդյան Արաբիան Ադրբեջանը համարում է իր հիմնական գործընկերը տարածաշրջանում»:
Ոմանք ադրբեջանա-սաուդական հարաբերությունների խորացումը բացատրում են իսլամական աշխարհում առաջատարի դիրքերի համար պայքարում շիական Իրանի և սուննիական Սաուդյան Արաբիայի վաղեմի մրցակցությամբ, ինչն էլ դրդում է միապետությանն ավելի խորացնել իր հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ՝ փորձելով հակազդել իրանական ջանքերին և կանխել շիական ճամբարում Ադրբեջանի ակտիվացումը, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը «ռեսուրսային» երկիր է համարվում:
Այս տեսակետն, իհարկե, ավելի քան տրամաբան ական և ընդունելի է, բայց ոչ ամբողջական: Վերջին տարիներին երկու երկրները զգալի ջանքեր են գործադրել «իսլամական գործոնը» ադրբեջանա-սաուդական հարաբերությունների էական տարր դարձնելու համար: Թերևս պատահական չէ, որ վերջին տարիներին նրանց համագործակցությունն ավելի ակնհայտ է դառնում ռազմական ոլորտում և միջազգային ամենատարբեր կազմակերպությունների շրջանակներում:
Չնայած ադրբեջանական կողմի պնդումներին առ այն, որ «Ադրբեջանը խաղաղասեր երկիր է» և «զգալի ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանում լարվածության թուլացման և բարիդիացիական մթնոլորտի հաստատման համար»՝ իրականում Բաքուն ամեն կերպ օգտագործում է իսլամական գործոնը իր ռազմական ներուժն ամրապնդելու և Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում «իսլամական միասնություն» ձևավորելու համար:
Հասկանալի է, որ «իսլամական գործոնի» առաջմղման տեսանկյունից Բաքվի շահերն ավելի քան հատվում են Էլ Ռիյադի հիմնական  քաղաքականության հետ, և պատահական չէ, որ Ադրբեջանն ու Սաուդյան Արաբիան սերտորեն համագործակցում են հատկապես իսլամական կազմակերպությունների շրջանակներում:
Հետևաբար, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի՝ Էլ-Ռիյադ կատարած այցից վստահորեն կարելի է ակնկալել երկու երկրների հարաբերությունների խորացում առնվազն երկու ուղղությամբ՝ ռազմական համագործակցություն և գործողությունների հետագա համակարգում իսլամական կազմակերպությունների շրջանակներում:
Սա, իհարկե, դեռ չի նշանակում, թե սաուդա-ադրբեջանական գործընկերությունն խորացումն անխոչընդոտ է ընթանալու: Վստահաբար կարելի է պնդել, որ այս հարաբերությունները չեն վրիպում նույն Իրանի ուշադրությունից, և թերևս պատահական չէ այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը փորձում է հնարավորինս զգույշ լինել հակաիրանական քայլեր ձեռնարկելիս:

What is Azerbaijan Looking for in Saudi Arabia?
Azerbaijani Defense Minister Zakir Hasanov during his official visit to Saudi Arabia met with Deputy Crown Prince and Defense Minister Muhammad bin Salman. The two sides discussed the military cooperation between the countries. According to Azerbaijani media, Hasanov will also meet King of Saudi Arabia Salman bin Abdulaziz Al Saud.
Relations between Azerbaijan and Saudi Arabia started almost immediately after Azerbaijan gained independence: Saudi Arabia became one of the first countries to recognize Azerbaijan’s independence, and the two countries opened their embassies in Baku and El Riyadh respectively. Until the recent years, the relations between the two countries were not very warm, although in general they have been of a regular and partner nature.  But recently significant progress has been made in relations of the two countries. The main emphasis was made on the development of trade and economic relations. Moreover, as Azerbaijani experts often like to repeat, "Saudi Arabia considers Azerbaijan its main partner in the region".
Some experts explain the warming relations of these countries by the long-standing rivalry between Shiite Iran and Sunni Saudi Arabia for dominance in the Islamic world, which motivates the Saudi monarchy to strengthen its relations with Azerbaijan, trying to resist Iranian efforts and prevent Azerbaijan’s active involvement in the Shiite camp.
This point of view is quite acceptable, but not complete. During the recent years Azerbaijan and Saudi Arabia have made great efforts to make "the Islamic factor" an important element of their relationship. It is not an accident that during the recent years the cooperation between the two countries has become evident in such areas as the military cooperation and interaction within the framework of international organizations  (especially Islamic).
Despite all the assurances of Baku that "Azerbaijan is a peace-loving country and makes considerable efforts to reduce tensions and create a good-neighborly climate in the region", in reality, it uses the "Islamic factor" to strengthen its military capabilities and to form "Islamic unity" in the issue of the Karabakh conflict.
It is clear that from the point of view of promoting the "Islamic factor", interests of Baku coincide with the main policy of El Riyadh, and it is not an accident either that these countries have close cooperation within the framework of Islamic organizations.
Thus, one may expect from the visit of the Azerbaijani Defense Minister to Saudi Arabia the deepening of cooperation between the countries at least in two directions: military cooperation and coordination of efforts within Islamic organizations.
Of course, it does not mean yet that the expansion of the Azerbaijani-Saudi relations will be without obstacles. One may confidently say that this relationship attracts Iran’s attention, and it is not an accident that Azerbaijan, in every possible way, tries to be cautious and not to take anti-Iranian steps.