Նախագահ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովին, ով Հայաստան է ժամանել Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային վեցերորդ և Եվրասիական գործընկերության երկրորդ միջազգային համաժողովներին մասնակցելու նպատակով, հայտնում են Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և կարևորել հայ-ռուսական համագործակցության ընդլայնմանն ու զարգացմանն ուղղված երևանյան վերոնշյալ համաժողովների անցկացումը, որոնք, Նախագահի համոզմամբ, դարձել են երկու երկրների տարածաշրջանների տեղական իշխանությունների, գործարար և փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչների բովանդակալից երկխոսության ու անմիջական շփման հարթակ:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են նման միջոցառումների պարբերական անցկացումը, ինչը, նրանց կարծիքով, թույլ է տալիս քննարկել օրակարգային արդիական հարցեր, բացահայտել երկու երկրների համագործակցության հետագա զարգացման ներուժը և քայլեր ձեռնարկել դրանք լիարժեքորեն օգտագործելու ուղղությամբ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդման ու արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հարցերին: Նախագահը հույս է հայտնել, որ նախարար Մանտուրովի այցը նոր խթան կհաղորդի ռուսաստանյան և հայկական արդյունաբերողների միջև փոխգործակցությանը, կոոպերացիաների զարգացմանը և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը, որոնց հնարավորությունները մեծանում են նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխգործակցության շնորհիվ:

President Sargsyan Receives RF Minister of Industry and Trade
President Serzh Sargsyan received Minister of Industry and Trade of the Russian Federation Denis Manturov, who arrived in Armenia to participate in the Sixth Armenian-Russian Interregional Conference and Second Eurasian Partnership Forum, official page of President reports.
Welcoming the guest, the President of Armenia highlighted the importance of the Yerevan-hosted conferences, which are supposed to help expand and develop the Armenian-Russian cooperation. Serzh Sargsyan said they have become a good platform for dialogue and direct contacts between the local authorities, business and expert communities of the two countries.
The interlocutors stressed the need for holding such forums on a regular basis, which allow the sides to discuss topical issues, reveal and tap the potential for development of bilateral cooperation.
The meeting next focused on issues of strengthening trade and economic ties between Armenia and Russia and expanding cooperation in industry. In this connection, President Sargsyan expressed the hope that Minister Manturov’s visit would bolster the cooperation between Russian and Armenian manufacturers. It can also help develop cooperatives and joint initiatives, especially as the two countries seem to enjoy wider opportunities thanks to interaction within the EAEU frameworks.