Կարո Փայլան. Եթե ​​«այո»-ն հաղթի, դա հայերի հերթական լռությունը կնշանակի (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Թուրքիայում ապրիլի 16-ին տեղի ունենալիք Սահմանադրական հանրաքվեի նախօրեին «Արմեդիա» ՏՎԳ –ն զրուցել է «այո» և «ոչ» ճամբարների ներկայացուցիչ քաղաքական ուժերի հետ:
Ներկայացնում ենք բացառիկ հարցազրույց Ժողովուրդների դեմոկրատական ​​կուսակցության պատգամավոր, Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի ներկայացուցիչ Կարո Փայլանի հետ:
- Ի՞նչ դիրքորոշում ունի Ձեր կուսակցությունը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ:
- Իհարկե մենք ասում ենք «ՈՉ» այս սահմանադրական փոփոխություններին: Ներկայիս սահմանադրությունը չի պարունակում բազմակարծություն, կրոնների հանդեպ հարգանք: Սահմանադրությունն ասում է՝ «մեկ ազգ, մեկ ինքնություն, մեկ կրոն» և ոչ մի հարգանք այլոց հանդեպ: Սահմանադրության նախագիծն ավելի վատն է, քան ներկայիս գործող սահմանադրությունը: Դա նշանակում է, որ ամեն ինչ կլինի մի հոգու ձեռքերում, իսկ այդ մի հոգու գաղափարախոսությունը համահունչ է բացարձակ ազգայնականության հետ: Այն նման է 100 տարի առաջվա Թալեաթ փաշայի, Էնվեր փաշայի սահմանադրությանը, իսկ մենք գիտենք, թե ինչ է տեղի ունեցել դրանից հետո: Այժմ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության սահմանադրությունը նույնն է: Նրանք համարում են դա «ճշմարիտ տղամարդկանց» Սահմանադրություն: Էրդողանի ու Բահչելիի սահմանադրությունը նույնն է, ինչ Էնվեր փաշայի և Թալեաթ փաշայի սահմանադրությունը, որի արդյունքները սարսափելի էին: Նորից կլինի նույնը:
Մենք հաստատեցինք մեր կուսակցությունը հավասարության համար, հայկական հարցի, քրդական հարցի, ԼԳԲՏ իրավունքների համար և այլն: Մենք ունենք հազարավոր պատճառներ «ոչ» ասելու Սահմանադրության այս նախագծին: Լինելով ժողովրդավար, հարգանք ունենալով ուրիշների հանդեպ՝ մենք դեմ ենք սահմանադրական փոփոխություններին, և մենք պետք է վճռականորեն «ոչ» ասենք դրանց:
- Ի՞նչ զարգացումներ պետք է սպասել Թուրքիայի ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ, այն դեպքում, եթե անցում կատարվի նախագահական համակարգին:
- Դա նշանակում է, որ ամեն ինչ սխալ կգնա, քանի որ մենք ունենք ԱԶԿ-ի և ՄՀԿ-ի կոալիցիան, որոնք ամեն ինչ անում են Թուրքիայում և Սիրիայում քրդերին ինքավարություն չտալու համար: Եթե ​​ «այո»-ն հաղթի, դա կնշանակի այդ քաղաքականության հաստատումը: Այնպես որ, մենք փորձում ենք դադարեցնել այդ գործընթացը: «Ոչ» քվեարկելն ինչ-որ կերպ նշանակում է վերջ տալ այդ կոալիցիային, իսկ «այո»-ն կնշանակի հավանություն տալ դրան:
- Ի՞նչ փոփոխություններ կբերի նախագահական համակարգը կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ թուրքական իշխանությունների քաղաքականությանը:
- Արդեն երեք սերունդ է, ինչ մենք լռել ենք, մինչ Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրումը, քանի որ քեմալական գաղափարախոսությունը մեկ ինքնություն էր ճանաչում, և մենք ստիպված պետք է լռեինք՝ որպես փոքրամասնություններ: 20 կամ 30 տարի առաջ, երբ  քրդերը սկսեցին պայքարել այս գաղափարախոսության դեմ, մենք օգտվեցինք առիթից և սկսեցինք խոսել մեր իրավունքների մասին, բարձրաձայնել մեր ապագայի հարցը, և իհարկե, մեր անցյալի Ցեղասպանության հարցը: Եթե ​​«այո»-ն հաղթի, դա կնշանակի հայերի լռությունը. պարզապես վերցնել այն, ինչ «սուլթանն» է տալիս, և ոչ մի դեպքում չուզել ավելին: Նրանք այդպես էլ անում են մեր պատրիարքարանի ընտրությունների ժամանակ: Նրանք թույլ չեն տալիս ինքներս նշանակենք ում ուզում ենք : Սա ավտորիտարիզմի դրսևորում է, բայց մենք ժողովրդավարություն ենք ուզում մեր երկրում: Մեզ պետք է ժողովրդավարական Թուրքիա, որտեղ մեր իրավունքները կհարգվեն. հակառակ դեպքում հայկական համայնքը միշտ ճնշված կլինի, ցավոք սրտի:

Garo Paylan: If "Yes" Vote Wins, This Will Mean Another Silence of the Armenians (EXCLUSIVE)
On the eve of the Constitutional referendum in Turkey to be held on April 16, "Armedia" IAA is conducting interviews with the representatives of the political forces of "Yes" and "No" camps.
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with the representative of Peoples' Democratic Party (HDP), Deputy of the Turkish Parliament with Armenian origin, Garo Paylan.
What is the position of your party on the constitutional changes in your country?
- Of course, we say no to this constitutional changes. The current Constitution has no respect to plurality, to the religions here. The Constitution says "one nation, one identity, one religion" and no respect to others. The draft Constitution is worse than the current one. It means one man - everything will be up to one man and nowadays that one man’s ideologies are in coalition with the nationalist party. It is like 100 years ago, it is like Taleat Pasha’s, Enver Pasha’s constitution and we know what happened after that. Now MHP’s and AKP’s constitution is the same. MHP’s representatives of the Constitutional Committee say that this is the Turk’s Constitution. It is a "true men’s" Constitution again – Erdogan and Bahceli, the same as the Constitution created by Enver Pasha and Taleat Pasha. The results of this Constitution were terrible. Again it will be the same.
We established this party for equality by all means, for Armenian issue, Kurdish issue, for LGBT, etc. We have thousands of reasons for saying "No" to this draft Constitution. Being a democracy, having respect to others - this is what we need. Thus we are against these Constitutional changes and we will strongly say "No" to it.
What developments should be expected in the internal and external politics of Turkey in case it passes to presidential system?
- It will mean things will go wrong, because we have a coalition of AKP and MHP, which ended the peace process with PKK and they are carrying out policy for the Kurds not to have autonomy in Turkey and in Syria. If they have "Yes" vote, this will mean approval of this policy. This coalition is going to continue this policy till they hit to the wall or the country hits to the wall like 100 years ago. So we are trying to stop that process. "No" vote will somehow mean the end of this coalition and "Yes" vote will mean the approval of this coalition.
What changes will the presidential system bring in the policy of the Turkish authorities towards religious minorities?
- We have been silent for three generations until the establishment of Turkish Republic, because the Kemalist ideology recognized one identity and we had to be silent as minorities for generations. 20 or 30 years ago because Kurds started struggling against this ideology we took advantage of it and started talking about our rights, to voice about our future – about the right to equally live in one land and of course, about our past – the Genocide. If "Yes" vote wins, this will mean another silence of the Armenians – just stay silent, take what "sultan" gives and you have to respect that, you should not ask more, like they are doing that to our patriarchate elections. They do not let us conduct that ourselves, they appoint whoever they want. This is a manifestation of authoritarianism, but we want democracy in our country. We need a democratic Turkey to have our rights respected, otherwise Armenian community will always be oppressed, unfortunately.