Շեր Սարգսյանը բացատրել է՝ ինչու ԱՄՆ-ն և Բրիտանիան չեն ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը
Աշխարհահռչակ երգչուհի Շեր Սարգսյանը Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: 70-ամյա երգչուհին քննադատել է Բրիտանիայի՝ 1915-ի դաժանությունները նկարագրելու համար ցեղասպանություն տերմինը օգտագործելուց հրաժարվելու հանգամանքը, փոխանցում է barrheadnews.com-ը:
Շերը նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունները չեն ճանաչել Ցեղասպանությունը, քանի որ Հայաստանը ոչինչ չունի նրանց տալու»:
«Մենք փոքր ենք: Հայաստանը դեպի ծով ելք չունի: Մենք նավթ չունենք: Մենք նրանց տալու ոչինչ չունենք: Որքա՞ն ժամանակ է պետք՝ Ցեղասպանությունը ճանաչելու համար»,- «Խոստում» ֆիլմի պրեմիերայի ժամանակ Press Association-ի հետ զրույցում ասել է Շերը:
Երգչուհին նշել է, որ հայերը չունեն այն,ինչը կհետաքրքրեր այս երկրներին. «Կարելի է կարծել, որ նրանք դա կանեն իրենց բարության շնորհիվ»:

Cher Explained why UK and US Refuse to Recognize Armenian Genocide
World famous singer Cher Sarkisyan has called on the UK Government to recognize as genocide the mass killing of Armenians during the First World War.
The 70-year-old star, whose father was Armenian-American, criticized Britain’s refusal to use the term genocide to describe the 1915 atrocities when she attended the Los Angeles premiere of ''The Promise''.
In an interview to Press Association, Cher said that she believed the UK and US governments had not recognized the deaths as genocide because Armenia has "nothing to give them", barrheadnews.com reports.
"We’re small. Armenia is landlocked. We have no oil. We have nothing to give them. How much would it take (to recognize the genocide)?
"Armenians are a small group of people and we have nothing that they’re interested in.
"You’d think they’d do it out of the goodness of their hearts."
Asked if she was hopeful President Donald Trump would recognize the killings as genocide, Cher replied: "No!"