Շվեյցարիայում առաջին անգամ վճիռ են կայացրել Facebook-ում Like-ի համար
Շվեյցարիայի բնակչի դեմ երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ տուգանք է սահմանվել Facebook-ում Like-ի համար։ Ցյուրիխի դատարանը մեղադրական վճիռ է կայացրել 45-ամյա տղամարդու դեմ և պարտադրել նրան 4000 ֆրանկի չափով (4100 դոլար) տուգանք վճարել, հայտնում է Корреспондент-ը։
Նշվում է, որ 2015 թվականին շվեյցարացին, ում անունը չի հաղորդվում, հավանություն է տվել ակտիվիստների մեկնաբանություններին, ովքեր մեղադրել են կենդանիների պաշտպանության հարցերով ասոցացիայի ղեկավար Էրվին Կեսլերին ռասիզմի և հակասեմականության մեջ։
Ի պատասխան դրա՝ Կեսլերը դատի է տվել ոչ միայն մեկնաբանությունների հեղինակներին, այլև նրանց, ովքեր հավանություն են տվել դրանց։
Դատավորը նշել է, որ Like-ը ենթադրում է հավանություն, և պատասխանողն այդ կերպ ցույց է տվել, որ համաձայնել է վիրավորական մեկնաբանությունների բովանդակության հետ։

В Швейцарии вынесли приговор за лайк в Facebook
Житель Швейцарии впервые в истории страны приговорен к штрафу за "лайк" в социальной сети Facebook, передает Корреспондент.
Суд в Цюрихе вынес обвинительный приговор 45-летнему мужчине и обязал его выплатить штраф в размере 4 тысячи франков (4100 долларов США).
Отмечается, что в 2015 году осужденный швейцарец, имя которого не называется, поставил "лайк" к комментариям активистов, которые обвиняли главу ассоциации по защите животных Эрвина Кесслера в расизме и антисемитизме.
В ответ на это Кесслер подал в суд не только на авторов комментариев, но и на того, кто их "залайкал", объяснив это тем, что "лайк" продвигает публикацию и делает ее видимой для большего числа пользователей.
Судья также отметил, что "лайк" подразумевает одобрение, и ответчик таким образом продемонстрировал, что он согласен с содержанием оскорбительных комментариев.