«Թանգարանների գիշերը» կանցկացվի մայիսի 20-ին
«Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումը կանցկացվի մայիսի 20-ին, որն ամեն տարի իրականացվում է մայիսի 18-ին նշվող Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ մշակույթի նախարարությունից:
Թանգարանների միջազգային օրը նշվում է 1977 թվականից` Թանգարանների միջազգային խորհրդի /ԻԿՕՄ/ նախաձեռնությամբ: Օրվա նպատակն է  բարձրացնել թանգարանների դերը հասարակության սոցիալ-մշակութային կյանքում, ստեղծել նպաստավոր միջավայր թանգարանային առարկաների հանրահռչակման համար: «Թանգարանների գիշեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2005 թվականից`  Ֆրանսիայի մշակույթի և հաղորդակցության նախարարության նախաձեռնությամբ` ԻԿՕՄ-ի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Եվրախորհրդի հովանավորությամբ:
2017 թվականին Հայաստանում միջոցառումներին մասնակից թանգարանների թիվը 113-ն է: Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս «Թանգարանների գիշեր» ակցիային և Թանգարանների միջազգային օրվան միացել են մի շարք նոր թանգարաններ: Այս օրերի ընթացքում 113 թանգարան բազմաբովանդակ միջոցառումներով իրենց դռները կբացեն հանրության առջև՝  հնարավորություն ընձեռելով մեկ անգամ ևս հետադարձ հայացք գցելու հայ ժողովրդի հազարամյակների պատմությանն ու մշակութային ժառանգությանը:
Այս տարվա կարգախոսն է` «Ցավոտ պատմություններ. դժվար պատմելին թանգարաններում»: Նշված թեման հնչեցվել է ԻԿՕՄ-ի հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի կողմից` ԻԿՕՄ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ և նպատակ է ունեցել անդրադարձ կատարելու համամարդկային խնդիրներին` դիտարկելով դրանք հումանիզմի տեսանկյունից:
Թանգարանների միջազգային օրվա, Թանգարանների գիշերվա առիթով կազմակերպվող միջոցառումների շրջանակում, մայիսի 19-ին, Հայաստանի ազգային գրադարանում կբացվի Գրատպության թանգարանը:

''Ночь музеев'' пройдет 20-го мая
20-го мая пройдет общеевропейское мероприятие ''Ночь музеев'', которое ежегодно реализуется в рамках отмечаемого 18-го мая Международного дня музеев.
Международный день музеев отмечается с 1977 года, по инициативе Международного совета музеев (ИКОМ). Цель этого дня – повысить роль музеев в социально- культурной жизни общества, создать среду, способствующую популяризации музейных экспонатов. Программа «Ночь музеев» стартовала в 2005 году, по инициативе Министерства культуры и коммуникации Франции, при спонсорстве ИКОМ, ЮНЕСКО и Совета Европы. В 2017 году, в Армении, в мероприятиях примут участие 113 музеев.
Как и в предыдущие годы, так и в этом году, к Международному дню музеев и акции ''Ночь музеев'' присоединился ряд новых музеев. В течение этих дней 113 музеев откроют свои двери и представят общественности разноплановые мероприятия, что позволит в очередной раз бросить ретроспективный взгляд на многовековую историю и культурное наследие армянского народа.
Девиз этого года- ''Музеи и спорная история: говорим о сложном''. Эта тема была озвучена Национальным комитетом армянских музеев ИКОМ-а, на саммите ИКОМ и преследовала своей целью обращение к общечеловеческим проблемам сквозь призму гуманизма.
В рамках мероприятий, организованных по случаю Международного дня музеев и ''Ночи музеев'', 19-го мая, в Национальной библиотеке Армении откроется Музей книгопечатания.