Որքանո՞վ է օրինական Թուրքիայի ռազմական նոր գործողությունը Սիրիայում
Սիրիայի խորհրդարանի խոսնակ Համուդ աս-Սաբահը, ելույթ ունենալով Միջխորհրդարանական միության ասամբլեայում, հայտարարել է, որ Սիրիայի Ժողովրդական խորհուրդը պետք է հետ կանչի Իդլիբ ուղարկած զորքերը:
«Սիրիայի խորհրդարանը դատապարտում է Թուրքիայի ներխուժումն Իդլիբ և կարծում է, որ դա երկրի քաղաքացիների անվտանգության համար սպառնալիք է: Սիրիայի խորհրդարանը պահանջում է թուրքական զորքերի դուրսբերումն առանց որևէ նախապայմանի», - հայտարարել է աս-Սաբահը:
Հոկտեմբերի 13-ին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի զինված ուժերը, հատելով Սիրիայի հետ սահմանը, մտել են սիրիական Իդլիբ նահանգի տարածք: Թուրքիայի Գլխավոր շտաբում այս կապակցությամբ հայտարարել էին, որ թուրք զինվորականներն այդպիսով սկսում են Իդլիբում հրադադարի ռեժիմի հետևելու համար դիտորդական կետերի ստեղծումը, ինչը նախատեսում է Սիրիայում հրադադարի պահպանման երաշխավոր երկրների՝ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի միջև ավելի վաղ Աստանայում ձեռք բերված համաձայնագիրը:
Վերջինիս համաձայն՝ ահաբեկիչների վերահսկողության տակ գտնվող Իդլիբ նահանգում հրադադարի ռեժիմի պահպանման մոնիթորինգը պետք է իրականացնեն երաշխավոր երեք երկիները միասին՝ հյուիսարևմտյան շրջաններում՝ թուրքական զորքերը սիրիական չափավոր ընդդիմության հետ միասին, հարավ-արևելյան շրջաններում՝ Իրանը, իսկ այս երկու հատվածների սահմանին՝ Ռուսաստանը: Դեէսկալացիայի գոտիների նպատակ է հրադադարի ռեժիմի արդյունավետության բարձրացումը, զինված բախումների դադարեցումը, մարդասիրական օգնության կազմակերպումը, տեղահանված բնակչության հետ վերադառնալու համար պայմանների ստեղծումը և հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար պայմանների ստեղծումը:
Այսպիսով, չնայած Դամասկոսի պնդումներին, որ Թուրքիայի գործողությունները Սիրիայի տարածքում անօրինական են, իրականում համապատասխանում են Աստանայում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին: Թերևս այս է պատճառը, որ պաշտոնական Դամասկոսն այս կապակցությամբ իր դժգոհությունը, ի տարբերություն «Եփրատի վահան» գործողության, այդքան կտրուկ չի արտահայտում (նախագահ Բաշար Ասադը, ԱԳՆ-ն այս կապակցությամբ չեն արտահայտվել դեռևս):
Նշենք, որ պաշտոնական Դամասկոսի համար Աստանայի համաձայնագրերн ընդհանուր առմամբ ընդունելի են. Ռուսաստանի և Իրանի կողմից Սիրիայում դեէսկալացիայի գոտիներում զորքերի տեղակայումը Դամասկոսում որևէ վրդովմունք չեն առաջացրել:  Այդ համաձայնագրերի շրջանակում Իդլիբում թուրքական զինված գործողության նկատմամբ Դամասկոսի նման բացասական վերաբերմունքը թերևս բացատրվում է Թուրքիայի հետ բավականին լարված հարաբերություններով. Անկարան հանդես է գալիս Ասադի վարչակարգը տապալելու օգտին և ռազմաֆինանսական օգնություն է ցուցաբերում զինված ընդդիմությանը, այն դեպքում, երբ Իրանն ու Ռուսաստանն աջակցում են Դամասկոսին:
Իդլիբում թուրքական զինված գործողությունն ակնհայտորեն կոչված է վերականգնելու զինված ընդդիմության դիրքերը: Իդլիբը երկար ժամանակ գտնվում էր վերջիններիս վերահսկողության տակ, սակայն վերջին շրջանում ահաբեկչական խմբավորումները, պարտություններ կրելով Սիրիայի տարբեր հատվածներում, կենտրոնացել են հենց այդտեղ: Թուրքիայի համար կարևոր է, որ այստեղ հաստատվի իր հովանավորած ուժերի վերահսկողությունը՝ կանխելու համար քրդերի հնարավոր առաջխաղացումը և հետագայում ինքնավարություն ստեղծելու հավակնությունները:

Насколько законна новая операция Турции в Сирии?
Спикер парламента Сирии Хаммуда ас-Сабаг, выступая на Ассамблее Межпарламентского союза, заявил, что Народный совет считает, что Турция должна вернуть войска, направленные в провинцию Идлиб, передает "Московский комсомолец".
"Парламент Сирии осуждает вторжение Турции в провинцию Идлиб и считает это угрозой безопасности гражданам страны. Сирийский парламент требует вывода турецких войск без каких-либо предварительных условий", - сказал ас-Сабаг.
13 октября стало известно, что турецкие вооруженные силы, пересекая границу с Сирией, вошли в сирийскую провинцию Идлиб. В этой связи Генштаб Турции заявил, что турецкие солдаты начали устанавливать наблюдательные пункты в Идлибе, что предусматривается соглашением, достигнутым ранее в Астане между странами-гарантами режима прекращения огня в Сирии - Россией, Ираном и Турцией.
Согласно этому соглашению, зона в Идлибе разделена на три части: турецкие подразделения и отряды сирийской умеренной оппозиции будут контролировать северо-западные районы, сирийские правительственные силы и иранские отряды – юго-восток, а российские силы – территорию между указанными районами.
Таким образом, несмотря на заявления Дамаска о том, что действия Турции на территории Сирии являются незаконными, она фактически соответствует соглашениям, достигнутым в Астане. Возможно, именно по этой причине официальный Дамаск не выражает своего недовольства этими действиями так резко - в отличие от операции "Щит Евфрата" (президент Башар Асад, МИД еще не выразились по этому поводу).
Следует отметить, что соглашения в Астане в целом приемлемы для Дамаска. Развертывание российских и иранских войск в зонах деэскалации в Сирии не вызвало никакого негодования в Дамаске. Отрицательное отношение Дамаска к турецким военным действиям в Идлибе (согласно договоренностям Астаны), вероятно, объясняется напряженными отношениями с Турцией: Анкара выступает за свержение режима Асада и оказывает военно-финансовую помощь вооруженной оппозиции, а Иран и Россия поддерживают Дамаск.
Турецкая военная операция в Идлибе, скорее всего, призвана восстановить позиции вооруженной оппозиции. Идлиб долгое время находился под контролем оппозиции, но в последнее время террористические группы, потерпев поражение в разных частях Сирии, сосредоточились в Идлибе. Для Турции важно восстановить контроль ее "любимчиков" над Идлибом, чтобы предотвратить возможное продвижение курдов и их будущие амбиции об автономии.