Կատալոնիայի հանրաքվեի արդյունքներն ու դասերը
Հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայի բնակչությունը հերթական անգամ բարձրաձայնեց Իսպանիայից անկախանալու իր ցանկության մասին՝ մասնակցելով անկախացման հանրաքվեին:
Չնայած հանրաքվեն տապալելու Մադրիդի բոլոր ջանքերին՝ Սահմանադրական դատարանի արգելքին, ոստիկանության կողմից ուժի կիրառմանը, հանրաքվեին մասնակցեց կատալոնացիների կեսեցի ավելին, և քվեարկածների 90 տոկոսը «ԱՅՈ» ասաց անկախությանը:
Կատալոնիայի անկախության համար այս պայքարը միաժամանակ մի քանի կարևոր բաղադրիչներ ունի:
Ազգային. կատալոնացիներն իրենց էթնիկությամբ տարբերվում են իսպանացիներից և պայքարում են իրենց լեզուն ու ինքնությունը պահպանելու համար, իսկ Մադրիդի քաղաքականությունն իրենց շրջանում դիտարկում են որպես «Կատալոնիան ավելի իսպանական» դարձնելու ձգտում: Ուստի այս պայքարը, առաջին հերթին, հենց ինքնության պահպանման պայքար է:
Ֆինանսական. Կատալոնիան Իսպանիայի տնտեսապես ամենազարգացած շրջաններից մեկն է և ունի ամենամեծ տուրիստական հոսքերը: Տնտասական հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այսօրվա դրությամբ Կատալոնիան ավելի մեծ ներդրում է կատարում Իսպանիայի բյուջե, քան ստանում է այդ բյուջեից: Դա հատկապես զգալի է դարձել Իսպանիայի տնտեսական ճգնաժամից հետո: Օրինակ՝ 2015թ.-ին Կատալոնիային հատկացվել է պետական բյուջեի միայն 9,5%-ը՝ 2003թ.-ի 16%-ի դիմաց:
Քաղաքական. Մադրիդի և Բարսելոնայի միջև երկարատև բանակցություններից հետո 2006թ.-ին հաջողվել էր պայմանագիր կնքել, որով կատալոնական ինքնավարությունը զգալիորեն ընդլայնվել էր՝ Բարսելոնան ստացել էր ֆինանսական, վարչական համեմատաբար զգալի ինքնուրույնություն, և կատալոնացիները ճանաչվել էին, որպես «ազգ», սակայն 2010թ. Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ պայմանագրի որոշ կետեր չեղարկվեցին, ինչը նպաստեց անկախացման այս ալիքի աճին:
Այսօր Մադրիդի որդեգրած կոշտ դիրքորոշումն էլ ավելի է թեժացնում կրքերը: Նախքան հանրաքվեի անցկացումը սոց. հարցումները ցույց էին տալիս, որ բնակչության միայն 41%-ն է կողմ անկախությանը, իսկ 49%-ը՝ դեմ: Սակայն Մադրիդի մոտեցումն ու հանրաքվեի նախօրեին ձեռնարկված քայլերը (հանրաքվեի անցկացման խոչընդոտում, Մադրիդից ոստիկանական ուժերի գործուղում, հանրաքվեի կազմակերպիչների ձերբակալություններ և այլն) փոփոխություններ մտցրին հանրային տրամադրությունների մեջ: Բացի այդ, նախորդ խորհրդարանական ընտրություններում 40% քվե ունեցող իսպանամետ քաղաքական ուժերը բոյկոտեցին հանրաքվեն՝ էլ ավելի մեծացնելով «ԱՅՈ»-ի շանսերը: Արդյունքում, հանրաքվեին մասնակցեց ձայնի իրավունք ունեցողների կեսից ավելի և 90%-ն արտահայտվեց անկախացման օգտին:
Հանրաքվեի նախօրեին և դրա ընթացքում ոստիկանության գործողություններն անհետևանք մնալ չեն կարող, հանրաքվեի մասնակիցների թվում կա 700-ից ավել վիրավոր: ԵՄ-ն ստիպված է լինելու արձագանքել և քննադատել ժողովրդավարական ուղով իրենց կամքն արտահայտելու ցանկությանն ի պատասխան նման բռնության կիրառումը: Դա չի նշանակում, որ ԵՄ-ն կաջակցի Կատալոնիայի անկախացմանը: Խուսափելով դոմինոյի էֆֆեկտից և Մադրիդի հետ լրացուցիչ խնդիրներից՝ Բրյուսելը ձգտելու է հնարավորինս զերծ մնալ այս խնդրին միջամտելուց, ավելին՝ անուղղակի կերպով մշտապես փորձելու է կանխել անջատողականության տարածումը (ԵՄ որդեգրած քաղաքականությամբ ԵՄ անդամ երկրներից անջատվող միավորները դուրս են գալիս նաև ԵՄ կազմից): Սակայն, բռնության կիրառումը չքննադատելը կնշանակի սեփական սկզբունքների և արժեքների դրժում:
Այժմ Կատալոնիայի խորհրդարանը պետք է որոշում կայացնի անկախություն հայտարարելու մասին: Սակայն, երկու կողմերն էլ, չնայած վճռական հռետորաբանությանն ու փոխադարձ մեղադրանքներին, դիտարկում են բանակցելու հնարավորությունը: Իսպանիայի վարչապետ Մ. Ռախոյը հայտարարել է, որ «դուռը բաց է թողնում» և պատրաստ է բանակցել, բայց միայն օրենքի շրջանակներում: Կատալոնիայի նախագահ Կ.Պուչդեմոնը, իր հերթին, հայտարարել է, որ «անկախության միասնական հայտարարությունը սեղանին չէ» և ինքը պատրաստ է բանակցել: Տրամաբանորեն հաջորդ քայլը լինելու են բանակցությունները, բայց Մադրիդի կողմից կիրառած բռնությունը և դրա հետևանքով հանրային տրամադրությունների սրումը զգալիորեն մեծացրել են փոխզիջման հարցում Բարսելոնայի նշաձողը:
Կատալոնիայի հանրաքվեն որոշակի դասեր է պարունակում նաև ինքնորոշման հարցին առնչվող այլ հիմնախնդիրների համար:
Մադրիդի կողմից բռնության կիրառումն ու դրա հետևանքով հանրային տրամադրությունների փոփոխությունը հերթական անգամ ցույց տվեցին, որ նման խնդիրները պետք է կարգավորվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ երկխոսության միջոցով:
Բացի այդ, միջազգային հանրության ուշադրությունը կրկին սևեռվեց ինքնորոշման հիմնախնդրի վրա: Կատալոնիայի օրինակը ցույց է տալիս, որ ինքնորոշման և ինքնության պահպանման հարցը մշտապես արդիական և կարևոր է: Եթե նույնիսկ Իսպանիայի պես ժողովրդավարական, ԵՄ անդամ երկրում ազգային «Ես»-ի պահպանման համար անկախացման հարց է բարձրացվում, բնական է, որ այդ հարցն առավել քան տեղին և արդիական է զարգացող երկրներում, առավել ևս այն դեպքերում, երբ ինքնորոշումը նաև անվտանգության հարց է:

Уроки каталонского референдума
1-го октября население Каталонии, приняв участие в референдуме, в очередной раз провозгласило свое желание – стать независимыми от Испании. Несмотря на все усилия Мадрида провалить референдум, на запрет, наложенный Конституционным судом, на применение силы со стороны полиции, на референдуме участвовали более половины каталонцев, и 90 процентов проголосовавших сказали "Да" независимости.
Для независимости Каталонии эта борьба одновременно имеет несколько важных составляющих.
Национальная: каталонцы этнически отличаются от испанцев и борются за сохранение своего языка и самобытности, а политика Мадрида по отношению к ним рассматривается как стремление сделать "Каталонию более испанской". Следовательно, эта борьба в первую очередь является борьбой за сохранение самобытности – идентичности.
Финансовая: Каталония является одной из самых экономически развитых районов Испании, туда направлен самый большой поток туристов страны. Экономические расчеты показывают, что на сегодня Каталония вносит больший вклад в бюджет Испании, чем получает обратно. Это особенно стало чувствоваться после экономического кризиса в Испании. Например, в 2015-ом Каталонии досталось лишь 9.5% госбюджета - против 16% в 2003-м году.
Политическая: после длительных переговоров между Мадридом и Барселоной, в 2006-ом, удалось подписать договор, согласно которому каталонская автономия получила возможность на существенное расширение – Барселона получила относительно широкую финансовую, административную самостоятельность. Кроме того, каталонцы были признаны "нацией". Однако в 2010-ом, по решению Конституционного суда, некоторые пункты договора были исключены, что способствовало возникновению новой волны независимости.
Сегодня жесткая позиция Мадрида более накаляет страсти. Перед проведением референдума соцопросы показывали, что лишь 41% населения был за независимость, а 49% – против. Однако подходы Мадрида и шаги, предпринятые накануне референдума (препятствие проведению референдума, командировка полицейских сил из Мадрида, аресты организаторов референдума и т.п.) внесли изменения в общественные настроения. Кроме того, происпанские политические силы, получившие на прошедших парламентских выборах 40% голосов, бойкотировали референдум, тем самым более увеличив шансы "Да". В результате, на референдуме участвовали более половины имеющих право голоса людей, и 90% из них высказалось за независимость.
Действия полицейских накануне референдума и в его ходе не могли остаться без последствий – среди участников референдума было более 700 раненых. ЕС будет вынужден отреагировать и высказать критику в отношеии подобного применения силы против желания выразить свою волю демократическим путем. Но это не означает, что ЕС поддержит независимость Каталонии. Избегая эффекта домино и дополнительных проблем с Мадридом, Брюссель будет стремиться по возможности оставаться в стороне от вмешательства в эту проблему. Более того, опосредованно ЕС постоянно будет пытаться воспрепятствовать распространению сепаратизма (согласно политике ЕС, отделившиеся от стран-членов единицы также выходят из состава ЕС). Однако отсутствие критики будет означать отрицание собственных принципов и ценностей.
Сейчас парламент Каталонии должен принять решение об объявлении независимости. Однако обе стороны, несмотря на решительную риторику и взаимные обвинения, рассматривают возможность переговоров. Премьер-министр Испании М. Рахой заявил, что "оставляет дверь открытой" и готов вести переговоры, но лишь в рамках законов. В свою очередь, президент Женералитета Каталонии К. Пучдемон заявил, что "всеобщее объявление независимости не лежит на столе" и он готов к переговорам. Следующим логическим шагом будут переговоры, но примененная со стороны Мадрида сила и, как следствие, обострение общественных настроений, существенно подняли планку уступок со стороны Барселоны.
Референдум в Каталонии содержит в себе определенные уроки и для других связанных с независмостью проблем.
Применение силы со стороны Мадрида и вследствие этого изменение общественных настроений в очередной раз показали, что подобные проблемы должны быть урегулированы исключительно мирным путем – путем диалога.
Кроме того, внимание международной общественности вновь было сконцентрировано на проблему самоопределения. Пример Каталонии показывает, что вопросы самоопределения и сохранения идентичности всегда актуальны и важны. Если даже в Испании – демократической стране, члене ЕС - для сохранения своего национального поднимается вопрос независимости, естественно, этот вопрос более чем к месту и актуален в развивающихся странах, особенно в тех случаях, когда вопрос самоопределения является также вопросом безопасности.