Մադրիդն արձագանքել է Կատալոնիայի անկախության հռչակագրի ընդունմանը
Կատալոնիայի ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը պետք է վերադառնա օրենքի ուղի, եթե ցանկանում է բանակցություններ սկսել, հայտարարել է Իսպանիայի փոխվարչապետ Սորաիա Սաենս դե Սանտամարիան: Նրա խոսքերով ո՛չ Պուչդեմոնն, ո՛չ որևէ այլ մեկը չեն կարող միջնորդություն պահանջել: «Դեմոկրատների միջև ցանկացած երկխոսություն պետք է տեղի ունենա օրենքի շրջանակներում», - ընդգծել է պաշտոնյան:
Այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ին, իսպանական կառավարությունը նիստ կգումարի, որպեսզի պատասխանի Պուչդեմոնի՝ անկախության հանրաքվեի արդյունքները ամփոփող հայտարարությանը:
Հոկտեմբերի 10-ին Պուչդեմոնը ստորագրել է Կատալոնիայի անկախության հռչակագիրը, սակայն ինքնավարության խորհրդարանին կոչ է արել հետաձգել անկախության հռչակումը՝ Մադրիդի հետ երկխոսություն սկսելու համար:

Мадрид отверг декларацию независимости Каталонии
Каталонский лидер Карлес Пучдемон должен вернуться на путь права, если хочет переговоров. Об этом, как передает lenta.ru, заявила заместитель премьер-министра Испании Сорайя Саэнс де Сантамария.
По ее словам, ни Пучдемон, ни кто-либо другой не могут требовать посредничества. "Любой диалог между демократами должен происходить в рамках закона", - подчеркнула она.
В среду, 11 октября, испанское правительство соберется на заседание, чтобы принять решение о своем ответе на заявление Пучдемона с подведением итогов референдума о независимости.
Накануне, 10 октября, Карлес Пучдемон подписал декларацию независимости Каталонии, однако призвал региональный парламент отложить объявление независимости, чтобы наладить диалог с Мадридом по вопросу о выходе из Испании.