«Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերության առաջին էկոգորգերը սպառվել են
«Ղարաբաղ Կարպետ» ընկերության կողմից արտադրված առաջին 10-ը էկոգորգերն անմիջապես սպառվել են, փոխանցում է Արցախպրեսը:
Ընկերության տնօրեն Սևակ Խաչատրյանի խոսքով էկոգորգերի առանձնահատկությունն այն է, որ այն քիմիական մշակման չի ենթարկվում, զերծ է գունային հավելումներից և հանգստացնող ազդեցություն է գործում նույնիսկ վիզուալ իմաստով:
«Թելը ստանում ենք ավանդական եղանակով. նախ տեսակավորում ենք բուրդը, սանդերքի միջոցով գզում, տարանջատում գույները, ապա մանում ճախարակով կամ իլիկով, իսկ վերջում անխառն ու բնական գույներից ստանում գորգ, որը լվանալուց չի գունաթափվում»,- ասել է Ս. Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ աշխատանքները տևում են մոտ 5 ամիս, իսկ հումքը ստացվում է Արցախի և ՀՀ լեռնային տարածաշրջանների ոչխարների բրդից:
«Էկոգորգեր են գործել նաև մեր նախնիները: Գրականության մեջ նշվում է, որ Հայաստանում գոյություն ուներ 11-12 տեսակի երանգի բուրդ: Սակայն մեզ հաջողվել է ձեռք բերել ընդամենը 7-ը, որոնք համարակալված են ու կոդավորված: Այդ հինն ու նորը հիմա միացնում ենք, ընկերության նկարիչների և դիզայներների կողմից ստանում էկոգորգերի համապատասխան նկարներ, և հայկական գորգագործությունը փորձում ենք բարձրացնել նոր մակարդակի»,- ասել է Ս. Խաչատրյանը և ավելացրել, որ իրենք համառ աշխատանք են տանում, որպեսզի ձեռք բերեն նաև այն հին գույները, որոնք երբևէ օգտագործվել են գորգարվեստում:
Ընկերությունն, ըստ տնօրենի, ունի 100 աշխատակից, ովքեր զբաղվում են ոչ միայն գորգագործությամբ, այլև կարպետների, հուշագորգերի գործմամբ:

"Карабах Карпет": реализована первая партия эко-ковров
Первые 10 эко-ковров, произведенных компанией "Карабах Карпет" ("Карабахский ковер"), быстро нашли своего покупателя.
Как передает "Арцахпресс", об этом сказал директор компании "Карабах Карпет" Севак Хачатрян, добавив, что особенность эко-ковров заключается в том, что они не подвергаются химической обработке, не содержат цветных добавок и оказывают успокаивающее действие в визуальном плане.
По словам Хачатряна, весь процесс осуществляется без использования современных технологий, что является важным компонентом в данной отрасли.
"Нити получаем традиционным способом. В первую очередь мы сортируем шерсть, с помощью мыканицы осуществляем ческу шерсти, разделяем цвета, затем прокручиваем шпинделем, а в итоге получаем ковер естественных цветов, которые не бледнеют в процессе мытья", – сказал С. Хачатрян, заметив, что работа длится около 5 месяцев, а сырье в виде овечьей шерсти поступает из горных районов Арцаха и Армении.
Севак Хачатрян также отметил, что за последние несколько лет в компании "Карабах Карет" были восстановлены и сотканы более 500 типов ковров, а на данный момент создаются авторские ковры с новыми узорами.
В компании работают 100 сотрудников, которые создают ковры, карпеты (безворсовые ковры) и сувенирные ковры.