Բարսելոնա - Մադրիդ. հանրաքվեի շեմին
Իսպանիայի գլխավոր դատախազ Խոսե Մանուել Մազան հայտարարել է, որ հնարավոր է համարում անկախության մասին հանրաքվե անցկացնելու մտադրության պատճառով Կատալոնիայի նախագահ Կարլես Պուչդեմոնի ձերբակալությունը: Նրա խոսքով, «նման որոշում կարող է կայացվել, սակայն տվյալ պահին դրա կարիքը չկա», հայտնում է RFI-ը:
Կատալոնիայի անկախության մասին հանրաքվեն նախատեսվում է անցկացնել հոկտեմբերի 1-ին՝ չնայած Իսպանիայի վարչապետի ուղղակի արգելքին և Սահմանադրական դատարանի կողմից այն ոչ օրինական ճանաչելուն: Իսպանական իշխանությունների գործողությունները բողոքի ալիք են բարձրացրել Կատալոնիայում, քանի որ հանրաքվեի ացկացմանը կողմ է կատալոնացիների մոտ 80%-ը:  Միևնույն ժամանակ, ըստ նախնական հարցումների, տեղի բնակիչների միայն 41%-ն է կողմ Իսպանիայից առանձնանալուն, իսկ 49%-ը դեմ է: Բարսելոնայի քաղաքապետ Ադա Կոլաուն արդեն իսկ կոչ է արել կատալոնացիներին դուրս գալ փողոցներ և պայքարել սեփական իրավուքների համար: Անկախությանը «կողմ» և «դեմ» հանդես եկողների զանգվածային ցույցերն արդեն դուրս են գալիս ինքնավարության սահմաններից:
Այս ֆոնին Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը հանդես է եկել կտրուկ հայտարարությամբ: «Ուզում եմ ասել հանգիստ և հստակ. ոչ մի հանրաքվե տեղի չի ունենա», - ասել է նա, գրում է BBC-ն
Նշենք, որ Իսպանիայի կազմից դուրս գալու դեպքում Կատալոնիան խնդիրներ կունենա ոչ միայն Մադրիդի հետ, այլ նաև ԵՄ-ի: Բրյուսելում հայտնել են, որ եթե կատալոնացիները հոկտմբերի 1-ին «կողմ» քվեարկեն Իսպանիայից անկախանալուն, նրանք ստիպված կլինեն դուրս գալ Եվրամիության կազմից ևս:
Սկսած 2004 թվականից Եվրամիությունում գործում է այսպես կոչված Բարոզոի դոկտրինը, որը ենթադրում է, որ ԵՄ անդամ հանդիսացող որևէ երկրից առանձնանալու արդյունքում ձևավորված ցանկացած նոր պետություն չի կարող մեխանիկորեն դառնալ ԵՄ անդամ: Եվրահանձնաժողովի նախկին նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզոն այն ժամանակ նման նախաձեռնությամբ հանդես էր գալիս ԵՄ մի շարք շրջաններում «անջատողականներին» լռեցնելու համար, որոնցից էին, օրինակ, բելգիական Ֆլանդրիան, Հյուսիսային Իռլանդիան, Բասկերի երկիրն Իսպանիայում և Ֆրանսիայում, Շոտլանդիան, ինչպես նաև Կատալոնիան:
Այսօր Եվրահանձնաժողովում այդ դոկտրինը կրկնում են գրեթե ամեն օր: Եվ եթե նույնիսկ Կատալոնիան անկախանալուց հետո որոշի դիմել ԵՄ անդամ դառնալու համար, Իսպանիան դրան միանշանակ կխանգարի՝ կիրառելով վետո: Իսկ ԵՄ անդամ դառնալու համար, ինչպես հայտնի է, անհրաժեշտ է բոլոր անդամ պետությունների համաձայնությունը: Ինչևէ, Կատալոնիայի իշխանությունները համոզված են, որ Պիրենեյան թերակղզու հյուսիսում բնակվող 7,5 միլիոն կատալոնացիները հանրաքվեի արդյունքում կկարողանան դուրս գալ Իսպանիայի կազմից՝ միևնույն ժամանակ մնալով ԵՄ քաղաքացի:
Կատալոնիայի հանրաքվեին չեն միջամտում ԱՄՆ-ն և ՌԴ-ն: Երկու երկրներն էլ արդեն իսկ հայտարարել են, որ Կատալոնիայի անկախության մասին հնարավոր հանրաքվեն Իսպանիայի ներքին գործն է, և իրենք չեն պատրաստվում միջամտել դրան:
Ինչպես հայտնի է, Կատալոնիան առաջին տարին չէ, որ փորձում է առանձնանալ Իսպանիայից: 2006 թվականին Կատալոնիայի և Իսպանիայի իշխանությունները ստորագրեցին պայմանագիր, որն էական վարչական և ֆինանսական անկախություն էր տալիս շրջանին: Սակայն 2010 թվականին Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը չեղյալ հայտարարեց այդ պայմանագրի որոշ կետեր՝ դրանով իսկ առաջացնելով կատալոնացիների դժգոհությունը:
Անկախության մասին ոչ պաշտոնական հանրաքվեներ արդեն իսկ անց են կացվել 2009 և 2011 թվականներին: Իսկ 2014 թվականի հանրաքվեի փորձը կասեցվեց Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանի կողմից: Փոխարենը Կատալոնիայում անցկացվեն «քաղաքացիական հարցում», որի ընթացքում քվեարկողների մոտ 81%-ը կողմ արտահայտվեցին Իսպանիայից առանձնանալուն:   Ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 6-ին Կատալոնիայի խորհրդարանն ընդունեց անցումային շրջանի մասին օրենք, որը, անկախության կողմնակիցների կարծիքով, պետք է իրավական հիմք ստեղծեր Իսպանիայից առանձնանալու համար: Հենց այդ ժամանակ էլ Կատալոնիայի վարչապետն ստորագրեց հանրաքվեի անցկացման մասին օրենքը՝ հայտարարելով, որ նոր հանրաքվե անցկացնելու մասին որոշումը կայացվել է միակողմանի Մադրիդի հետ համաձայնության գալու անհաջող փորձերից հետո: Անմիջապես հաջորդ օրն Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը կասեցրեց հանրաքվեի նախապատրաստական աշխատանքները:
Անկախության կողմնակիցները պնդում են, որ Մադրիդը բավարար հարգանք չի դրսևորում կատալոնացիների լեզվի և մշակույթի նկատմամբ: Սկսած XV դարից՝ Կատալոնիան հանդիսանում է Իսպանիայի կարևոր մաս, սակայն անկախության կողմնակիցները կարծում են, որ շրջանը մշտապես տուժում է այն «ավելի իսպանական» դարձնելու Մադրիդի փորձերից: Բացի այդ, նրանց խոսքով, Կատալոնիան պետական բյուջե վճարում է ավելի շատ գումար, քան ստանում է շրջանի զարգացման համար:
Ինչևէ, անհերքելի փաստ է, որ կատալոնացիները չեն պատրաստվում հետ կանգնել հանրաքվե անցկացելու իրենց որոշումից: Հանրաքվեի դրական արդյունքների դեպքում Կատալոնիայի իշխանությունները խոստանում են անմիջապես սկսել Իսպանիայի կազմից դուրս գալու գործընթացը, նույնիսկ եթե դա լինի միակողմանի:  Անկախ այդ հանրաքվեի արդյունքներից՝ Մադրիդի ներկայիս դիրքորոշումն ու կոշտ քաղաքականությունն ավելի են սրում անկախության ձգտող շրջանի հետ առանց այն էլ լարված հարաբերությունները:

Catalonia – Madrid: On the Eve of the Referendum
Attorney General of Spain Jose Manuel Maza said he is considering the possibility of arresting the President of Catalonia Carles Puigdemont because of the intention to hold a referendum on the independence of the region. He said, that "such a decision can be made, but at the moment it is not necessary," RFI reports.
The referendum on the independence of Catalonia will be held on October 1, despite a direct prohibition of the Prime Minister of Spain and the ruling of the Constitutional Court on its illegality. These actions of Madrid caused a wave of protest in the region, as up to 80% of Catalans are for holding the referendum. At the same time, according to the preliminary estimations, only 41% of local residents advocate for secession from the country, 49% are against it. The mayor of Barcelona, Ada Colau, has already called on the Catalans to come out to the streets and fight for their rights, mass demonstrations of supporters and opponents of independence have already come out of the borders of the region.
On this background, Spanish Prime Minister Mariano Rajoy made a sharp statement, BBC reports. "I want to say calmly and firmly: there will be no referendum, it will not take place," he noted.
It should be mentioned that in case of leaving Spain, Catalonia will face problems not only with Madrid, but also with the EU. It has already been announced in Brussels that if the Catalans vote for the secession from Spain, they will have to leave also the European Union.
Since 2004, in the European Union the so-called "Barroso Doctrine" works: the rule suggests, that any new country formed as a result of separation from another EU member state, cannot automatically join the European Union.
Today the European Commission repeats this doctrine almost daily. And even if Catalonia decides to become an EU member after independence, Spain will definitely hinder it, using the right to veto. And, as it is known, the consent of all Member States is necessary for becoming a member of the EU. Nevertheless, the Catalan government is confident that as a result of the referendum, 7,5 million Catalans living in the north-east of the Iberian Peninsula will be able to get out from the federal state of Spain and at the same time retain the citizenship of the European Union.
Earlier, Russia announced that the possible referendum on Catalonia's independence is Spain's internal affair, and they will not interfere in it. Such announcement was made also by the US. But now the US President Donald Trump said that the United States opposes an independence drive in the Spanish region of Catalonia, telling that such a secession would be "foolish."  "I think Spain is a great country, and it should remain united," Trump said during a news conference with the visiting Spanish Prime Minister Mariano Rajoy, "The Washington Post" reports.
It should be noted, that it is not the first time that the region is trying to separate from Spain. In 2006, the authorities of Spain and Catalonia signed an agreement that provided the region with significant administrative and financial independence, but in 2010 the Constitutional Court of Spain overturned some of the provisions of this document, causing strong dissatisfaction with the Catalans. Informal referendums on independence were already held in 2009 and 2011. In 2014, the plebiscite attempt was blocked by the Constitutional Court of Spain, so instead of it, a "civil poll" was held in Catalonia: almost 81% voted in favor of secession from Spain.
On September 6 of this year, the Catalan Parliament adopted a law on the transitional period, which, according to the supporters of the region's sovereignty, would help to create a legal basis for the withdrawal of the region from Spain. Then the head of the government of Catalonia signed a law on holding a referendum, saying that the decision to hold a new referendum was unilaterally taken after unsuccessful attempts to agree on the organization of voting with the central government in Madrid. The next day, the preparation of the referendum was suspended by the Constitutional Court of Spain.
According to the supporters of the referendum, Madrid does not sufficiently respect its language and culture. Since the XV century Catalonia has been an important part of Spain, but supporters of independence argue that the region periodically suffers from Madrid's attempts to make it "more Spanish." In addition, Catalonia pays to the state budget more than it receives for the development of the region.
However, it is an undeniable fact that the Catalans are not going to withdraw their decision to hold a referendum. In the case of positive results of the referendum, the Catalan authorities promise to immediately begin the process of withdrawal from Spain, even if it is unilateral. And regardless of the outcome of this referendum, Madrid's current stance and tough policy further aggravate the strained relations with the region that seeks independence.