Yandex-ի տնօրենի հայ լինելու պատճառով Ադրբեջանը կխզի կապերը ընկերության և Uber-ի հետ
Ադրբեջանը կխզի կապերը Yandex և Uber ընկերությունների հետ, այս մասին հայտնել է Բաքվի տրանսպորտային գործակալության մամուլի քարտուղար Մայիս Ագաևը:
Ինչպես փոխանցում է Maydan TV-ն՝ հղում կատարելով Sputnik Azerbaijan-ին, պատճառը Yandex-ի տնօրեն Տիգրան Հուդավերդյանի՝ հայ լինելն է:
Ագաևի խոսքով՝ Ադրբեջանի բոլոր քաղաքացիների համար առաջնահերթությունը պետք է լինեն երկրի քաղաքական շահերը:
«Ահա թե ինչու, եթե Yandex Taxi-ն և Uber-ը գլխավորի Հայաստանի քաղաքացին կամ հայկական ծագումով որևէ մեկը, ապա Ադրբեջանցի վարորդներին կհանձնարարվի չհամագործակցել նոր ընկերության հետ: Ինչեպս նաև այդ ընկերությունը կդադարի «տարբերանշաններ» տրամադրել վարորդներին, որոնք ավելի վաղ հնարավորություն են տվել աշխատել այդ ընկերությունների հետ», - ասել է Ագաևը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է «Yandex Taxi» ընկերության գլխավոր տնօրեն Տիգրան Հուդավերդյանը՝ Yandex Taxi-ն և Uber-ը որոշել են միավորել իրենց ծառայությունները Վրաստանում, Հայաստանում, Ադրբեջանում, Ղազախստանում, Ռուսաստանում, ինչպես նաև Բելառուսում:

Azerbaijan to Stop Cooperation with Yandex.Taxi and Uber because of Tigran Khudaverdiyan's Armenian origin
VentureBeat
Azerbaijan will not cooperate with NewCo, a company formed as the result of a merger of Yandex.Taxi and Uber, spokesman of Baku Transport Agency Mayis Agiyev told Sputnik Azerbaijan, Maydan TV reports.
The reason behind the refusal is the fact that the new company’s CEO, Tigran Khudaverdiyan, is of Armenian origin.
According to Agiyev, the primary concern of all Azerbaijani citizens and organizations is to consider what is in the political interest of Azerbaijan and what is not.
''For this reason, after the unification of Yandex Taxi and Uber companies, if this structure is to be headed by an Armenian citizen or a person of Armenian origin, the taxi drivers of Baku will be called on to cease communication with this company. Also, the issuance of special signs for taxis will be suspended for those [taxis] working with the newly established company", Agiyev was quoted by media as saying.
Yandex and Uber will combine their ride-sharing businesses in Georgia, Armenia, Azerbaijan, Kazakhstan, Russia and Belarus.