Թուրքիայում գտնվող հայկական վանքը հանձնվել է գյուղի մուսուլման բնակիչներին
Թուրքական Aktifhaber կայքի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի տարածքում գտնվող Սուրբ Տրդատ վանական համալիրը սեփականաշնորհվել է Թորթան գյուղի 16 բնակիչների անուններով, փոխանցում է news.am գործակալությունը:
Թուրքիայի հայկական միություններից մեկի նախագահ Ազիզ Դաղջըն հայտարարել է, թե անթույլատրելի է, որ եկեղեցին հանձնվել է բնակիչներին։ «2005 թվականից եկեղեցին որպես պատմամշակույթային շինություն է որակվել, որից հետո այն մշտապես ենթարկվել է գանձագողերի հարձակումներին։ Այդ հարձակումների դեմն առնելու համար վանական համալիրը 2017-ի մայիսի 23-ին գրանցել էին գյուղի 3 բնակչի անունով, սակայն նրանց մահից հետո եկեղեցին հանձնել են 16 բնակչի։ Այսինքն, եթե հիմա հայ համայնքը ցանկանա պատարագ կամ այլ արարողություն իրականացնել, պետք է գյուղի այդ 16 բնակչից թույլտվություն ստանա»,-ասել է Ազիզ Դաղջըն՝ շեշտելով, որ սրանով պետությունը խախտում է ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ու կրոնի հետ կապված Լոզանի պայմանագրի դրույթները։
Ազիզ Դաղջըն նշել է, թե կանգ չի առնելու և այս հարցով դատական հայց է ներկայացնելու պետության և գյուղի բնակիչների դեմ։

Армянский монастырь в Турции отдали местным мусульманам
Армянский монастырь Св. Трдата в провинции Ерзнка, ныне в Турции, приватизировали на имя 16 жителей села.
Как передаёт турецкий сайт Aktifhaber, в связи с этим руководитель одного из армянских союзов Турции Азиз Дагджы заявил, что подобное недопустимо, передает news.am.
«С 2005 года церковь была признана историко-культурной ценностью, после чего её постоянно тревожили кладоискатели. Чтобы положить этому конец, 23 мая 2017 г монастырь зарегистрировали на имя 3 жителей села, но после их смерти передали на имя 16 человек. То есть если сейчас армянская община захочет провести та литургию или другое действие, нужно будет получать разрешение от всех этих людей», -заявил Дагджы, подчеркнув, что этим государство нарушает Лозаннский договор по правам национальных и религиозных меньшинств.
Азиз Дагджы не собирается останавливаться и подаст иск против государства и жителей села.
Отметим, в монастырских церквях находились мощи 9 святых. Среди них мощи царя Трдата и Григория Просветителя.