Կատալոնիայի հանրաքվեի արդյունքներն ու դասերը
Հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայի բնակչությունը հերթական անգամ բարձրաձայնեց Իսպանիայից անկախանալու իր ցանկության մասին՝ մասնակցելով անկախացման հանրաքվեին:
Չնայած հանրաքվեն տապալելու Մադրիդի բոլոր ջանքերին՝ Սահմանադրական դատարանի արգելքին, ոստիկանության կողմից ուժի կիրառմանը, հանրաքվեին մասնակցեց կատալոնացիների կեսեցի ավելին, և քվեարկածների 90 տոկոսը «ԱՅՈ» ասաց անկախությանը:
Կատալոնիայի անկախության համար այս պայքարը միաժամանակ մի քանի կարևոր բաղադրիչներ ունի:
Ազգային. կատալոնացիներն իրենց էթնիկությամբ տարբերվում են իսպանացիներից և պայքարում են իրենց լեզուն ու ինքնությունը պահպանելու համար, իսկ Մադրիդի քաղաքականությունն իրենց շրջանում դիտարկում են որպես «Կատալոնիան ավելի իսպանական» դարձնելու ձգտում: Ուստի այս պայքարը, առաջին հերթին, հենց ինքնության պահպանման պայքար է:
Ֆինանսական. Կատալոնիան Իսպանիայի տնտեսապես ամենազարգացած շրջաններից մեկն է և ունի ամենամեծ տուրիստական հոսքերը: Տնտասական հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այսօրվա դրությամբ Կատալոնիան ավելի մեծ ներդրում է կատարում Իսպանիայի բյուջե, քան ստանում է այդ բյուջեից: Դա հատկապես զգալի է դարձել Իսպանիայի տնտեսական ճգնաժամից հետո: Օրինակ՝ 2015թ.-ին Կատալոնիային հատկացվել է պետական բյուջեի միայն 9,5%-ը՝ 2003թ.-ի 16%-ի դիմաց:
Քաղաքական. Մադրիդի և Բարսելոնայի միջև երկարատև բանակցություններից հետո 2006թ.-ին հաջողվել էր պայմանագիր կնքել, որով կատալոնական ինքնավարությունը զգալիորեն ընդլայնվել էր՝ Բարսելոնան ստացել էր ֆինանսական, վարչական համեմատաբար զգալի ինքնուրույնություն, և կատալոնացիները ճանաչվել էին, որպես «ազգ», սակայն 2010թ. Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ պայմանագրի որոշ կետեր չեղարկվեցին, ինչը նպաստեց անկախացման այս ալիքի աճին:
Այսօր Մադրիդի որդեգրած կոշտ դիրքորոշումն էլ ավելի է թեժացնում կրքերը: Նախքան հանրաքվեի անցկացումը սոց. հարցումները ցույց էին տալիս, որ բնակչության միայն 41%-ն է կողմ անկախությանը, իսկ 49%-ը՝ դեմ: Սակայն Մադրիդի մոտեցումն ու հանրաքվեի նախօրեին ձեռնարկված քայլերը (հանրաքվեի անցկացման խոչընդոտում, Մադրիդից ոստիկանական ուժերի գործուղում, հանրաքվեի կազմակերպիչների ձերբակալություններ և այլն) փոփոխություններ մտցրին հանրային տրամադրությունների մեջ: Բացի այդ, նախորդ խորհրդարանական ընտրություններում 40% քվե ունեցող իսպանամետ քաղաքական ուժերը բոյկոտեցին հանրաքվեն՝ էլ ավելի մեծացնելով «ԱՅՈ»-ի շանսերը: Արդյունքում, հանրաքվեին մասնակցեց ձայնի իրավունք ունեցողների կեսից ավելի և 90%-ն արտահայտվեց անկախացման օգտին:
Հանրաքվեի նախօրեին և դրա ընթացքում ոստիկանության գործողություններն անհետևանք մնալ չեն կարող, հանրաքվեի մասնակիցների թվում կա 700-ից ավել վիրավոր: ԵՄ-ն ստիպված է լինելու արձագանքել և քննադատել ժողովրդավարական ուղով իրենց կամքն արտահայտելու ցանկությանն ի պատասխան նման բռնության կիրառումը: Դա չի նշանակում, որ ԵՄ-ն կաջակցի Կատալոնիայի անկախացմանը: Խուսափելով դոմինոյի էֆֆեկտից և Մադրիդի հետ լրացուցիչ խնդիրներից՝ Բրյուսելը ձգտելու է հնարավորինս զերծ մնալ այս խնդրին միջամտելուց, ավելին՝ անուղղակի կերպով մշտապես փորձելու է կանխել անջատողականության տարածումը (ԵՄ որդեգրած քաղաքականությամբ ԵՄ անդամ երկրներից անջատվող միավորները դուրս են գալիս նաև ԵՄ կազմից): Սակայն, բռնության կիրառումը չքննադատելը կնշանակի սեփական սկզբունքների և արժեքների դրժում:
Այժմ Կատալոնիայի խորհրդարանը պետք է որոշում կայացնի անկախություն հայտարարելու մասին: Սակայն, երկու կողմերն էլ, չնայած վճռական հռետորաբանությանն ու փոխադարձ մեղադրանքներին, դիտարկում են բանակցելու հնարավորությունը: Իսպանիայի վարչապետ Մ. Ռախոյը հայտարարել է, որ «դուռը բաց է թողնում» և պատրաստ է բանակցել, բայց միայն օրենքի շրջանակներում: Կատալոնիայի նախագահ Կ.Պուչդեմոնը, իր հերթին, հայտարարել է, որ «անկախության միասնական հայտարարությունը սեղանին չէ» և ինքը պատրաստ է բանակցել: Տրամաբանորեն հաջորդ քայլը լինելու են բանակցությունները, բայց Մադրիդի կողմից կիրառած բռնությունը և դրա հետևանքով հանրային տրամադրությունների սրումը զգալիորեն մեծացրել են փոխզիջման հարցում Բարսելոնայի նշաձողը:
Կատալոնիայի հանրաքվեն որոշակի դասեր է պարունակում նաև ինքնորոշման հարցին առնչվող այլ հիմնախնդիրների համար:
Մադրիդի կողմից բռնության կիրառումն ու դրա հետևանքով հանրային տրամադրությունների փոփոխությունը հերթական անգամ ցույց տվեցին, որ նման խնդիրները պետք է կարգավորվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ երկխոսության միջոցով:
Բացի այդ, միջազգային հանրության ուշադրությունը կրկին սևեռվեց ինքնորոշման հիմնախնդրի վրա: Կատալոնիայի օրինակը ցույց է տալիս, որ ինքնորոշման և ինքնության պահպանման հարցը մշտապես արդիական և կարևոր է: Եթե նույնիսկ Իսպանիայի պես ժողովրդավարական, ԵՄ անդամ երկրում ազգային «Ես»-ի պահպանման համար անկախացման հարց է բարձրացվում, բնական է, որ այդ հարցն առավել քան տեղին և արդիական է զարգացող երկրներում, առավել ևս այն դեպքերում, երբ ինքնորոշումը նաև անվտանգության հարց է:

Lessons and Results of the Catalan Referendum
On October 1, the people in Catalonia once more voiced the will to become independent from Spain, participating in the independence referendum.
Despite all the efforts of Madrid to overturn the referendum, the ban of the Constitutional court, the use of the force by the police, more than half of the Catalan people participated in the referendum and 90 percent of the participants said “Yes” to independence.
The struggle for independence of Catalonia contains several important components.
National: the Catalans are different from the Spanish by their ethnicity and struggle for the preservation of their language and identity, while the policy of Madrid is considered by them as the intention “to make Catalonia more Spanish.” Thus, this struggle, first of all, is a struggle for preservation of identity.
Financial: Catalonia is one of the most economically developed regions of Spain and has the largest tourist flows. The economic calculations show that currently Catalonia invests more in the Spanish budget than receives from it. It became even obvious after the Spanish economic crisis. For example, 9,5%- of the state budget was allocated to Catalonia in 2015 as compared to that of 16% in 2003.
Political: After long negotiations between Madrid and Barcelona, in 2006 an agreement was signed, according to which the Catalan autonomy was considerable widened: Barcelona got comparably considerable financial, administrative freedoms, while the Catalans were recognized as a “nation.” However, in 2010, based on the decision of the constitutional court, some points of the agreement were annulled, which resulted in this wave for independence.
Today’s tough policy employed by Madrid makes the situation even tense. Before the referendum, the results of the polls showed that only 41% of the population is for the independence, while 41% against. However the stance of Madrid and the steps initiated on the eve of the referendum (attempt to prevent the realization of the referendum, the police forces sent for Madrid, the arrests of the referendum organizers and so on) changed the public mood. Besides, the pro-Spanish political forces, that gained 40% votes in the previous parliamentary elections, boycotted the referendum, thus increasing the chances of the “Yes” vote. Consequently, more than half of the population, eligible to vote, participated in the referendum and 90% of them voted for independence.
The police actions on the eve and during it cannot pass without consequences: there are more than 700 wounded people among the referendum participants. The EU will be forced to react and criticize such a demonstration of violence against the wish of the people to express their will in a democratic way. It does not mean that the EU will support the independence of Catalonia. Trying to avoid the domino effect and additional problems with Madrid, Brussels aims at not interfering in the issue. Moreover, the EU will indirectly try to prevent the dissemination of separatism (according to the EU policy, the EU member separatist units also quit the EU). However, not criticizing the demonstration of violence will mean the denial of own principles and values.
Now the parliament of Catalonia should decide on declaring the independence. However, both sides, despite the decisive rhetoric and mutual accusations, consider the possibility of negotiation. Prime Minister of Spain, Mariano Rajoy, declared that they “leave a door open” and are ready to negotiate, however only in the framework of the law. President of Catalonia, Carles Puigdemont, in his turn declared that the “joint declaration on the independence is not on the table” and he is ready to negotiate. Logically, the next step will be negotiations, but the violence demonstrated by Madrid and tension in the public moods, as a result of it, raised the bar for Catalan concession.
One can also draw certain concussions for other issues relating to the self-determination.
The demonstration of violence by Madrid and the change of the public moods, as a result of it, once more proved that such problems should be resolved exclusively in a peaceful way, through dialogue.
Besides, the attention of the international community was once more drawn to the issue of self-determination. The example of Catalonia shows that the issue of self-determination and preservation of identity is always actual and important. If in the democratic EU member state Spain the issue of t independence for the preservation of identity is raised. It is more than natural that such an issue is to the point and actual in developing countries, especially in cases, when the self-determination is a security issue.