«Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերության առաջին էկոգորգերը սպառվել են
«Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերության կողմից արտադրված առաջին 10-ը էկոգորգերն անմիջապես սպառվել են, փոխանցում է Արցախպրեսը:
Ընկերության տնօրեն Սևակ Խաչատրյանի խոսքով էկոգորգերի առանձնահատկությունն այն է, որ այն քիմիական մշակման չի ենթարկվում, զերծ է գունային հավելումներից և հանգստացնող ազդեցություն է գործում նույնիսկ վիզուալ իմաստով:
«Թելը ստանում ենք ավանդական եղանակով. նախ տեսակավորում ենք բուրդը, սանդերքի միջոցով գզում, տարանջատում գույները, ապա մանում ճախարակով կամ իլիկով, իսկ վերջում անխառն ու բնական գույներից ստանում գորգ, որը լվանալուց չի գունաթափվում»,- ասել է Ս. Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ աշխատանքները տևում են մոտ 5 ամիս, իսկ հումքը ստացվում է Արցախի և ՀՀ լեռնային տարածաշրջանների ոչխարների բրդից:
«Էկոգորգեր են գործել նաև մեր նախնիները: Գրականության մեջ նշվում է, որ Հայաստանում գոյություն ուներ 11-12 տեսակի երանգի բուրդ: Սակայն մեզ հաջողվել է ձեռք բերել ընդամենը 7-ը, որոնք համարակալված են ու կոդավորված: Այդ հինն ու նորը հիմա միացնում ենք, ընկերության նկարիչների և դիզայներների կողմից ստանում էկոգորգերի համապատասխան նկարներ, և հայկական գորգագործությունը փորձում ենք բարձրացնել նոր մակարդակի»,- ասել է Ս. Խաչատրյանը և ավելացրել, որ իրենք համառ աշխատանք են տանում, որպեսզի ձեռք բերեն նաև այն հին գույները, որոնք երբևէ օգտագործվել են գորգարվեստում:
Ընկերությունն, ըստ տնօրենի, ունի 100 աշխատակից, ովքեր զբաղվում են ոչ միայն գորգագործությամբ, այլև կարպետների, հուշագորգերի գործմամբ:

Eco-Rugs of Karabakh Carpet Are Highly Demanded
The first 10 eco-rugs produced by Karabakh Carpet have immediately been sold, Artsakh Press reports.
The director of Karabakh Carpet Company Sevak Khachatryan on the occasion noted that the peculiarity of eco-rugs is that it is not subjected to chemical processing, it is free of color additives and has a relaxing effect even in a visual sense.
He noted that all process is carried out without using modern technologies.
"Our ancestors also used to make eco-rugs. In literature it is noted that in Armenia there were 11-12 shades of wool. However, we have managed to receive only 7, which are numbered and coded. We are trying to raise the Armenian carpet art to a new level," said Sevak  Khachatryan and added that they are working hard to get the same old colors that have ever been used in carpet arts.
Referring to the company's activities, Khachatryan mentioned that in recent years more than 500 types of rugs have been restored and weaved in Karabakh Carpet, and now they are making new ornamented rugs. According to the director, the company has 100 employees.