Էրդողանի կուսակցությունն ավելի բռնատիրական է դառնում. Օրհան Փամուկ
Անցյալ տարվա հեղաշրջման փորձից հետո Էրդողանի կուսակցությունն ավելի ու ավելի բռնատիրական է դառնում: CNN-ին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է թուրք գրող, Նոբելյան մրցանակակիր Օրհան Փամուկը:
Նրա կարծիքով՝ թուրքական ընդդիմությունը պետք է ավելի մեծ ջանքեր գործադրի, քանի որ Թուրքիայի բնակչության 49%-ը «ոչ» է ասում Էրդողանին:
Փամուկը նշել է, որ Թուրքիայի խնդիրը լիբերալների պակասը չէ. թուրքերը լիբերալ գաղափարներ ունեն: «Թուրքիայում լարված պայքար և բևեռացում կա»,- նշել է գրողը:
Պատասխանելով հարցին, արդյո՞ք վերջին ճնշումների ֆոնին անհանգստանում է իր ապագայի համար, Փամուկը նշել է. «Ես անհանգստանում եմ բոլորի համար, բայց սա անձնական գործ չէ: Թուրքիայում ավելի ու ավելի է փոքրանում տարածությունը խոսքի ազատության համար, բայց ես լավատեսորեն եմ տրամադրված: Էրդողանի կուսակցության օգտին տրվող ձայների թիվը կրճատվում է, և ընդդիմությունը կարող է դիմադրել»:

Партия Эрдогана становится все более авторитарной: Орхан Памук
Партия Эрдогана становится все более авторитарной после попытки госпереворота в прошлом году. Об этом заявил в интервью телекомпании CNN турецкий писатель, лауреат Нобелевской премии Орхан Памук.
По его словам, турецкая оппозиция должна предпринимать больше усилий, так как 49% населения Турции говорит "нет" Эрдогану.
Памук отметил, что у турок есть либеральные идеи, и проблема Турции не в нехватке либералов. "В Турции существует напряженная борьба и поляризация", - отметил писатель.
Отвечая на вопрос, беспокоится ли он о своем будущем в свете последних притеснений в Турции, Памук заявил: "Я беспокоюсь обо всех, но это не личное дело. В Турции все меньше пространства для свободы слова, однако я настроен оптимистично. Голоса в пользу партии Эрдогана уменьшаются, и оппозиция может сопротивляться".