«Ցավում եմ, որ ՀԱՊԿ ԽՎ-ին առաջին մասնակցությանս նախորդեց ադրբեջանական ցինիզմը». ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 13-ին Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) խորհրդի նիստին:
Արա Բաբլոյանը նիստում հանդես է եկել հայտարարությամբ եւ մասնավորապես նշել. «Խիստ ցավում եմ, որ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդի աշխատանքին առաջին մասնակցությանս նախորդեց ադրբեջանական հերթական ցինիկ արարքը, որը կատարել է այդ երկիրը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պետական սահմանում: Այն օրերին, երբ Հայաստանում անցկացվում էին ՀԱՊԿ-ի արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժությունները, ադրբեջանական կողմից արձակված գնդակից սպանվել է Հայաստանի զինված ուժերի 19-ամյա զինծառայող»:

"Сожалею, что моему первому участию в ПА ОДКБ предшествовал азербайджанский цинизм": Ара Баблоян
13 октября председатель НС РА Ара Баблоян в Санкт-Петербурге принял участие в заседании Совета ПА ОДКБ.
Ара Баблоян на заседании выступил с заявлением и, в частности, отметил: "Очень сожалею, что моему первому участию в работе ПА ОДКБ предшествовал азербайджанский очередной циничный поступок, совершенный этой страной на государственной границе Армении и Азербайджана. В дни, когда в Армении проходят учения с коллективными силами оперативного реагирования ОДКБ, от пули, выпущенной с азербайджанской стороны, убит 19-летний военнослужащий Вооруженных Сил Армении".
По мнению председателя НС РА, в данной ситуации это вызов не только Армении, сообщает пресс-служба парламента РА.