Կարո Փայլան. Եթե ​​«այո»-ն հաղթի, դա հայերի հերթական լռությունը կնշանակի (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Թուրքիայում ապրիլի 16-ին տեղի ունենալիք Սահմանադրական հանրաքվեի նախօրեին «Արմեդիա» ՏՎԳ –ն զրուցել է «այո» և «ոչ» ճամբարների ներկայացուցիչ քաղաքական ուժերի հետ:
Ներկայացնում ենք բացառիկ հարցազրույց Ժողովուրդների դեմոկրատական ​​կուսակցության պատգամավոր, Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի ներկայացուցիչ Կարո Փայլանի հետ:
- Ի՞նչ դիրքորոշում ունի Ձեր կուսակցությունը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ:
- Իհարկե մենք ասում ենք «ՈՉ» այս սահմանադրական փոփոխություններին: Ներկայիս սահմանադրությունը չի պարունակում բազմակարծություն, կրոնների հանդեպ հարգանք: Սահմանադրությունն ասում է՝ «մեկ ազգ, մեկ ինքնություն, մեկ կրոն» և ոչ մի հարգանք այլոց հանդեպ: Սահմանադրության նախագիծն ավելի վատն է, քան ներկայիս գործող սահմանադրությունը: Դա նշանակում է, որ ամեն ինչ կլինի մի հոգու ձեռքերում, իսկ այդ մի հոգու գաղափարախոսությունը համահունչ է բացարձակ ազգայնականության հետ: Այն նման է 100 տարի առաջվա Թալեաթ փաշայի, Էնվեր փաշայի սահմանադրությանը, իսկ մենք գիտենք, թե ինչ է տեղի ունեցել դրանից հետո: Այժմ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության սահմանադրությունը նույնն է: Նրանք համարում են դա «ճշմարիտ տղամարդկանց» Սահմանադրություն: Էրդողանի ու Բահչելիի սահմանադրությունը նույնն է, ինչ Էնվեր փաշայի և Թալեաթ փաշայի սահմանադրությունը, որի արդյունքները սարսափելի էին: Նորից կլինի նույնը:
Մենք հաստատեցինք մեր կուսակցությունը հավասարության համար, հայկական հարցի, քրդական հարցի, ԼԳԲՏ իրավունքների համար և այլն: Մենք ունենք հազարավոր պատճառներ «ոչ» ասելու Սահմանադրության այս նախագծին: Լինելով ժողովրդավար, հարգանք ունենալով ուրիշների հանդեպ՝ մենք դեմ ենք սահմանադրական փոփոխություններին, և մենք պետք է վճռականորեն «ոչ» ասենք դրանց:
- Ի՞նչ զարգացումներ պետք է սպասել Թուրքիայի ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ, այն դեպքում, եթե անցում կատարվի նախագահական համակարգին:
- Դա նշանակում է, որ ամեն ինչ սխալ կգնա, քանի որ մենք ունենք ԱԶԿ-ի և ՄՀԿ-ի կոալիցիան, որոնք ամեն ինչ անում են Թուրքիայում և Սիրիայում քրդերին ինքավարություն չտալու համար: Եթե ​​ «այո»-ն հաղթի, դա կնշանակի այդ քաղաքականության հաստատումը: Այնպես որ, մենք փորձում ենք դադարեցնել այդ գործընթացը: «Ոչ» քվեարկելն ինչ-որ կերպ նշանակում է վերջ տալ այդ կոալիցիային, իսկ «այո»-ն կնշանակի հավանություն տալ դրան:
- Ի՞նչ փոփոխություններ կբերի նախագահական համակարգը կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ թուրքական իշխանությունների քաղաքականությանը:
- Արդեն երեք սերունդ է, ինչ մենք լռել ենք, մինչ Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրումը, քանի որ քեմալական գաղափարախոսությունը մեկ ինքնություն էր ճանաչում, և մենք ստիպված պետք է լռեինք՝ որպես փոքրամասնություններ: 20 կամ 30 տարի առաջ, երբ  քրդերը սկսեցին պայքարել այս գաղափարախոսության դեմ, մենք օգտվեցինք առիթից և սկսեցինք խոսել մեր իրավունքների մասին, բարձրաձայնել մեր ապագայի հարցը, և իհարկե, մեր անցյալի Ցեղասպանության հարցը: Եթե ​​«այո»-ն հաղթի, դա կնշանակի հայերի լռությունը. պարզապես վերցնել այն, ինչ «սուլթանն» է տալիս, և ոչ մի դեպքում չուզել ավելին: Նրանք այդպես էլ անում են մեր պատրիարքարանի ընտրությունների ժամանակ: Նրանք թույլ չեն տալիս ինքներս նշանակենք ում ուզում ենք : Սա ավտորիտարիզմի դրսևորում է, բայց մենք ժողովրդավարություն ենք ուզում մեր երկրում: Մեզ պետք է ժողովրդավարական Թուրքիա, որտեղ մեր իրավունքները կհարգվեն. հակառակ դեպքում հայկական համայնքը միշտ ճնշված կլինի, ցավոք սրտի:

Каро Палян: "Если в Турции победит "да", это будет означать очередное молчание армян" (эксклюзив)
До намеченного в Турции 16-го апреля референдума по изменениям в Конституции ИАА "Армедиа" побеседовала с политическими силами, представляющими лагеря "да" и "нет" в Турции. Представляем вниманию наших читателей эксклюзивное интервью с депутатом от Демократической партии народов, нашим соотечественником Каро Паляном.
- Какова позиция Вашей партии по конституционным реформам в Турции?
- Конечно, мы говорим "НЕТ" этим конституционным реформам. Действующая Конституция не содержит в себе уважения к плюрализму, религиям. Конституция говорит: "одна нация, одна идентичность, одна религия", и никакого уважения к другим! Проект новой Конституции хуже, чем действующий основной закон. Это означает, что все будет находиться в руках одного человека, а идеология этого человека созвучна с абсолютным национализмом. Эта (новая Конституция – ред.) похожа на Конституцию Талаат-паши, Энвер-паши, а мы знаем, что имело место после этого. Сегодня устав партии "Справедливости и развития" (ПСР) такой же. Они считают это Конституцией "правильных мужчин". Конституция Эрдогана и Бахчели - та же, что и Конституция Энвер-паши и Талаат-паши, результаты которой были ужасны. Будет то же самое.
Мы учредили нашу партию для равенства, для Армянского вопроса, для курдского, для прав ЛГБТ и других. У нас есть тысячи причин сказать "нет" этому проекту Конституции. Будучи демократами, уважая других, мы - против конституционных реформ, и мы должны сказать им решительное "нет".
- Какие процессы ожидаются во внутренней и внешней политике Турции в случае, если произойдет переход к президентской форме правления?
- Это означает, что все пойдет неправильно, поскольку у нас есть коалиция ПСР и Партии националистического движения (ПНД), которые делают все, чтобы не дать курдам суверенитет в Турции и Сирии. Если победит "да", то это будет означать установление в Турции вышесказанной политики. Так что мы пытаемся прекратить этот процесс. Сказать "нет" в какой-то степени означает положить конец названной коалиции, а сказать"да" – будет означать одобрение (ее деятельности – ред.).
- Какие изменения внесет президентская форма правления в политику турецких властей по отношению к религиозным меньшинствам?
- Уже третье поколение, как мы молчим, начиная с основания Республики Турция, поскольку кемалистская идеология признает лишь одну идентичность, и мы, как меньшинство, вынуждены были молчать. 20 или 30 лет назад, когда курды начали борьбу против этой идеологии, мы воспользовались случаем и начали говорить о своих правах, поднимать вопросы нашего будущего и, конечно, нашего прошлого – Геноцида. Если победит "да", это будет означать молчание армян, будет означать – надо довольствоваться тем, что даст "султан" и ни в коем случае не просить больше. Они так и поступают во время выборов в армянской патриархии. Они не позволяют нам самим назначать того, кого мы пожелаем. Это - проявление авторитаризма, однако мы желаем демократии в нашей стране. Нам нужна демократическая Турция, где наши права будут уважаться, в противном случае, к сожалению, армянская община всегда будет находиться под давлением.