Լավրով. Ռուսաստանը դեմ չէ Աբխազիայի տարածքով Հայաստան բեռների փոխադրմանը
Ապրիլի 19-ին, Սուխումիում ընթացող մամուլի ասուլիս ժամանակ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսական կողմը խնդիր չի տեսնում, որպեսզի Աբխազիայի տարածքով դեպի Հայաստան բեռների փոխադրումը վերսկսվի, հայտնում է EaDaily.com-ը:
«Այն կարող է հիմնվել այն պայմանավորվածությունների վրա, որոնք ձեռք են բերվել Ռուսաստանի Դաշնության և Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության միջև 2011թ-ին, երբ մենք անդամակցեցինք այդ կառույցին: Մենք գիտենք, որ մեր հայ գործընկերները շահագրգռված են փոխադրումների այս ուղու վերագործարկման մեջ, այսօր Աբխազիայի նախագահը հայտարարեց, որ դեմ չէ տարանցիկ երկիր դառնալու հեռանկարին, սակայն դա նաև կախված է այն երկրների դիրքորոշումից, որոնք տարանցիկ երթուղու մաս են կազմելու»,-նշել է Լավրովը:
Իր հերթին, Աբխազիայի նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան էլ հայտարարել է, թե Աբխազիան շահագրգռված է տարանցման վերագործարկման հարցում, քանի որ դա կարող է երկրի բյուջե լրացուցիչ մուտքեր ապահովել:
«Եթե վրացական կողմը պատրաստ լինի, ես չեմ կասկածում, որ գործընթացը լուծում կստանա, ու կլինի շահավետ Աբխազիայի համար»,-հայտարարել է Խաջիմբան:

Лавров не видит проблем в вопросе транзита через Абхазию в Армению
Российская сторона не имеет никаких проблем с тем, чтобы транзит грузов в Армению и Грузию через Абхазию возобновился, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, сообщает Sputnik Абхазия. По его словам, есть даже правовая основа для того, чтобы это произошло - это "договоренности, которые были достигнуты между Российской Федерацией и Всемирной торговой организацией в 2011 году".
"Мы знаем, что наши армянские коллеги заинтересованы в возобновлении транзита. Сегодня президент Абхазии сказал, что он против этого не возражает. Поэтому это зависит уже не от нас, а от других стран, куда транзит может следовать", - добавил российский министр на пресс-конференции по итогам переговоров с президентом Абхазии, отвечая на вопрос о заинтересованности России в транзите грузов через Абхазию в Армению и Грузию. В свою очередь президент Рауль Хаджимба рассказал, что открытие маршрута положительно отразится на экономике страны. "Это поможет иметь дополнительные средства, я не сомневаюсь, что процесс может быть разрешен", - подчеркнул Хаджимба.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров прибыл в Абхазию с двухдневным рабочим визитом 18 апреля. Глава внешнеполитического ведомства России и президент Абхазии Рауль Хаджимба приняли участие в официальном открытии нового здания Посольства России в Абхазии.