Էրդողանը շարունակում է ընդլայնել իր իշխանությունը՝ հազարավոր մարդկանց ձերբակալության հաշվին
Պետության կողմից ղեկավարվող թուրքական Anadolu լրատվական գործակալությունը վերջերս հրատարակել է մի զեկույց, որում նշվում է, որ Ֆեթհուլլահ Գյուլենը, իբր, ծրագրել է գալ Թուրքիա՝ անձամբ գլխավորելու 2016 թ.-ի հուլիսի հեղաշրջման փորձը, սակայն այդպես էլ չի կարողացել դա անել՝ առողջական խնդիրների պատճառով: Զեկույցը հիմնված է Անկարայի գլխավոր դատախազից ստացված տեղեկատվության վրա, որն իբր վերջերս ստացել է Գյուլենի ահաբեկչական կազմակերպության կողմից օգտագործվող գաղտնազերծված ծածկագրերը, գրում է Hurriyet-ը:
Գաղտնազերծված նամակներից մեկում կազմակերպության անդամներից մեկն, ով ապրում է Աֆրիկայում, մեջբերել է Գյուլենին. «Եթե իմ առողջությունն ինձ թույլ տա, ես ևս կարող եմ մասնակցել (հեղաշրջման փորձին-խմբ.), բայց  Թուրքիա թռչելն ինքնաթիռով 10 ժամ կտևի, ինչն իմ առողջությունը թույլ չի տա»:
Իհարկե, Անկարայի գլխավոր դատախազի ձեռքբերած այդ տեղեկատվությունը ոչինչ չի նշանակում, սակայն այն ցույց է տալիս, թե ինչպես է կառավարությունը հետևողականորեն աշխատում Գյուլենին վերադարձնելու ուղղությամբ, ինչպես նաև ձերբակալելու բոլոր նրանց, ովքեր կարող են դառնալ պոտենցիալ խոչընդոտ Էրդողանի կառավարության լիակատար ընդլայնման հարցում:
Հիշեցնենք, որ ռազմական հեղաշրջումից հետո, որն, ըստ շատ փորձագետների, բեմադրված էր հենց Էրդողանի կողմից, որպեսզի օրինականացներ իր հետագա գործողությունները, Թուրքիայում սկսեցին ամբաստանել Գյուլենի կազմակերպությանը՝ ռազմական հեղաշրջման մեջ: Դրանից հետո Թուրքիան ավելի հետևողականորեն սկսեց ԱՄՆ-ից պահանջել Գյուլենի արտահանձնումը, ինչպես նաև սկիզբ դրեց այն մարդկանց կալանավորմանն ու հետապնդմանը, ովքեր խանգարում էին Էրդողանին լիարժեք բռնապետություն հաստատել՝ դրանով իսկ վերացնելով որևէ այլախոհություն երկրում: Բոլոր այդ ձերբակալություններն իրականացվում են Գյուլենի հետ կապ ունենալու մեղադրանքի հիմա վրա:
Վերոնշյալի ամենավերջին օրինակը Թուրքիայում Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության վարչության պետի ձերբակալությունն էր 22 այլ փաստաբանների հետ միասին, որոնց մեղադրում էին Գյուլենի հետ ենթադրյալ կապերի մեջ: Amnesty International-ը կոչ է արել Թուրքիայի կառավարությանն անհապաղ ազատ արձակել Թաներ Քըլըչին մյուս 22 փաստաբանների հետ միասին, քանի որ նրանց դեմ չկան հստակ և համոզիչ ապացույցներ, հաղորդում է Liga.net-ը: Այս կապակցությամբ, հետաքրքիր է նշել, որ ավելի վաղ Amnesty International-ը քննադատել էր թուրքական կառավարությանն, նշելով, որ նրա քայլերի թիրախը չի սահմանափակվում միայն հեղաշրջման կասկածյալներով և ուղղված է Էրդողանի հակառակորդների դեմ:
Իհարկե, սա միայն մեկ օրինակ է, բայց կան հազարավոր նմանատիպ օրինակներ: Ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո ավելի քան 40 000 մարդ ձերբակալվել է և ավելի քան 120 000 մարդ հեռացվել է պետական ​​համակարգից արտակարգ դրություն պայմաններում: Այսպիսով, Էրդողանը փորձում է ազատվել «գլխացավանքից» և երկրում  դառնալ իսկական «սուլթան», ով վերահսկում է ամեն ինչ և ունի բացարձակ իշխանություն:

Эрдоган продолжает расширять свою власть за счет арестов тысяч людей
Турецкое агентство Anadolu, управляемое государством, недавно опубликовало отчет, в котором утверждалось, что Фетхуллах Гюлен планировал приехать в Турцию, чтобы возглавить попытку переворота в июле 2016 года, но не смог этого сделать из-за проблем со здоровьем. Доклад подготовлен на основе информации, полученной Генпрокуратурой Анкары, которая, согласно источнику, недавно получила расшифрованные письма, используемые членами террористической организации Фетхуллаха Гюлена, сообщает Hurriyet.
В одном из полученных расшифрованных писем один из членов организации, проживающий в Африке, процитировал Гюлена: "Если мое здоровье позволит мне, я также могу принять участие [в попытке переворота]. Но лететь в Турцию на самолете 10 часов, и мое здоровье не допустит этого".
Разумеется, информация, полученная Генпрокуратурой Анкары, ничего не доказывает, но показывает, насколько последовательно государство работает в направлении возвращения Гюлена и ареста всех тех, кто является или может стать потенциальным препятствием на пути полного расширения власти Эрдогана.
Вспомним, что после попытки военного переворота, который, по мнению многих экспертов, был инсценирован самим Эрдоганом - дабы узаконить его дальнейшие действия, Эрдоган начал обвинять Гюлена в организации попытки военного переворота. После этого Турция более последовательно начала требовать экстрадиции Гюлена из США, а также начала аресты и преследования людей, которые препятствуют Эрдогану установить полную диктатуру, тем самым исключая любое диссидентство в стране. Все эти аресты проводятся на основе обвинений в связях с Гюленом.
Новейшим примером этого является арест главы отделения международной неправительственной организации Amnesty International в Турции вместе с 22 другими адвокатами по поводу предполагаемых связей с движением Гюлена. Amnesty International уже призвала турецкое правительство немедленно освободить Танера Кылыча вместе с другими 22 адвокатами, поскольку нет достоверных и убедительных доказательств, сообщает Liga.net. В этой связи интересно отметить, что ранее Amnesty International критиковала действия турецкого правительства, заявив, что оно вышло за пределы подозреваемых в перевороте и нацелилось на противников Эрдогана.
Конечно, это только один пример, но таких - тысячи. После неудавшейся попытки военного переворота более 40 000 человек были арестованы и более 120 000 человек были отстранены от государственного сектора в условиях чрезвычайного положения. Таким образом Эрдоган пытается избавиться от "головных болей" в стране и стать настоящим "султаном", который контролирует все и обладает неограниченной властью.