Էրդողանը շարունակում է ընդլայնել իր իշխանությունը՝ հազարավոր մարդկանց ձերբակալության հաշվին
Պետության կողմից ղեկավարվող թուրքական Anadolu լրատվական գործակալությունը վերջերս հրատարակել է մի զեկույց, որում նշվում է, որ Ֆեթհուլլահ Գյուլենը, իբր, ծրագրել է գալ Թուրքիա՝ անձամբ գլխավորելու 2016 թ.-ի հուլիսի հեղաշրջման փորձը, սակայն այդպես էլ չի կարողացել դա անել՝ առողջական խնդիրների պատճառով: Զեկույցը հիմնված է Անկարայի գլխավոր դատախազից ստացված տեղեկատվության վրա, որն իբր վերջերս ստացել է Գյուլենի ահաբեկչական կազմակերպության կողմից օգտագործվող գաղտնազերծված ծածկագրերը, գրում է Hurriyet-ը:
Գաղտնազերծված նամակներից մեկում կազմակերպության անդամներից մեկն, ով ապրում է Աֆրիկայում, մեջբերել է Գյուլենին. «Եթե իմ առողջությունն ինձ թույլ տա, ես ևս կարող եմ մասնակցել (հեղաշրջման փորձին-խմբ.), բայց  Թուրքիա թռչելն ինքնաթիռով 10 ժամ կտևի, ինչն իմ առողջությունը թույլ չի տա»:
Իհարկե, Անկարայի գլխավոր դատախազի ձեռքբերած այդ տեղեկատվությունը ոչինչ չի նշանակում, սակայն այն ցույց է տալիս, թե ինչպես է կառավարությունը հետևողականորեն աշխատում Գյուլենին վերադարձնելու ուղղությամբ, ինչպես նաև ձերբակալելու բոլոր նրանց, ովքեր կարող են դառնալ պոտենցիալ խոչընդոտ Էրդողանի կառավարության լիակատար ընդլայնման հարցում:
Հիշեցնենք, որ ռազմական հեղաշրջումից հետո, որն, ըստ շատ փորձագետների, բեմադրված էր հենց Էրդողանի կողմից, որպեսզի օրինականացներ իր հետագա գործողությունները, Թուրքիայում սկսեցին ամբաստանել Գյուլենի կազմակերպությանը՝ ռազմական հեղաշրջման մեջ: Դրանից հետո Թուրքիան ավելի հետևողականորեն սկսեց ԱՄՆ-ից պահանջել Գյուլենի արտահանձնումը, ինչպես նաև սկիզբ դրեց այն մարդկանց կալանավորմանն ու հետապնդմանը, ովքեր խանգարում էին Էրդողանին լիարժեք բռնապետություն հաստատել՝ դրանով իսկ վերացնելով որևէ այլախոհություն երկրում: Բոլոր այդ ձերբակալություններն իրականացվում են Գյուլենի հետ կապ ունենալու մեղադրանքի հիմա վրա:
Վերոնշյալի ամենավերջին օրինակը Թուրքիայում Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության վարչության պետի ձերբակալությունն էր 22 այլ փաստաբանների հետ միասին, որոնց մեղադրում էին Գյուլենի հետ ենթադրյալ կապերի մեջ: Amnesty International-ը կոչ է արել Թուրքիայի կառավարությանն անհապաղ ազատ արձակել Թաներ Քըլըչին մյուս 22 փաստաբանների հետ միասին, քանի որ նրանց դեմ չկան հստակ և համոզիչ ապացույցներ, հաղորդում է Liga.net-ը: Այս կապակցությամբ, հետաքրքիր է նշել, որ ավելի վաղ Amnesty International-ը քննադատել էր թուրքական կառավարությանն, նշելով, որ նրա քայլերի թիրախը չի սահմանափակվում միայն հեղաշրջման կասկածյալներով և ուղղված է Էրդողանի հակառակորդների դեմ:
Իհարկե, սա միայն մեկ օրինակ է, բայց կան հազարավոր նմանատիպ օրինակներ: Ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո ավելի քան 40 000 մարդ ձերբակալվել է և ավելի քան 120 000 մարդ հեռացվել է պետական ​​համակարգից արտակարգ դրություն պայմաններում: Այսպիսով, Էրդողանը փորձում է ազատվել «գլխացավանքից» և երկրում  դառնալ իսկական «սուլթան», ով վերահսկում է ամեն ինչ և ունի բացարձակ իշխանություն:

Erdogan Continues Expansion of His Power at the Expense of Arrests of Thousands of People
Recently state-run Anadolu Agency in Turkey published a report claiming that Fethullah Gülen was planning to come to Turkey himself to lead the July 2016 coup attempt, but could not do so due to health problems. The report was prepared based on the information received by Ankara’s Chief Prosecutor’s Office, which, according to the source reached newly decoded emails used by members of FETÖ (Fethullahist Terrorist Organization), Hurriyet informs.
In one of the decoded emails reached, one of the members of the organization residing in Africa quoted Gülen as saying: "If my health lets me, I could also take part [in the coup attempt]. But it takes 10 hours to go to Turkey by plane and my heath may not allow it."
Surely, the information received by Ankara’s Chief Prosecutor’s Office does not prove anything, but it shows how consistent the state works in the direction of getting Gulen back and arresting all those, who are or can become potential obstacles on the way of the full expansion of Erdogan’s powers.
Let’s remember that after the military coup attempt, which some claim was staged by Erdogan himself to legitimize his further actions, Erdogan started blaming Gulen for organizing it. After that, the country more consistently began to demand Gulen from the US, as well as started arrests and prosecutions of people, who are hindering Erdogan to establish full dictatorship, thus excluding any dissidence in the country. And all these arrests are being carried out with the accusations of having links with Gulen.
The newest example of this is the arrest of the chairman of Amnesty International Turkey in the western city of Izmir along with 22 other lawyers over alleged links to the Gulen movement. Amnesty International has already called the Turkish Government to immediately release Taner Kilic along with the other 22 lawyers, and drop all charges against them, as there is no "credible and admissible evidence of their involvement in internationally recognized crimes," Al Jazeera informs. In this regard it is interesting to note that Amnesty International has previously criticized the actions of the Turkish Government, saying it has extended beyond the coup suspects and targeted opponents of Erdogan.
Of course, this is only one example, but there are thousands of them. Since the failed military coup attempt, over 40,000 people have been arrested and more than 120,000 others suspended from the public sector under a state of emergency. In this way Erdogan is trying to get rid of the headaches in the country and become a real "sultan", who controls everything and who has unlimited power.