ՌԴ նավթային ընկերությունները պատրաստվում են Իրանի հետ համաձայնագրի կնքմանը
Չնայած հանգամանքին, որ Իրանը դեռ չի հաստատել ՌԴ հետ նավթային պայմանագրի մասին, ռուսական ընկերությունները պատրաստվում են մոտ ապագայում դրա կնքմանը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ Էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
«Մեր խոշոր նավթային ընկերություններն արդեն աշխատում են Իրանի նավթային ընկերության, ինչպես նաև Էներգետիկայի նախարարության հետ փաստաթղթերի մշակման և Իրանում երկրաբանական հետազոտությունների և նավթահորերի բացահայտման վերաբերյալ համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ»,- մասնավորապես նշել է Նովակը:
Հիշեցնենք, որ սույն թվականի փետրվարի վերջին «Լուկոյլ» ընկերության ղեկավարը նշել է իրանական երկու նավթահորերի հաստատման մասին համաձայնագրի կնքման հավանականության մասին:

Нефтяные компании РФ готовятся к подписанию соглашений с Ираном
Несмотря на то, что Иран пока что не утвердил нефтяной контракт с Россией, в индивидуальном порядке российские компании готовятся к подписанию соглашений в ближайшее время. Об этом заявил министр энергетики России Александр Новак на заседании Совета Федерации, передает ИА REGNUM.
"Наши крупные нефтяные компании уже работают с Иранской нефтяной компанией, с министерством энергетики Ирана по выработке документа и заключения соглашения на геологоразведку и разработку нефтяных месторождений в Иране", - заявил Новак.
В конце февраля глава "Лукойла" заявил о возможности подписать контракт на освоение двух иранских месторождений в апреле.