Դամբարաններն ու Ոսկե մարդը` Ղազախստանի մշակութային ժառանգության մաս են
-8-րդ դարում սկյութական ցեղախմբերը հզոր պետություն են ստեղծում: Սակերի ժամանակաշրջանի հուշարձաններից մեկը Իսիկ գերեզմանաբլուրն է: Այն հայտնաբերվել է 1969թ. հնագետ Կիմալ Ակիշևի գլխավորությամբ: Այն իրենից ներկայացնում է ոսկեպատ հագուստով սակ ռազմիկ: Նա եղել է 17-18տ.: Նրա կողքին գտել են մոտ 4000 ոսկյա զարդեր: Միայն գլխարկի վրա 150 զարդ կա: Նրանցից շատերի վրա պատկերված են հովազներ, թռչուններ, ձիեր: Գլխարկի առաջամասը զարդարում են երկու թևավոր ձիերը, որոնք պատկերված են Ղազախստանի գերբի վրա: Գլխարկը կարելի է բաժանել երեք մասի, որտեղ երևում են ստորջրյա, ցամաքային և օդային կենդանիներ` ձկներ, հովազներ, քարայծեր, թռչուններ: Գլխակի ճակատամասում կարելի է տեսնել 12 փոքրիկ արևներ, որոնք խորհրդանշում են տարվա 12 ամիսները:
Ոսկե մարդու մատներին եղել է երկու մատանի: Մեկը եղել է մատանի-կնիք, որի վրա պատկերված է նույնատիպ սրածայր գլխարկով տղամարդու կիսադեմ, իսկ մյուսը օգտագործվել է որպես հայելի: Ձախ ականջին եղել է ոսկե ականջօղ` փիրուզով, վզին` ոլորված օձի տեսքով վզնոց:
Ոսկե մարդու կողքին գտել են նաև արծաթից, բրոնզից, կավից պատրաստված ափսեներ: Այստեղ ցուցադրված է մի արծաթյա փոքրիկ թաս, որի ներսում երկու տողից, 26 նշաններից բաղկացած փորագրություն կա: Աշխարհի հնագետները, լեզվաբանները մինչև հիմա մեկ միասնական կարծիքի չեն կարողանում հանգել, բոլորը այն տարբեր ձևով են թարգմանում: Մենք ընդունում ենք հնագետ Ամանժոլովի տարբերակը, որը հետևյալն է. “Մեծ եղբայրը քեզ համար օջախ է, օտարական` ծնկի իջիր”:
Գտնվել է նաև երկրորդ Ոսկե մարդը` Սարմադյան առաջնորդը 1999թ.-ին արևմտյան Ղազախստանում: Նա եղել է մոտ 40-45տ., նրա մոտ գտել են մոտ 300 ոսկյա զարդեր: Սարմադյան ցեղերն ապրել են սակերից հետո: Այս գերեզմանաթումբը թվարգրում են մ.թ.ա. 1-ին դարից մ.թ. 1դ.: Նրա կողքին գտել են կնոջ, ձիու մասունքներ, բազեի կմախք, զենքերի հավաքածու:
Իսկ Ղազախստանի արևելյան մասում, Ալթայի լեռների մոտ 1999թ. հնագետ Սամաշևի գլխավորությամբ պեղվել է Բիրելի դամբանաթումբը: Հնագետներն այս մասն անվանում են Արքայական հովիտ: Այստեղ շատ դամբանաթմբեր կան: Միայն 11-րդում գտնվել են 13 ձիերի մնացորդներ և թագավորական հանդերձանքով տղամարդ ու կին: 13 ձիերից 4-ի գլխին կաշվե դիմակներ էին հագցված, որոնք զարդարված էին քարայծերի կոտոշներով: Այստեղ հավերժական սառույցների գոտի է: Առաջնորդի մարմինը պահպանելու համար այն բալզամապատել են և դրել սարկոֆագի մեջ: Սածր ջերմաստիճանի շնորհիվ պահպանվել են կենդանիների մորթին և օրգանները: Այս դամբանաթումբը թվագրված է մ.թ.ա. 4-3դդ., այսինքն սա սկյութական ժամանակաշրջանն է:
-Պատմեք, խնդրեմ, Ղազախստանում գտնվող դամբարանների և դրանց հետ կապված լեգենդների մասին:
-Ղազախստանում շատ դամբարաններ կան: Դրանցից մեկը Ղազախստանի հարավային մասի Տարազ քաղաքում գտնվող Այշա Բիբիի դամբարանն է: Շատ գիտնականներ այս դամբարանն անվանում են զարդարվեստի հուշարձան: Այն ժամանակներում ճարտարապետներն օգտագործում էին դրվագազարդման 60 տեսակ: Այս դամբարանի մասին գոյություն ունեն շատ լեգենդներ: Լեգենդներից մեկի համաձայն Այշա Բիբին, որը 11դ. անվանի գիտնական ու պոետ Հակիմ Սուլեյման Բիկիրգանի դուստրն էր, սիրահարված էր Տարազի տիրակալ Կարախանին: Վերջինս նրա ձեռքն է խնդրում, սակայն աղջկա դաստիարակը չի տալիս իր համաձայնությունը: Այշա-Բիբին որոշում է փախչել: Կարախանի մոտ գնալու ճանապարհին օձը նրան խայթում է և նա մահանում է: Այշա Բիբիի մահվան տեղում Կարախանը նրա պատվին դամբարան է կառուցում: Մեր ժամանակներում պահպանվել է դամբարանի միայն արևելյան մասը:
Այս դամբարանի կողքին գտնվում է Բաբաջի Խաթունի դամբարանը: Նա Այշա Բիբիի հովանավորն էր, պաշտպանը և ամենուր առաջնորդում էր նրան: Իսկ գետի մյուս կողմում Կարախանը իր համար է դամբարան կառուցում: Առանձնահատուկ դամբարաններից է համարվում Խոջա Ահմեդ Յասավիի դամբարանը, որը գտնվում է Թուրքեստան քաղաքում: Այն բաղկացած է 35 սենյակներից, իսկ կենտրոնում մի հսկայական ղազան է դրված 3000լ տարողությամբ:  Այդ ղազանը ձուլված է 7 ազնիվ մետաղների համաձուլվածքից: Այս դամբարանը ներառվել է համաշխարհային ժառանգության ցուցակում 2003թ.-ին: Ամիր Թեմուրը` Տամեռլանը հրամայում է կառուցել Խոջա Ահմեդ Յասավիի դամբարանը, սակայն պատերը ոչ մի կերպ չէին կարողանում կառուցել:
Լեգենդի համաձայն, կանաչ ցուլը ամեն անգամ գալիս և քանդում էր արդեն շարված պատերը: Եվ Տամերլանը երազում մի սուրբ է տեսնում, որը նրան ասում է` նախ հարկավոր է կառուցել Խոջա Ահմեդ Յասավիի ուսուցչի` Արիստան Բաբայի դամբարանը, և հետո միայն` Խոջա Ահմեդինը: Ամիր Թեմուրն այդպես էլ անում է: Եվ հիմա ուխտագնացներից շատերը սկզբում այցելում են Արիստան Բաբայի դամբարանը և հետո միայն` Խոջա Ահմեդ Յասավիինը:
Խոջա Ահմեդ Յասավին եղել է 12դ. մեծ պոետ, կրոնական գործիչ, թյուրքալեզու աշխարհում եղել է սուֆիզմի հիմնադիրը:
Արևմտյան Ղազախստանում, լեռան մեջ գտնվում է Բեկետ-ատայի դամբարանը: Այս յուրահատուկ դամբարանը բաղկացած է 7 սենյակներից: Այդ 7 սենյակներն էլ յուրդի տեսքով են կառուցված: Յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ եթե նույնիսկ բաց լինեն բոլոր 7 սենյակների դռները` երբեք միջանցահովիկ չի լինում: Եթե մի սենյակում Ղուրան կարդան, ապա մյուս սենյակներում այն բոլորին հստակ լսելի կլինի: Եվ շատ գիտնականներ Բեկետ-ատայի դամբարանը համեմատում են եգիպտական բուրգերի հետ:
Բեկետ-ատան շատ հարգված մարդ էր Ղազախստանում: Լինելով սուֆի ճգնավոր, նա հեռանում է ամայի լեռները և այնտեղ չորս մզկիթ կառուցում: Բեկետ-ատան որոշում է այս աշխարհից հեռանալ 63 տարեկան հասակում` Մուհամեդ մարգարեի տարիքում` ինքն իրեն փակելով իր խցում, քանի որ գտնում էր, որ ոչ ոք չի կարող Մուհամեդից ավելի բարձր լինել, և հետևաբար ինքը, որպես իսլամին նվիրված մարդ, այլևս արևի լույսը տեսնելու իրավունք չունի:

Мавзолеи и Золотой человек – часть культурного наследия Казахстана
-В 8 веке скифские племена создали мощное государство. Одним из памятников сакского периода является курган Иссык. Он был найден в 1969 году под руководством археолога Кимала Акишева в 50-ти км. от города Алматы. Экспонат представляет собой сакского воина в золотой одежде. Ему было 17-18 лет. Возле него было обнаружено около 4000 золотых украшений. Только на головном уборе размещалось около 150 украшений, многие из них имеют штампованные изображения снежных барсов, птиц, лошадей. Переднюю часть головного убора украшали скульптурные изображения двух крылатых коней, которые являются символом на гербе Казахстана. Головной убор визуально можно разделить на три части - подземные, земные и небесные животные – рыбы, барсы, горные архары, птицы. Посередине головного убора можно увидеть маленькие изображения солнц, их 12, которые символизируют 12 месяцев.
На правой руке Золотого человека два перстня. Один – перстень-печать, с изображением в профиль головы мужчины в таком же головном уборе, а другой перстень использовался как зеркало. В мочке левого уха - золотая серьга с бирюзой, на шее – украшение в виде змеи.
Около Золотого человека нашли посуду из керамики, серебра, бронзы. Внутри одной маленькой серебряной чаши есть надпись, которая состоит из двух линий, из 26 символов. Многие археологи, лингвисты всего мира до сих пор не могут прийти к единому мнению, каждый переводит эту надпись по-своему. Мы более склоняемся к переводу археолога Аманжолова: “Старший брат тебе - очаг, чужой – опустись на колени”.
В западном Казахстане был найден также второй Золотой человек – Сармадский вождь, в 1999 году. Ему было 40-45 лет, возле него нашли около 300 золотых украшений. Сармадские племена жили после саков. Этот курган датируется 1веком до н.э. Около него были обнаружены останки женщины, коня, скелет беркута, набор оружия.
А в восточной части Казахстана, возле Алтайских гор, в 1999 году под руководством археолога Самашева были проведены раскопки Бирельского кургана. Археологи этот район называют Царской долиной. Здесь много курганов. Только в одном из них найдены останки 13 лошадей и царствующих персон - мужчины и женщины. На головы четырех из 13-ти коней были надеты кожаные маски, которые были украшены рогами горных козлов в натуральную величину. Тут зона вечной мерзлоты. Для сохранения тела вождя его бальзамировали и помещали в саркофаг. Благодаря низкой температуре сохранились шкура и органы животных. Этот курган датируется 4-3 вв. до н.э., то есть это скифский период.
-Расскажите, пожалуйста, о мавзолеях Казахстана и легендах, связанных с ними. -В Казахстане есть много мавзолеев. Один из них – мавзолей Айша Биби, который находится в городе Тараз на юге Казахстана. Многие ученые его называют памятником орнаментального искусства. В то время архитекторы использовали 60 видов орнамента.Есть много легенд об этом мавзолее. По одной из них Айша Биби, которая была дочерью известного ученого и поэта 11 века Хакима Сулеймана Бикиргана, была влюблена в Карахана, властителя Тараза. |
Рядом с этим мавзолеем находится мавзолей Бабаджи Хатун. Она была покровительницей Айша Биби и всегда сопровождала ее. А через реку Карахан построил мавзолей себе.
Одним из уникальных мавзолеев является и мавзолей Ходжа Ахмеда Ясави, который находится в городе Туркестан. Он состоит из 35 комнат, в центре его находится большой казан емкостью 3000 литров. Он был отлит из семи благородных металлов. Этот мавзолей был включен в список мирового наследия в 2003 году.
Когда Амир Тимур – Тамерлан - приказал построить мавзолей Ходжа Ахмеда Ясави, то никак не могли построить стены. По легенде, зеленый бык всегда разрушал их. И Тамерлану приснился святой, который сказал – надо сначала построить мавзолей Аристан Бабы, учителя Ясави, и уже потом Ходжа Ахмеда Ясави. Амир Тимур так и поступил. И сейчас многие паломники сперва посещают мавзолей Аристан Бабы, а потом только Ходжа Ахмеда Ясави.
Ходжа Ахмед Ясави был великим поэтом 12 века, религиозным деятелем, основателем суфизма в тюркоязычном мире.
В западном Казахстане, прямо в горе, находится мавзолей Бекет-ата. Этот уникальный мавзолей состоит из 7 комнат, которые сделаны в виде юрты. Уникальность заключается в том, что если открыть все двери семи комнат, никогда не существует сквозняка. Если читать Коран в одной комнате, то всем слышно одинаково. Многие ученые сравнивают мавзолей Бекет-ата с египетскими пирамидами. Бекет-ата был уважаемым человеком в Казахстане. Будучи отшельником-суфи, он уходит в горы и строит там 4 мечети. Бекет-ата решает уйти из этого мира в 63 года, в возрасте пророка Мухамеда, так как он считал, что никто не может быть выше Мухамеда, и следовательно он, как человек, посвятивший себя исламу, не имеет права больше видеть свет солнца.